Logo 1
 

Sprawozdanie z II zjazdu warsztatów teatralnych prowadzonych dla młodzieży przez Teatr Nie Teraz w ramach projektu ,,Wiatr wolności.”

b_250_100_16777215_00_images_2014_38_ww_war.JPGb_250_100_16777215_00_images_2014_38_ww_war3.JPGKolejny, drugi zjazd z warsztatów teatralnych, w których bierze udział młodzież ze szkół Powiatu Tarnowskiego, w tym z Gimnazjum w Zakliczynie, odbył się w dniach 18-19 października br. Działania teatralne wkroczyły w kolejny etap przygotowywania widowiska, które zostanie zaprezentowane w ramach odchodów Narodowego Święta Niepodległości – w Zakliczynie 11 listopada o godzinie 15:00 w Sali im. S. Jordana w ratuszu. Pierwszy dzień (18 X) rozpoczął się od przyjazdu uczestników do Domu Kultury w Burzynie (Gmina Tuchów), w którym odbywają się wszystkie bloki warsztatowe. Pierwsze poranne spotkanie warsztatowiczów z instruktorami rozpoczęła intensywna rozgrzewka ruchowa, ćwiczenia na koordynację, orientowanie się w przestrzeni. Następnie odbyły się zajęcia mające na celu wzmocnienie partii mięśniowych odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie przepony. Etap ten pozwolił przejść do fazy, w której uczestnicy warsztatów pracowali nad emisją głosu, wykonując określone polecenia wydawane przez prowadzących. Krótka rozmowa podsumowująca, pozwoliła młodzieży zauważyć, jak istotne są systematyczne ćwiczenia poprawiające słyszalność wypowiedzi. Po pierwszej, trzygodzinnej części warsztatów, nastąpiła dwugodzinna przerwa na obiad i regenerację sił uczestników. W drugiej części młodzież spotkała się z muzykiem Sewerynem Partyńskim. Po krótkiej rozmowie uczestnicy otrzymali tekst pieśni ,,Legiony to…”, który wraz z prowadzącym zinterpretowali. Po tej części nastąpił szereg ćwiczeń rytmiczno wokalnych. Uczestnicy sprawdzali swoją umiejętność śpiewu w różnych aranżacjach, wyrażali nim emocje, które określał instruktor. Młodzież miała za zadanie zróżnicować głośność śpiewanej przez siebie pieśni, dostosować ją do odległości, ćwiczeń ruchowych, które dodatkowo prowokowały do większego skupienia.

b_250_100_16777215_00_images_2014_38_ww_war_2.JPG Kolejna część w pierwszym dniu warsztatów, dotyczyła krótkich etiud teatralnych z wykorzystaniem materiałów w kolorach białym i czerwonym. Zadaniem młodzieży było wykorzystanie materii jako element własnego ubioru, rekwizytu konkretnej postaci, która mieli wykreować. Pod okiem instruktora uczestnicy aranżowali także scenę balu. Kolejna etiuda dotyczyła stricte tematyki poruszonej w dramacie Kazimierza Brauna ,,Tarnowski wiatr niepodległości”. Uczestnicy podzieleni na grupy mieli za zadanie, przy użyciu określonej przez prowadzącą Magdalenę Zbylut formy, pokazać moment śmierci żołnierza z rąk wroga. Pierwszy dzień warsztatów zakończył się punktualnie o godzinie 18:00. Następnie warsztatowicze wraz z instruktorami udali się na kolację oraz nocleg w Domu Pielgrzyma w Tuchowie.Drugi dzień warsztatów (19 X) poprzedziło uczestnictwo młodzieży we Mszy Świętej w Klasztorze w Tuchowie.W porannym bloku zajęciowym wstępnie zostały opracowane sceny składowe widowiska. Pierwsza z nich opierała się na działaniach ruchowo-wokalnych. Młodzież została podzielona w pary, które wykonywać miały zadania wyznaczone im przez prowadzącego zajęcia. Następnie dokonano wstępnego podziału na role, wyznaczono chronologię poszczególnych sekwencji opracowanych scen. Kolejny etap opierał się na pracy z tekstem dramatu. Młodzież odczytywała poszczególne fragmenty dzieła, które wejdą do widowiska. Następnie dyskutowano na temat samego tekstu i treści w nim zawartych (polityka, społeczeństwo, historia, patriotyzm). Po tej części zajęć uczestnicy udali się na obiad oraz krótki odpoczynek. Popołudniowy blok zajęciowy został poprowadzony z wykorzystaniem technik japońskiego tańca butoh. Uczestnicy przy zastosowaniu wskazówek prowadzącej Agnieszki Rodzik, wzięli udział w etiudzie obrazującej powrót do domu. Następnie dokonano powtórki opracowanych scen oraz dopracowano ich szczegóły, sposób poruszania się, kolejność wykonywanych czynności.  Zajęcia zakończyły się o godzinie 17:00.

