Logo 2
 
Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image 'images/stories/news2/zakliczyn.jpg'
There was a problem loading image 'images/stories/news2/zakliczyn.jpg'
There was a problem loading image 'images/stories/news2/plakat teatralny.jpg'
There was a problem loading image 'images/stories/news2/plakat teatralny.jpg'
zakliczyn.jpgplakat teatralny.jpgW dniu jutrzejszym (1 grudnia) zamieścimy na portalu propozycje kulturalne na miesiąc grudzień. Jedną z tych propozycji jest trzecia edycja festiwalu teatralnego"Co to będzie ?" organizowanego tym razem w Ciężkowicach. W festiwalu od samego początku bierze udział grupa teatralna z Zakliczyna działająca przy RCTiDK na mocy porozumienia z CAS "Horyzonty" - tak też jest w tym roku - aktorzy z Zakliczyna w trakcie spektaklu na zdjęciu z prawej strony.  Ciężkowice są blisko, więc tym bardziej rekomenduję tą interesującą grudniową propozycje kulturalną. W dniach 5-6 grudnia 2009 roku w Ciężkowicach odbędzie się Festiwal Teatralny „Co To Będzie?”. Już po raz trzeci spotkają się ze sobą grupy teatralne prowadzone przez animatorów Centrum Animacji Społecznej Horyzonty w ramach programu Świat Teatru. Autorami wszystkich spektakli, scenografii oraz kostiumów są sami uczestnicy zajęć teatralnych z 5 gmin powiatu tarnowskiego. W sobotę zaprezentują się wszystkie grupy, oceniać i omawiać spektakle będzie profesjonalne Jury. W niedzielę, mikołajkową niespodzianką będzie występ Teatru Tuptusie z Tarnowa (15.00), zostaną wręczone nagrody i swój spektakl pt. „3/4” zaprezentuje grupa z Ciężkowic, czyli gospodarze Festiwalu (17.00). Występy odbywać się będą w Sali Teatralnej przy Parafii w Ciężkowicach. Organizatorem spotkania jest Centrum Animacji Społecznej Horyzonty, a program realizowany jest w partnerstwie z gminami: Ciężkowice, Pleśna, Tarnów, Zakliczyn i Żabno.
O programie Świat Teatru:
Świat Teatru to autorski projekt Centrum Animacji Społecznej Horyzonty. Dotyczy edukacji artystycznej dzieci i młodzieży z terenów wiejskich województwa małopolskiego. Realizowany jest w partnerstwie w domami kultury. W mijającym roku są to instytucje z gmin: Ciężkowice, Pleśna, Tarnów, Zakliczyn i Żabno.
Roczne działania obejmują:
- Cykl warsztatów teatralnych – dwa razy w tygodniu po dwie godziny, w miejscu wybranym przez dyrekcję ośrodka kultury;
- Prezentacja spektaklu premierowego;
- Festiwal Teatralny „Co To Będzie?”;
- Artystyczne wymiany doświadczeń;
O warsztatach:
Naszym założeniem od samego początku była praca nieco innymi metodami, niż te stosowane w szkolnych kołach teatralnych prowadzonych w ramach zajęć pozalekcyjnych. Pracujemy przede wszystkim metodami animacji, dramy oraz pedagogiki zabawy. Staramy się w naszych grupach kreować sytuacje, które będą sprzyjać realizacji wspólnie sprecyzowanej misji: chcemy poprzez teatr powiedzieć coś o sobie.  Na naszych warsztatach stawiamy na aktywność twórczą uczestników. Dzieci same tworzą scenariusz spektaklu, my pomagamy im go spisać, dyskretnie dbamy o jakość słowa. Jeśli jest potrzeba, to negocjujemy cele działań, prowokujemy rozmowy o wartościach. To pozwala uczestnikom zajęć w sposób teatralny opowiedzieć o własnych problemach, własnych obawach, własnym sposobie patrzenia na świat dorosłych lub przedstawić go w krzywym zwierciadle. Dbamy o to, by mieli oni możliwość odczuwania satysfakcji płynącej z ich własnych osiągnięć. Dzieci i młodzież zobowiązane są do tego, aby samodzielnie, z naszą pomocą, przemyśleć i przygotować kostiumy oraz scenografię. W ten sposób staramy się pokazać, że czasami da się zrobić „coś z niczego”. Rozwijamy wyobraźnię i uczymy odpowiedzialności.
