Logo 2
 

Rok 2012 stoi pod znakiem dwóch wielkich wydarzeń sportowych: czerwcowych Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w Polsce i na Ukrainie oraz lipcowych letnich Igrzysk Olimpijskich w Londynie. W Zakliczynie kroi się jeszcze jedna impreza o randze mistrzowskiej; w maju odbędą się u nas Mistrzostwa Polski w Podnoszeniu Ciężarów , które dla polskich sztangistów (podobnie jak cztery lata  temu) będą eliminacją do Igrzysk Olimpijskich. Biorąc pod uwagę fakt, że podczas tych imprez będziemy kibicować naszym sportowcom, również w Zakliczynie planowane są pewne udogodnienia dla kibiców, co znajduje odzwierciedlenie w kalendarzu głównych imprez na rok 2012.

alt1.    Ogólnopolski Turniej Szachowy „O buławę Jordana” – 12 lutego 2012 – Zakliczyn
Turniej szachowy którego wiodącym organizatorem jest Międzyszkolny Uczniowski Klub Szachowy „Jordan” odbędzie się 12 lutego w zakliczyńskim ratuszu. W turnieju zapowiadany jest udział około 100 szachistów z kraju i zagranicy. W organizacji imprezy wspierać  Zarząd „Jordana” będą: Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn, Starosta Tarnowski, Zakliczyńskie Centrum Kultury oraz Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałaniu Narkomanii.  Sędzią głównym turnieju jest Wiesław Kasperek. Początek turnieju godzina 10.00.

alt2.    „The Otherside”  – 19 lutego 2012 – Zakliczyn  
To koncert z cyklu „koncertów z dedykacją” organizowanych w lutym przez Zakliczyńskie Centrum Kultury. Tym razem wystąpi w ratuszu grupa „The Otherside” w składzie; Paweł Gmernicki – gitara akustyczna, Bogusław Wróbel – instrumenty klawiszowe oraz wokalistka Agnieszka Pasek. Grupa zaprezentuje utwory znanych zagranicznych wykonawców jak Adele, Tracy Chapman, Lenka czy Jamie Cullum, zabrzmią także autorskie utwory zespołu. Muzycy grając akustycznie tworzą niepowtarzalny klimat i prowokują do głębszego przeżycia koncertu. Ponieważ koncert dedykowany jest „Walentynkom”, wstęp możliwy jest po wykupieniu przed wejściem na salę „Walentynkowego serduszka.”  Początek koncertu godzina 19.00.

3.    „I Historyczna Majówka Melsztyńska” – 3 maja 2012 – Ruiny Zamku Melsztyn 
O godzinie 20.00 u stóp wzgórza zamkowego rozpocznie się historyczna majówka. To edykacyjna propozycja aktywnego spędzenia 221 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Zapraszamy na biesiadę historyczną z udziałem dr Krzysztofa Moskala i mgr Ewy Jednorowskiej - to gwarancja ciekawych opowieści o historii zamku i melsztyńskich rodów. Organizatorami są: Zakliczyńskie Centrum Kultury, Stowarzyszenie "Klucz" oraz Sołtys Melsztyna.  Patronat obejmuje Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn i Przewodniczący Rady Miejskiej w Zaklicyznie.  

alt4.    Festiwal Piosenki Turystycznej „Pod słońce” – 19 – 20 maja 2012 – Jamna
Tu już trzeci festiwal w Jamnej którego głównym organizatorem jest szef Akademickiej Bazy Noclegowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza z Poznania i właściciel firmy „Jadam” – Adam Gancarek.  Patronat nad festiwalem objął Starosta Tarnowski.  Wspierać organizację przedsięwzięcia będzie Zakliczyńskie Centrum Kultury. W ciągu dwóch weekendowych dni w scenerii bacówki zobaczymy czołowe polskie zespoły i solistów z tzw. „muzyki krainy łagodności”.

5.    Mistrzostwa Polski w Podnoszeniu Ciężarów – 26 -27 maja 2012 – Zakliczyn
Po raz pierwszy najlepsi polscy sztangiści spotkali się na mistrzowskiej imprezie w Zakliczynie w 2008 roku przed Olimpiadą w Pekinie.  Polski Związek Podnoszenia Ciężarów  przed kolejną Olimpiadą znów zwrócił się do MLUKS „Spytko” z ofertą organizacji Mistrzostwo Polski. Pełnomocnikiem Centrali  jest brązowy medalista Olimpiady w Meksyku Marek Gołąb. Patronat nad zakliczyńskimi mistrzostwami objęły znane osobistości, m.in.: posłowie, władze Małopolski i Regionu Tarnowskiego.