Sprawozdanie z III zjazdu warsztatów teatralnych prowadzonych dla młodzieży przez Stowarzyszenie Nie Teraz w ramach projektu ,,Wiatr wolności”.

b_250_100_16777215_00_images_2014_38_ww_war1.JPG25 października rozpoczął się ostatni z trzech zaplanowanych zjazdów warsztatowych. Pierwszy blok zajęciowy poprowadziła aktorka i pedagog Ewa Tomasik. Zajęcia koncentrowały się wokół zaufania oraz orientacji w przestrzeni. Przeprowadzono szereg ćwiczeń uświadamiających miejsce jednostki w grupie i uświadamiających grupie konieczność idealnej współpracy wszystkich, tworzących daną zbiorowość. Druga część rozpoczęła się od spotkania z zaproszonym autorytetem Marią Pyż-Pakosz, związaną z Tarnowem, ale pochodzącą i mieszkającą we Lwowie dziennikarką i społeczniczką. Młodzież uczestniczącą w spotkaniu z gościem miała okazję dowiedzieć się więcej o konflikcie, który obecnie ma miejsce na Ukrainie. Żywo dyskutowano o różnych formach patriotyzmu i polskości. Zadawano wiele pytań, ale również zaprezentowano szereg spontanicznych scenek aktorskich. Niedzielne zajęcia (26 X) zostały podporządkowane nadaniu widowisku ostatecznego kształtu. Młodzież otrzymała konkretne wytyczne na temat kreacji swoich bohaterów. Dopracowano sceny, które weszły do scenariusza sztuki, a które do tej pory funkcjonowały na poziomie krótkich etiud. Pod okiem instruktorów uczestnicy przyswoili sobie podstawowe kroki walca angielskiego oraz melodie, która będzie mu towarzyszyć. Została także opracowana scena wstępna, oraz scena poprzedzająca finał widowiska. Uczniowie żywo dyskutowali nad kształtem poszczególnych sekwencji, ułożeniem rąk, gestami mającymi wyrażać konkretne emocje. Warsztatowicze śmiało wyrażali swoje propozycje co do kształtu poszczególnych etiud, próbowali różnych rozwiązań teatralnych mających nadać wiarygodność ich bohaterów. Pierwsza część zajęć zakończona została dwoma pokazami wstępnymi opracowanego widowiska. O godzinie 13:30 nastąpiła przerwa, podczas której zjedzono obiad. W czasie przerwy reżyser widowiska finałowego Tomasz A. Żak rozmawiał z uczestnikami na temat wagi stroju aktora, przedyskutowano kilka wariantów ubioru, które najlepiej scharakteryzują poszczególnych bohaterów oraz czasy, w którym rozgrywa się akcja dramatu. Popołudniowy blok zajęć rozpoczął się od podsumowania i korygowania ewentualnych błędów, które pojawiły się podczas prezentacji. Dopracowane zostały sceny dynamiczne, przeprowadzony wcześniej kurs wojskowej musztry, został zaadaptowany do widowiska. Całości dopełniło powtórzenie przez młodzież scen z wykorzystaniem śpiewu.  Następnie odbył się pokaz widowiska, w kształcie, który został ostatecznie zaakceptowany przez prowadzących. Na końcu zajęć uczniowie dokonali ewaluacji warsztatów. Ostatni, trzeci zjazd zakończył się punktualnie o 17:00, uczniowie udali się wówczas do domów z zadaniem sporządzenia notatek oraz opracowaniem strojów dla swoich postaci.

Przed nami pokazy widowiska finałowego w terminach:

8 listopada, godz. 16:00 - Tuchów, Dom Kultury

11 listopada, godz. 15:00 - Zakliczyn, Zakliczyńskie Centrum Kultury

14 listopada, godz. 14:00 - Stalowa Wola, Muzeum Regionalne, wystawa COP

 

 

 

Wynajme
Gospodarstwo

 
© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl.
Design by :.