Logo 1
 

b_250_100_16777215_00_images_2013_1_Zasmakuj_baner-net_1060x200.jpgTo już 14 edycja zakliczyńskiego Święta fasoli. Jedna z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych imprez promujących produkt lokalny i tradycyjny Małopolski rozpocznie się 31 sierpnia i potrwa dwa dni – finał tego co najlepsze nastąpi 1 września 2013 roku. Od lat największej imprezie plenerowej w Zakliczynie partneruje Województwo Małopolskie oraz Starostwo Powiatowe w Tarnowie.  Po raz drugi Święto fasoli w Zakliczynie jest jednym z dwudziestu wydarzeń Małopolski ujętym w kampanii „Zasmakuj w Małopolsce” realizowanej również drugi raz.

b_250_100_16777215_00_images_2013_6_Chop_roku.jpgTegoroczna kampania promocyjna województwa Małopolskiego została zainaugurowana 28 kwietnia w Racławicach podczas wyboru Chłopa Roku, którym został  w 2013 roku Paweł Łapeta ze Śląska. By zdobyć tytuł Chłopa Roku uczestnicy konkursu rywalizowali  w konkurencjach takich jak: prezentacja stroju regionalnego i regionu, taniec regionalny z przyśpiewką, cięcie klocka drewnianego przy użyciu piły kabłąkowej na czas, ubijanie masła, test wiedzy z zakresu BHP w rolnictwie, produkcji roślinnej, zwierzęcej oraz dotacji unijnych. Imprezie w Racławicach towarzyszy zlot Wojciechów i Bartoszów.

Kolejne dwa wydarzenia odbyły się na początku maja; 5 maja Święto Kwitnących Sadów w Łososinie Dolnej a tydzień później Święto Kwitnącej Jabłoni w Łącku.

W połowie czerwca w Liszkach pod Krakowem świętowano Kiełbasę Lisiecką; impreza  odbyła się 16 czerwca na rynku w Liszkach po raz trzeci, a jej organizatorami były: Gmina Czernichów, Gmina Liszki i Konsorcjum Producentów Kiełbasy Lisieckiej.

Dwie imprezy odbyły się już w lipcu, a trzecia w tym miesiącu zaplanowana jest na dzień 28 lipca. Najpierw od 5 do 7 lipca w Zatorze odbyło się najsłynniejsze w Polsce Święto karpia. Gwiazdami tej imprezy oprócz karpia na różne sposoby przygotowywanego byli polscy artyści; Patrycja Markowska  i zespoły Wawele oraz Akurat. Gośćmi imprezy byli Węgrzy i Słowacy. 

W pobliskiej Pleśnej 20 i 21 lipca po raz 11 zorganizowane zostało Święto Owoców i Produktów Pszczelich. W sobotę było festynowo, a w niedzielę stoiskom z wyrobami towarzyszyły występy zespołów ludowych.

28 lipca w Prandocinie (gmina Słomniki) miała odbyć się kolejna impreza w ramach kampanii „Zasmakuj w Małopolsce” czyli Małopolskie Święto Czosnku, ale z powodu powodzi jaka nawiedziła na wiosnę ten teren impreza została odwołana podobnie jak sierpniowe Święto Powiśla Dąbrowskiego. W sierpniu będziemy mieć; 11 sierpnia Festiwal Oscypka i Serów Wszelakich w Zakopanem, 18 sierpnia Święto  owocobrania – jarmark cysterski w Szczyrzycu.  W ten sposób docieramy do 31 sierpnia, kiedy to na Kamieńcu w Zakliczynie rozpocznie się 14. Święto fasoli, którego program przedstawia się następująco:

31 sierpnia (sobota):

Spotkajmy się w Zakliczynie nad Dunajcem

16.00 – Inauguracja 14. Święta fasoli

16.15 – 19.30 – Gry i konkursy „Spotkajmy się w Zakliczynie nad Dunajcem”

19.30 – Festyn w Fasolandii z zespołem  Pyrek band”

1 września (niedziela):

Smak Małopolski

10.00 – Zasmakuj w Małopolsce – program Województwa Małopolskiego dotyczący promocji produktów regionalnych posiadających oznaczenia europejskie takich jak; Oscypek, Redykołka, Bryndza Podhalańska, Fasola Piękny Jaś, Karp Zatorski, Kiełbasa Lisiecka, Suska Sechlońska, Chleb Prądnicki, Obwarzanek Krakowski, Jabłka Łąckie 

10.00 – 13.30 - Scena artystyczna 14. Święta fasoli cz. 1 ; wystąpią m.in.: „Kumotry” z Tarnowa, Zespół Folklorystyczny „Gwoździec”, Gabriela Grabowska z zespołem Twist.

13.30 – 14.30 -  W 74 rocznicę wybuchu II wojny światowej koncert Apolinarego Polka „Na starej mapie” 

14.30 – 15.30 – Oficjalne uroczystości  14. Święta fasoli

15.30 – 19.00 - Scena artystyczna 14. Święta fasoli cz. 2;  „Baciary”  oraz polsko – łemkowskiego zespołu  folk – rockowego „Dollars Brothers”

b_250_100_16777215_00_images_2013_1_LOGO_-_gazeta_krakowska.jpgNaszymi partnerami medialnymi są m.in.:  Gazeta Krakowska oraz portal naszemiasto.pl oraz TVP O/Kraków, także RDN Małopolska oraz Tarnowska.TV  Zapraszam do korzystania z serwisu 14. Święta fasoli inne media informacyjne – wszystko na ten temat w zakładce Zakliczyninfo po prawej stronie pod banerem „Serwis Święta fasoli” wystarczy kliknąć na baner.  Zainteresowanych szczegółami kampanii „Zasmakuj w Małopolsce” odsyłam do serwisu:  http://www.zasmakujwmalopolsce.pl

W kolejnym artykule serwisu napiszę o naborze i zasadach uczestnictwa w Jarmarku Produktu Lokalnego 14. Święta fasoli.

 

Kazimierz Dudzik

Wynajme
Gospodarstwo

 
© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl.
Design by :.