Logo 2
 

b_250_100_16777215_00_images_2014_34_wiatr_wolnosci_logo_1.pngW 2014 r. przypada 100-lecie I wojny światowej. Z tej okazji Teatr Nie Teraz i Starosta Tarnowski w ramach Małopolskiego Programu Obchodów tego wydarzenia zapraszają młodzież szkolną na cykl warsztatów teatralnych pt. „Wiatr Wolności”. Koordynatorem Programu jest Małopolski Instytut Kultury. Warsztaty będą inspirowane dramatem wybitnego twórcy Kazimierza Brauna pt. „Tarnowski wiatr niepodległości”, przy uwzględnieniu historycznej wartości wydarzeń: pierwszej bitwy Legionów Piłsudskiego pod Łowczówkiem w 1914 r. i przejęcia przez tarnowian z rąk zaborców austriackich władzy nad miastem w 1918 r. Miasto Tarnów powszechnie jest znane, jako "Pierwsze Niepodległe", odebrane ciemiężycielom przez jednych z najodważniejszych patriotów w historii Polski. Zaplanowane są spotkania z zasłużonymi autorytetami lokalnymi dla historii lokalnej, stanowiące element budujący integrację międzypokoleniową i zespołową; obejmą one niezagospodarowaną jak dotąd, przestrzeń dialogu i weryfikacji własnego stanowiska wobec dziedzictwa. Warsztaty "Wiatr wolności" będą pierwszym poważnym spotkaniem z teatrem dla młodzieży i pierwszą w pełni świadomą konfrontacją z historią regionu, budującą tożsamość narodową i kształtującą postawy.

Dzięki niezwykłemu zatknięciu poetyki teatru z historycznymi faktami I wojny światowej uczestnicy będą mogli obudzić w sobie patriotyzm, ten im najbliższy - nowoczesny. Zajęcia prowadzone będą przez doświadczonych aktorów i pedagogów. Istotne tematy naszej historii ukazane poprzez środki, którymi dysponuje teatr, stają się zdecydowanie łatwiej przyswajalne, niż treści podręczników czy opracowań naukowych. Tym bardziej, jeśli podręczniki omijają opis historii najnowszej, czym skutecznie zubażają społeczny ogląd rzeczywistości. Warsztaty w swoim zamierzeniu mają być wyjątkową lekcją historii lokalnej dla młodzieży szkolnej, nie pozbawioną emocji, ale dającą uczestnikom możliwość jej osobistego przeżycia. Warsztaty zaplanowane są w trybie zjazdowym, a zajęcia - w blokach zajęciowych. Odbędą się trzy zjazdy dwudniowe w Gminie Tuchów. Pokaz finałowy dany będzie w pełni profesjonalnych warunkach teatralnych w Domu Kultury w Tuchowie dla społeczności całego Powiatu Tarnowskiego oraz na Łowczówku w formie widowiska plenerowego.

Szczegółowe informacje:

Warsztaty odbywać się będą w trybie zjazdowym. Przewidziane są trzy zjazdy warsztatowe realizowane w blokach zajęciowych:

blok I: sobota – 10:00 – 13:00

blok II: sobota – 15:00 – 18:00

blok III: niedziela – 10:00 – 13:00

blok IV: niedziela – 15:00 – 17:00

Zjazd I: 4 i 5.10.2014 – Gmina Tuchów, etiudy teatralne, praca z tekstem „Tarnowski wiatr niepodległości” Kazimierza Brauna, ćwiczenia ruchowe i dykcyjne, spotkanie z lokalnym autorytetem.

Zjazd II: 18 i 19.10.2014 – Gmina Tuchów, podział ról, doskonalenie wybranych ćwiczeń ruchowych, głosowych (dobór indywidualny), spotkanie z lokalnym autorytetem.

Zjazd III: 25 i 26.10.2014 – Gmina Tuchów, opracowanie ostatecznego kształtu pokazu warsztatowego, seria prób.

Pokaz finałowy: 8.11.2014 – Tuchów, pokaz produktu warsztatowego – widowiska o tytule „Wiatr wolności”, 9.11.2014 – Łowczówek, pokaz widowiska plenerowego o tym samym tytule. Warsztaty są bezpłatne. Organizator zapewnia również wyżywienie, nocleg i dojazd. Uczestników należy zgłaszać do 30 września 2014 r.

Kontakt:

Magdalena Zbylut

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. 530-375-412

P.S.

Zachęcam młodzież zakliczyńską do udziału w projekcie, tym bardziej, że 11 listopada zamierzamy pokazać "Wiatr wolności" w Zakliczynie.  Oczywiście ze względów proceduralnych i krótkiego terminu o przyczynach którego nie będę tutaj pisał, pani Magda przyjmie zgłoszenia młodzieży zakliczyńskiej w terminie nieco późniejszym. Oferta w szczególności kierowana jest do młodzieży Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zakliczynie oraz uczniów III klasy gimnazjum.

 

Kazimierz Dudzik  

Wynajme
Gospodarstwo

 
© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl.
Design by :.