Logo 1
 
alt1996 rok – podczas spotkania, w którym biorą udział  Kazimierz Dudzik i członkowie Tarnowskiej Izby Rolniczej Marek Chudoba i Jerzy Książek, pada pomysł organizacji imprezy promującej produkt lokalny doliny Dunajca. Uczestnicy spotkania wskazują na przykłady hiszpańskiej "La tomatiny", targi kwiatowe w Holandii i inne przykłady, gdzie produkt rolniczy stał się symbolem regionu czy nawet kraju i przyczynił się do rozkwitu turystyki kulturowej. Spośród wielu propozycji, najbardziej uczestnikom rozmowy podoba się propozycja organizacji Święta Fasoli "Piękny Jaś".

Mijają trzy lata.

Wiosna 1999 rok – w siedzibie Starostwa Powiatowego w Tarnowie z inicjatywy Tarnowskiej Izby Rolniczej odbywa się spotkanie w którym biorą udział przedstawiciele Starostwa Tarnowskiego, Tarnowskiej Izby Rolniczej oraz reprezentanci samorządów gminnych, m.in.: z Czchowa, Zakliczyna, Pleśnej, Wojnicza. Ustala się, że I Święto Fasoli odbędzie się w listopadzie w Czchowie, a w następnych latach święto fasoli organizowane będzie rotacyjnie przez kolejne gminy gdzie uprawiana jest fasola "Piękny Jaś".

Jesień 1999 rok – Gmina Czchów rezygnuje z organizacji święta fasoli.

Wiosna 2000 rok – rolę gospodarza I Święta Fasoli powierza się Gminie Zakliczyn. W imieniu gminy realizatorem zostaje powstałe w styczniu Regionalne Centrum Turystyki i Dziedzictwa Kulturowego w Zakliczynie.

Wrzesień 2000 – ostatnia niedziela – o godzinie 14.00 rozpoczyna się na Rynku w Zakliczynie I Święto Fasoli. Stoiska prezentują gminy fasolowe z powiatu brzeskiego i tarnowskiego, m.in. Czchów, Szczurowa, Wojnicz i oczywiście Zakliczyn. Tłumy ludzi na próżno poszukuje fasolki, której brakło już w godzinach przedpołudniowych.

Zima 2000 rok – zapada decyzja, że gospodarzem II Święta Fasoli będzie gmina Wojnicz. Wojnicz rezygnuje, ale pojawiają się inne propozycje.

Lato 2001 rok – prezes Małopolskiej Izby Rolniczej  Stanisław Gruszkowski, zwraca się do Wójta Gminy Zakliczyn i Dyrektora RCTiDK z ofertą organizacji II Święta Fasoli. Zgoda jest warunkowa – warunek brzmi: Święto Fasoli na stałe pozostaje w Zakliczynie.

23 września 2001 rok – II Święto Fasoli w Zakliczynie. Pojawiają się stoiska szkół średnich o profilu gastronomicznym oraz gospodarstw agroturystycznych i bacówki z Jamnej. Gromadzone są przepisy na potrawy fasolowe, które za jakiś czas zostaną wydane drukiem. Rokrocznie we wrześniu Zakliczyn staje się polską stolicą fasoli. W kolejnych edycja świętą biorą udział goście z zaprzyjaźnionego z Zakliczynem węgierskiego miasta Jaszfenyszaru.

9 - 10 września 2006 – podczas VII Święta Fasoli w Zakliczynie zostaje ustanowiony rekord w ilości ugotowanej i wydanej potrawy regionalnej "Fasolka po zakliczyńsku". 12 tysięcy porcji zupy fasolowej ugotowanej przez Teatr Kulinarny, wg przepisu Grażyny Trytek z Zakliczyna, wydano od godziny 10.00 do 21.30. Święto fasoli staje się imprezą dwudniową

8-9 września 2007 - VIII, najbardziej deszczowe z dotychczasowych Świąt Fasoli. Teatr Kulinarny gotuje 12 tysięcy porcji "Gulaszu fasolowego", ale ulewny deszcz powoduje, że gulaszu jest zdecydowanie więcej, z tym że traci on zdecydowanie na gęstości i smaku. Podobnie jak rok wcześniej "Fasolka po zakliczyńsku", tak też i "gulasz fasolowy" trafia do Polskiej Księgi Rekordów i Osobliwości otwierając dział kulinarny. Gródek nad Dunajcem pod koniec września organizuje własne święto fasoli, inna fasolowa gmina z północy regionu organizuje imprezę nazwaną fasolowymi żniwami 

13 - 14 września 2008 - tym razem nie padało, ale było zimno. W IX Święcie fasoli biorą udział wystawcy produktu lokalnego i tradycyjnego (ponad 40 stoisk), fasolką częstuje aktor Dariusz Gnatowski - odtwórca roli Arnolda Boczka w serialu "Świat wg Kiepskich". Akcenty międzynarodowe imprezy to występ białoruskiego zespołu "Dudaryki" i wizyta ponad 100 dziennikarzy polonijnych z całego świata.

12 - 13 września 2009 - to termin jubileuszowego X Święta Fasoli w Zakliczynie. Komitet Organizacyjny (KO) ukonstytuował się 16 czerwca podczas spotkania w siedzibie RCTiDK w ratuszu. Kolejne spotkanie  KO w skład którego wchodzą przedstawiciele Starostwa Tarnowskiego, Małopolskiej Izby Rolniczej, Urzędu Miejskiego w Zakliczynie, Spółdzielni "Dolina Dunajca" oraz RCTiDK, zaplanowano na  27 lipca.

W kolejnych artykułach informować będziemy o programie imprezy i wszystkim, co związane jest z fasolą "Piękny Jaś" z doliny Dunajca. Informacje będą gromadzone pod banerem Święto fasoli po prawej stronie naszej witryny internetowej.      
Wynajme
Gospodarstwo

 
© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl.
Design by :.