Logo 1
 

Pierwsze miesiące każdego roku to czas przygotowań i uczestnictwa Zespołu w przeglądach.

b_250_100_16777215_00_images_2014_24_zfg1.jpgb_250_100_16777215_00_images_2014_24_zfg2.jpgPierwszy przegląd, to Małopolski Przegląd Grup Kolędniczych "O Lipnicką Gwiazdę". Wzięły w nim udział trzy grupy kolędnicze z Zespołu: dziecięca zajęła trzecie miejsce, młodzieżowa drugie miejsce. Dorosła grupa zajęła pierwsze miejsce oraz zdobyła nominację do udziału w Ogólnopolskim Przeglądzie Grup Kolędniczych "Góralski Karnawał" w Bukowinie Tatrzańskiej, gdzie zajęła III miejsce i zdobyła "Brązową rozetę góralską". Kolędnik Janusz Cierlik otrzymał nagrodę indywidualną za grę aktorską (to moja ósma w ciągu paru lat - pięć z "Gwoźdzcem" i trzy z "Biskupianami"). Następne wyzwanie to Małopolski Przegląd Zespołów Regionalnych, Kapel, Instrumentalistów, Grup Śpiewaczych i Śpiewaków Ludowych "Krakowski Wianek"w Szczurowej. Wzięło w nim udział m.in. 15 zespołów regionalnych, 7 kapel ludowych i 29 grup śpiewaczych z 7 powiatów województwa małopolskiego. Zespół Folklorystyczny "Gwoździec" zajął drugie miejsce w szczególnych okolicznościach:

    1) Dwie godziny (!) przed wyjazdem na przegląd dwie osoby odgrywające główne role w nowym programie (oświadczyny i zrękowiny) poinformowały kierowniczkę zespołu, że nie jadą i rezygnują z członkostwa w Zespole,

    2) Zespół, który zajął pierwsze miejsce przedstawił program, którego temat nie istnieje w obrzędowości - został wymyślony, co jury potwierdziło, określając jednocześnie ten przypadek mianem "precedensu"...

 

b_250_100_16777215_00_images_2014_24_zfg3.jpgGrupa Śpiewacza „Gwoździec” zajęła III miejsce - nie było zastrzeżeń do repertuaru, komisja odniosła wrażenie, że jedna z pieśni nie została dobrze zinterpretowana (w "kuluarach" krążyła plotka, że wygrywać mają tegoroczni absolwenci Studium Folklorystycznego w Nowym Sączu). Dyrektor Zakliczyńskiego Centrum Kultury zasugerował, że w związku z obecnie prowadzoną polityką konkursową przez MCK Sokół, by „Gwoździec” rozpatrzył możliwość brania udziału w innych przeglądach. Kapela Ludowa "Gwoździec" w swej kategorii zajęła II miejsce (przygrywała - tak w Szczurowej jak i Łoniowej - jeszcze jednemu zespołowi "Biskupianie", którego zespół dziecięcy zajął na "Krakowiaczku" III miejsce (tak jak "Mały Gwoździec"), a dorosły Zespół Biskupianie zdobył Nagrodę Główną "Krakowski Wianek". W historii Przeglądu przyznano do tej pory w kategorii zespołów trzy nagrody główne (dwie znajdują się w Gwoźdzcu, trzecia w Biskupicach Radłowskich - oba zespoły prowadzi Janusz Cierlik, który jako instruktor-choreograf "Gwoźdźca" nie otrzymuje nawet połowy wynagrodzenia koleżanek i kolegów prowadzących okoliczne zespoły).

Najbliższe plany działalności to przygotowanie się do Powiatowego Przeglądu Wieńca Dożynkowego  (sierpień), "Fasolandii" (wrzesień) oraz udział w Ogólnopolskim Konkursie Tradycyjnego Tańca Ludowego w Trzcianie (październik).

Każdego roku, jak w każdym zespole, mówiąc kolokwialnie: jedni odchodzą, drudzy przychodzą. To "syzyfowa praca" utrzymania poziomu zespołu, który rokrocznie pokazuje nowe programy. Wiąże się to tak ze strojami czy rekwizytami, jak i organizacją pracy. Nie do przecenienia jest zaangażowanie - oprócz społecznej kierownik zespołu - rodziców i dziadków członków zespołu. Utrzymanie Zespołu-a więc wynagrodzenie choreografa, akompaniatora, próby i występy kapeli ludowej oraz zabezpieczenie transportu na przeglądy spoczywa na Zakliczyńskim Centrum Kultury. Z otrzymanych nagród finansowych Zespół może dokładać do zakupu strojów, rekwizytów czy transportu. Na rozpoczynające się wakacje została zorganizowana wycieczka do Inwałdu dla grupy dziecięcej, w całości sfinansowana z nagród zespołu.

Kierownictwo Zespołu pragnie podziękować za dotychczasowe wsparcie burmistrzowi p. J. Sosce oraz dyrektorowi Zakliczyńskiego Centrum Kultury p. K. Dudzikowi.

 

 

Wynajme
Gospodarstwo

 
© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl.
Design by :.