6.    „Brawo Zakliczyn” – 27 - 28 lipca 2012 – Zakliczyn (aktualizacja)
altTo impreza mająca na celu promocję talentów artystycznych w różnych dziedzinach kultury żyjących wśród nas. W tym roku zobaczymy finalistkę drugiej edycji programu X Factor - Izabelę Mytnik, wcześniej uczestnika tegorocznego Międzynarodowego Fesiwalu  "Święta Dzieci Gór" - Zespół "Gwoździec" z jednym z zagraniczych uczestników tego Festiwalu. Gwiazdą drugiego dnia imprezy będzie Julka Bagińska. Impreza odbędzie się na terenie kompleksu sportowo - rekreacyjnego w Zakliczynie na Kamieńcu.

7.    „ Euro 2012 – Ogródek kibica na Rynku”  - od 8 czerwca do 1 lipca 2012 – Zakliczyn
Na zakliczyńskim Rynku mecze EURO 2012 można zobaczyć będzie na dużym ekranie telewizyjnym począwszy od meczu otwarcia Mistrzostw Polska – Grecja w dniu 8 czerwca o godzinie 18 –tej na Stadionie Narodowym w Warszawie, a skończywszy na meczu finałowym w dniu 1 lipca w Kijowie. Zapraszamy do wspólnego kibicowania. Projekt „Ogródka kibica” w Zakliczynie realizowany będzie przez PHU „Mościcie” – restauracja „Rycerska” w Zakliczynie przy pomocy Zakliczyńskiego Centrum Kultury.

8.    „Olimpiada – "Ogródek kibica na Rynku” – od 27 lipca do 15 sierpnia 2012 - Zakliczyn
 30 Igrzyska Olimpijskie w Londynie rozpoczną się 27 lipca i potrwają 19 dni. Podobnie jak w przypadku EURO można będzie śledzić przebieg Olimpiady za pośrednictwem  na zakliczyńskim Rynku. Projekt „Ogródka kibica” w Zakliczynie realizowany będzie przez PHU „Mościcie” – restauracja „Rycerska” w Zakliczynie przy pomocy Zakliczyńskiego Centrum Kultury.

9.    „Złota klamra” – sierpień (wstępny termin 13 sierpnia) – DPJ w Zakliczynie
altTermin imprezy zależy od powodzenia realizacji ważnego dla Samarytan przedsięwzięcia i może ulec zmianie. Samarytańska Federacja Organizacji Pozarządowych oraz Towarzystwo Samarytańskie im. Jana Pawła II  w Zakliczynie na terenie ogrodu Domu Pogodnej Jesieni w Zakliczynie organizuje rokrocznie  międzypokoleniową imprezę integracyjną "Złota klamra." W programie m.in. finał konkursu, ekspozycja wystawy prac artystycznych seniorów i młodych twórców oraz prac wykonanych podczas terapii zajęciowej, a także wspólna zabawa i śpiewanie uczestników spotkania.

10.    „Święto Pojednania”  – 14 - 15 sierpnia 2012 – Jamna
 Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego oo. Dominikanów w Poznaniu – Dom św. Jacka jest organizatorem uroczystości w Jamnej. W sobotę poprzedzającą Święto Pojednania odbędzie się Radosny Pogrzeb Matki Boskiej, zaś dzień później wystawione zostanie Misterium o zaśnięciu Najświętszej Maryi Panny autorstwa Jacka Kowalskiego. Tradycyjnie już 15 sierpnia dojdzie do spotkania wielu pokoleń w miejscu gdzie polegli obrońcy Ojczyzny. Patronat nad uroczystościami sprawują Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn oraz Starosta Tarnowski.

11.    „Czas na straż” – sierpień 2012 - Zakliczyn
alt"Czas na straż" to impreza propagująca działalność strażacką wymyślona przez druhów z OSP Zakliczyn i od kilku lat realizowana przy wsparciu Zarządu Gminnego OSP w Zakliczynie oraz zaprzyjaźnionych jednostek OSP . Podczas  imprezy organizowana jest m.in.: akcja oddawania krwi , prezentowane są umiejętności i sprzęt strażacki, organizowane są pokazy ratowniczo – gaśnicze a na zakończenie festyn strażacki.