O Festiwalu:
Festiwal ma formułę „wędrującą”, naszym zamiarem jest, aby każdego roku odbywał się gdzie indziej, w innej gminie. To pozwala kolejnym grupom czuć
się „gospodarzami” Festiwalu. Pierwszy odbywał się w Żabnie, ubiegłoroczny w Pleśnej. W tym roku świętować będziemy w Ciężkowicach. Nasze grupy oglądają nawzajem swoje spektakle. Do komisji oceniającej zapraszamy profesjonalistów. Dotychczas zasiadali w niej: Iwona Kapa, instruktor dramy i opiekun znanej w całej Polsce grupy teatralnej Tuptusie z Tarnowa, Przemysław Sejmicki – aktor Tarnowskiego Teatru, mentor programu, zasłużony animator kultury, nauczyciel akademicki (UJ) Wiesław Rogalski oraz przedstawiciele domów kultury. Po obejrzeniu kilku przedstawień wszystkie grupy uczestniczą w omówieniu. Każdy z jurorów komentuje wszystkie obejrzane przedstawienia starając się wydobyć to, co było w nich najlepsze, najciekawsze, godne zauważenia. Czasami jest to treść, czasami forma, innym razem scenografia czy kostiumy. Zrezygnowaliśmy z tradycyjnej formy konkursu i przyznawania miejsc. Doszliśmy do wniosku, że tylko w takiej formule, jaką proponujemy, możliwe jest Spotkanie. Ważniejsze jest to, że dzieci i młodzież mogą się nawzajem od siebie czegoś nauczyć, wziąć udział w dyskusji z profesjonalistami, posłuchać konstruktywnej krytyki podpartej konkretnymi argumentami. Dla nas, animatorów oraz dla uczestników naszych zajęć Festiwal jest zawsze Świętem. Nie rywalizacją i gonitwą, ale okazją do rozmowy, spotkania, uśmiechu. Jest też nauką pokory. Kierując się ideą animacji traktujemy więc teatr nie tylko jako dziedzinę sztuki, ale jako cząstkę życia. Głęboko zakorzeniony i ważny element kultury. Widowisko. Spotkanie. Fenomen święta. Metaforę ludzkiego życia. Obraz międzyludzkich relacji. Jurorzy unikają porównywania grup ze sobą. Poprzez indywidualne traktowanie każdego spektaklu możliwe jest zaistnienie różnorodnych form teatralnych: bajka, baśń, dramat, komedia, kabaret. Każdy uczestnik otrzymuje certyfikat, który jest podsumowaniem rocznego udziału w programie, grupy nagradzane są dyplomami, upominkami i statuetkami. Nagrodą specjalną jest wspólna wizyta w zawodowym teatrze.  W tym roku po raz pierwszy Festiwal będzie miał formę dwudniową połączoną wspólnym noclegiem. Gościć będziemy w gospodarstwie „Agroturystyka u Kazika”. Będzie to okazja do jeszcze większej integracji naszych artystów.
O partnerstwie:
Program Świat Teatru oparty jest o szeroko rozumiane partnerstwo. Wspólne nazwanie potrzeb i poszukiwanie rozwiązań możliwe jest dzięki animacyjnym metodom działań. Poprzez te metody tworzymy sytuacje komunikacji kulturowej. Każda edycja programu Świat Teatru jest wspólnym sukcesem dzieci i młodzieży, ich rodziców, ośrodków kultury, szkół, lokalnych przedsiębiorców oraz Centrum Animacji Społecznej Horyzonty. Młodzi ludzie w różnych gminach wiedzą, że gdzieś tam, kilkadziesiąt kilometrów dalej, w tym samym czasie również odbywają się zajęcia teatralne, którym przyświeca taka sama misja. Tym porozumieniem dotykamy nie tylko sztuki, lecz też wspólnotowości, życia w społeczności, komunikacji międzyludzkiej, odpowiedzialności, samodzielności i samorządności. Wychowania. Jest to możliwe dzięki sytuacji Spotkania i Partnerstwa. Kończąca się edycja programu realizowana jest w partnerstwie z ośrodkami kultury z gmin: Ciężkowice, Pleśna, Tarnów, Zakliczyn i Żabno.
Program Festiwalu Teatralnego „Co To Będzie?” Ciężkowice 2009
Program Festiwalu:
Sobota, 5 XII 2009, Sala Teatralna przy Parafii
9.00 Otwarcie Festiwalu;
Występy festiwalowe:
9.10 Łęg Tarnowski;
10.00 Zakliczyn;
11.00 Tarnowiec;
12.00 Ciężkowice;
13.00 Janowice;
16.00 Omówienie spektakli przez Jury;
Niedziela, 6 XII 2009
15.00 Rozpoczęcie Gali Finałowej:
Mikołajkowa niespodzianka: występ Teatru Tuptusie z Tarnowa;
16.00 Odczytanie protokołu Jury i wręczenie nagród;
17.00 Występ grupy teatralnej z Ciężkowic: spektakl pt. „3/4”
17.30 Zakończenie Festiwalu;
Dodatkowe informacje:
Grzegorz Gawlik
Tel. 509 521 113
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
Wynajme
Gospodarstwo

 
© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl.
Design by :.