Logo 2
 

alt   Jesienią 1992 roku na posiedzeniu Zarządu OSP w Filipowicach podjęto decyzję utworzenia orkiestry dętej przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Filipowicach. Inicjatorami tego pomysłu byli prezes Zarządu OSP Wacław Spieszny i komendant Feliks Drożdż. To śmiałe wówczas hasło wydawało się nie do zrealizowania: brak instruktora, brak środków na zakup instrumentów, brak ogrzewanego pomieszczenia – oto główne przeszkody. Dopingował jeden fakt, że na terenie dużej zakliczyńskiej gminy nie istnieje żadna orkiestra. Po różnych przepychankach jakie zwykle towarzyszą takim poczynaniom, wójt Gminy Zakliczyn Stanisław Chrobak zdopingował Ochotnicza Straż Pożarną w Filipowicach do działania, aby taki zespół powstał i obiecał pomoc.  „No i się zaczęło”. Szczególnie ważny krok ku temu poczynił były dyrektor Centrum Kultury pan Marek Niemiec który wystarał się o nauczyciela, instruktora nauki gry na instrumentach dętych. Wnet zjawił się jak się później okazało muzyk, instruktor, dyrygent pan Stanisław Zięba, który podjął się trudnego zadania.  Nabór członków do orkiestry rozpoczął się w I kwartale 1993 roku. Bazowano głównie na młodzieży szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Równocześnie dokonany został zakup 6 sztuk instrumentów dętych, kilka sztuk zostało wypożyczone, kilku członków powstającej orkiestry posiadało instrumenty własne. Łącznie zdołano pozyskać 18 członków orkiestry i tyleż instrumentów i tak pan Stanisław Zięba w marcu 1993 roku zaczął przygotowywać uczniów do nauki czytania nut, a następnie gry na instrumentach, aby przygotowany zespół zadebiutował już 1 maja 1994 roku podczas otwarcia Domu Strażaka w miejscowości Charzewice. 

altW tym początkowym okresie działalność orkiestry popiera działające prężnie miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich na czele z przewodniczącą Elżbietą Nadolnik. Kierownikiem  Strażackiej Orkiestry Dętej i „prawa ręką dyrygenta” zostaje były prezes OSP Filipowice pan Wacław Spieszny który – jak sam mówi dyrygent Stanisław Zięba: bez niego nie dałbym rady podołać temu przedsięwzięciu. To pan Spieszny zawsze podnosił skrzydła orkiestry mówiąc „że ból mija, a piękno sztuki pozostaje.”
      Przez następne dwa lata prowadzone było intensywne szkolenie nowo przybyłych członków, aby na koniec 1996 roku osiągnąć liczbę 38 członków z czego występujących w zespole 30 osób w tym 10 dziewcząt. Była to wówczas najmłodsza orkiestra w województwie tarnowskim wiekiem i stażem. Na każdym kolejnym występie zespół nagradzany był przez publiczność gromkimi brawami co zobowiązywało członków do doskonalenia umiejętności w trudnej sztuce muzykowania. Na efekt tej pracy nie trzeba było długo czekać, bo w 1997 roku na Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych w Tarnowie orkiestra zajęła 3 miejsce.  Był to pierwszy znaczący sukces dla tak młodego zespołu i instruktora. Nagrodą w konkursie była m.in. nowa trąbka.
    Odtąd co roku orkiestra dopełnia i dodaje uroku swymi występami obchody świat narodowych, koncertuje podczas uroczystości rocznicowych w punktach walk niepodległościowych i w uroczystościach kościelnych, strażackich, gminnych i innych.  W związku ze zwiększoną liczbą występów, co wiąże się z kosztami kierownictwo nad zespołem przejmuje Regionalne Centrum Turystyki i Dziedzictwa Kulturowego w Zakliczynie – późniejsze Zakliczyńskie Centrum Kultury z dyrektorem mgr Kazimierzem Dudzikiem na czele. Obecnie orkiestra liczy 43 członków i cieszy się duża sympatią widowni.

Wynajme
Gospodarstwo

 
© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl.
Design by :.