baner 5
 

b_250_100_16777215_00_images_2014_42_Zapal-swiatlo-Wolnosci_mini.jpgW 33. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego (13 grudnia 2014 roku) Instytut Pamięci Narodowej organizuje wiele uroczystości oraz projektów kulturowych i edukacyjnych przypominających ten trudny czas naszej historii.  Zachęcamy do udziału w kolejnej edycji kampanii IPN Ofiarom Stanu Wojennego. Zapal Światło Wolności, nawiązującej do gestu solidarności, jaki wobec Polaków w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 r. wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata. W oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapłonęła wtedy świeca, którą na znak jedności z rodakami zapalił papież Jan Paweł II. Także prezydent USA Ronald Reagan wezwał do postawienia świec w oknach. W bożonarodzeniowym orędziu do narodu powiedział: Polacy zostali zdradzeni przez własny rząd. Ci, którzy nimi rządzą, oraz ich totalitarni sojusznicy obawiają się wolności, którą Polacy tak bardzo umiłowali. [...]. Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić. Akcja Ofiarom Stanu Wojennego Zapal Światło Wolności poświęcona jest poległym w starciach z milicją, śmiertelnie pobitym na komisariatach, internowanym, a także zwykle zapominanym zmarłym z powodu braku opieki medycznej.

Ofiary to także osieroceni, zwolnieni z pracy lub zmuszeni do emigracji z powodów politycznych. Po 33 latach od tamtych wydarzeń IPN zachęca Polaków do uczczenia pamięci ofiar stanu wojennego podobnym gestem. – Niech każdy o godz. 19.30 w oknie swojego domu zapali symboliczną świeczkę. Prezes IPN Łukasz Kamiński zwrócił się do samorządowców – marszałków województw, prezydentów i burmistrzów miast w całej Polsce – z prośbą o przyłączenie się do tej akcji społecznej i zaproponował zapalenie świeczek w oknach urzędów i innych gmachów użyteczności publicznej, w których mieszczą się placówki podległe samorządowi, oraz wyświetlenie w przestrzeni publicznej miast multimedialnego Światła Wolności, które przygotował IPN. W Warszawie wielkie Światło Wolności rozbłyśnie na fasadzie kościoła pod wezwaniem św. Stanisława Kostki – miejsca symbolicznego, mieszczącego grób kapelana Solidarności, bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Kampanię akcji społecznej Ofiarom Stanu Wojennego. Zapal Światło Wolności honorowym patronatem objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Wynajme
Gospodarstwo

 
© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl.
Design by :.