12.    „Dożynki Gminy Zakliczyn w Filipowicach” – 25 sierpnia – Filipowice
Filipowickie święto chleba organizowane będzie po raz czwarty. Impreza rozpocznie się mszą świętą dziękczynną w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Śnieżnej w Filipowicach o godzinie 16 –tej. Potem korowód dożynkowy z asystą kapeli ludowej uda się przed scenę plenerową obiektów Domu Strażaka gdzie odbędzie się prezentacja grup dożynkowych z chlebem i wieńcami bądź bukietami dożynkowymi. Odbędzie się po raz pierwszy Turniej Sołectw o nagrodę Burmistrza Miasta i Gminy Zakliczyn. Impreza zakończy się plenerową zabawą dożynkową. Organizatorami imprezy są; Świetlica ZCK w Filipowicach, OSP , KGW Filipowice, Zakliczyńskie Centrum Kultury. Patronami imprezy są; Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Zakliczynie.

13.    13. Święto fasoli  – 8 – 9 września 2012 – Zakliczyn
altNajwiększa promocyjna impreza jak co roku odbędzie się na zakliczyńskim Kompleksie Sportowo - rekreacyjnym "Kamieniec" (obok "Orlika" i stadionu LKS "Dunajec".  W sobotę wieczorem zaprosimy mieszkańców i turystów na zabawę taneczną w stolicy fasoli przy muzyce zespołu "Takt". Natomiast w niedzielę tradycyjnie  od godziny 10 -tej liczymy na atrakcyjne stoiska Jarmarku Produktów Lokalnych. Nie zabraknie innych atrakcji; miasteczka zabaw dla dzieci oraz atrakcyjnych występów artystycznych rodzimych artystów, a na zakończenie Święta fasoli w niedzielę wystąpi legendarna polska grupa skifflowa NO TO CO znana z takich utworów jak: Po ten kwiat czerwony, My kibice (Po zielonej trawie piłka goni), "Ach Franka, Franka", Kocham swoje miasto, Gdy chciałem być żołnierzem czy Gwiazdka z nieba.

14.    „Manifestacja patriotyczna na Mogile” – 7 października 2012 – Lasy Woli Stróskiej
W 68. rocznicę obławy hitlerowskiej na szpitalik partyzantów AK odbędzie się jak co roku uroczystość patriotyczno-religijna. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 11.00 – mszą świętą po które odbędzie się Apel Poległych, złożenie kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym poległych partyzantów, na zakończenie planowany jest piknik patriotyczny przy grochówce z kuchni polowej. Na uroczystość zapraszają orghanizatorzy; Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn , Zakliczyńskie Centrum Kultury, świetlica ZCK oraz OSP i sołectwo Wola Stróska.

15.    Święto Niepodległości w Zakliczynie – 11 listopada 2012
altUroczystość organizowana będzie w dniu 94 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. W Zakliczynie główne uroczystości tradycyjnie rozpoczną się mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele p.w. św. Idziego opata. Po Mszy i złożeniu wiązanek kwiatów przy pomniku w Rynku odbędzie się inscenizacja patriotyczna przygotowana przez Zakliczyński Klub Seniora. Kulimnacyjnym przedsięwzięciem obchodów będzie X Sztafeta Pamięci "Łowczówek  - Zakliczyn." Obchody zorganizują; Zakliczyńskie Centrum Kultury, Urząd Miejski w Zakliczynie, Starostwo Powiatowe w Tarnowie, SKKT PTTK Compass , Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Zakliczynie,  Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. J. Piłsudskiego w Zakliczynie,  ZG ZOSP RP w Zakliczynie oraz jednostka OSP w Zakliczynie.

16.    Sylwester na Rynku – 31 grudnia 2012 – Zakliczyn
Zgodnie z tradycją sięgającą sylwestra 1999/2000 zapoczątkowaną przez redaktora naczelnego „Głosiciela” ś.p. Krzysztofa Chmielowskiego w godzinach nocnych na zakliczyńskim rynku za sprawą Dj-a będzie muzycznie od 22 - giej do 1.30. O północy nastąpi krótki pokaz ogni sztucznych, a burmistrz Jerzy Soska złoży życzenia tym wszystkim którzy witać będą tutaj Nowy Rok. Pożegnanie starego i powitanie nowego roku organizują; Zakliczyńskie Centrum Kultury, Redaktor Naczelny „Głosiciela”, jednostka OSP w Zakliczynie oraz Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn.

Niektóre pozycje i terminy mogą ulec zmianie.

Wynajme
Gospodarstwo

 
© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl.
Design by :.