baner 5
 

b_250_100_16777215_00_images_stories_2013_sw_fas.jpgb_250_100_16777215_00_images_2013_1_Klucz.jpgTego jeszcze nie było! 15 edycja Święta fasoli  zapowiada się wyjątkowo, przebojowo.  Mam na myśli scenę muzyczną, czyli artystów których zobaczymy 6 i 7 września na Kompleksie Sportowo – Rekreacyjnym „Kamieniec” w Zakliczynie.  Przedbiegiem do niedzieli będzie sobotni Festyn w Fasolandii podczas którego zaprosimy do zabawy z zespołem  After Day.  Zespół After Day to formacja założona  w 2010 roku przez  pochodzących z Jurkowa braci Łukasza i Kacpra Kornasiów (wcześniej Łukasz Kornaś był liderem zespołu Cafe Rock – p. K.D). After Day wykonuje muzykę rockową, opartą na standardach tego gatunku, zarówno polskich jak i zagranicznych. Stąd w trakcie koncertu pojawiają się obok siebie m.in. covery utworów „Doobie Brohers” i Krystyny Prońko, „Grupy ABC” i Neila Young’a.   Formacja powoli wprowadza do repertuaru własne kompozycje, z zastrzeżeniem, że dopóki nie będą one chociaż w części tak dobre jak „stara, porządna muzyka” nie będą dominować na set liście zespołu. W 2012 roku  After Day zdecydował się na sesję nagraniową, dokonaną pod producenckim kierownictwem Leszka Łuszcza. Zarejestrowano cztery utwory. Dwa covery: „Miasta i Ludzie” z repertuaru „Czerwonych Gitar” i „Asfaltowe łąki” z repertuaru zespołu „Grupa ABC” oraz kompozycje własne: „Labirynt” i „Balladę o nadziei.”  Ten ostatni utwór proponuję posłuchać  http://www.youtube.com/watch?v=HbImS7m5yKM . W sobotę 6 września After Day najpierw zaprezentuje się publiczności w formie koncertowej (od godziny 19 – tej), a potem zagra na nocnym Festynie w Fasolandii.

W niedzielę, 7 września, zaczynamy od godziny 11 – tej od tradycyjnego Jarmarku Produktu Lokalnego.  Niebawem w serwisie Święta fasoli otworzymy nabór wystawców – zaproponujemy miejsce dla około 50 – ciu wystawców. Po południu na scenie pojawią się zespoły ludowe.  Gospodarzem tej części sceny artystycznej będzie Zespół Folklorystyczny „Gwoździec” i zaprzyjaźniony z „Gwoźdźcem” zespół „Iglice” z Jászfényszaru na Węgrzech. Na godzinę 18:00 zaplanowaliśmy część oficjalną podczas której wystąpią władze samorządowe Miasta i Gminy Zakliczyn, Powiatu Tarnowskiego oraz Województwa Małopolskiego, a także zaproszeni parlamentarzyści i goście z zagranicy oraz partnerzy 15 edycji Święta fasoli. Podczas tej części nagrodzimy najlepsze stoiska Jarmarku Produktu Lokalnego. Po części oficjalnej nastąpi finał muzyczny imprezy podczas którego na scenie najpierw pojawi się zespół „PodobaMiSię” a na finał finałów, około godziny 20 – tej gwiazda 15. Święta fasoli – Marek Piekarczyk.

b_250_100_16777215_00_images_2014_10_PodobaMiSie.jpgZespół PodobaMiSię powstał w 2007 roku w Siedlcach i już po dwóch miesiącach działalności zespół zakwalifikował się do finałowego koncertu laureatów na festiwalu studenckim Fama w Świnoujściu. PodobaMiSię wykonują  muzykę autorską, z kręgu gatunków ska oraz reggae. Do każdego koncertu podchodzą  indywidualnie tworząc swoisty kabaret który ma za zadanie przenieść widza w niecodzienny świat groteski. Zespół stwarza na scenie komiczny banał dzięki któremu nawet zatwardziały pesymista z trzydziestoletnią depresją na karku oderwie się od szarej rzeczywistości i głośno ryknie śmiechem po 10 minutach naszego show  - zapewniają artyści dodając, że -  chodzi o wspólną zabawę, a muzyka ma bawić i cieszyć.  W 2011 roku dali się poznać ogólnopolskiej publiczności kwalifikując  się do talent - show „Must be the music” gdzie oczarował komisje oraz publiczność takimi przebojami jak „Kto po wsi chodzi” http://www.youtube.com/watch?v=X75eeUJVZp8 czy „Niepełnoletnie dziewczęta.” Zespół doszedł do ścisłego finału dzięki przyznanej przez 400 000 internautów dzikiej karcie. W 2012 zespół wydał pierwszą płytę  „Niepełnoletnie dziewczęta.” PodobaMiSię na swoim koncie  występ na największym festiwalu na świecie w Kostrzynie nad Odrą na Przystanku Woodstock. Zespół PodobaMiSię  w składzie obecnym Michał Wyrzykowski (śpiew, git.), Marek Stańczuk (cyja, śpiew.), Piotrek Sidorowicz (perkusja), Maciek Złoch (git.), Łukasz Maciborski (saks., piano), Kamil Jastrzębski (git. bas.)systematycznie koncertuje w całej Polsce, również poza granicami.  W Zakliczynie zagra 7 września około godziny 19 – tej.

b_250_100_16777215_00_images_stories_reportaz_piekarczyk_018.jpgMiejski Dom Kultury w Mińsku Mazowieckim realizuje cykl koncertów pod znamiennym hasłem „Giganci piosenki”. Marek Piekarczyk – co nie dziwi – jest jednym z tych gigantów zaproszonych do cyklu.  Piekarczyk w Zakliczynie (w koncercie akustycznym z zespołem) wystąpił w ratuszu 9 marca 2014 roku, a jego artystyczny i sceniczny kunszt mogło podziwiać ok. 150 osób obecnych na koncercie. Przy tej okazji napisaliśmy już na naszym portalu wiele na temat Artysty, który jak żadnej z innych wielkich polskiej sceny, popularyzuje polską muzykę. 7 września 2014 roku Marek Piekarczyk zaśpiewa ze swoim zespołem, ale też obiecał zabrać do Zakliczyna finalistów talent – show „The Voice of Poland” (od trzech edycji formatu TVP 2 jest jurorem). Z pewnością zobaczymy trzech młodych artystów z talent – show a  wśród nich być może finalistę obecnej edycji „The Voice of Poland”. Każdy zna dyskografię Piekarczyka z czasów TSA i jego solowej działalności – dla przypomnienia epokowy utwór w historii polskiej piosenki umieszczony na pierwszej solowej płycie Piekarczyka „Źródło” wydanej 5 lat temu:  http://www.youtube.com/watch?v=02-5AnJXSHQ   Początek artystycznego show z Markiem Piekarczykiem w Zakliczynie o godzinie 20:00 na tzw.  finał finałów  15. Święta fasoli.  

Tradycyjnym uzupełnieniem święta  w Polskiej Stolicy Fasoli będzie wesołe miasteczko z Moraw na zakliczyńskim rynku.Warto dodać, że na taki rozmach organizacyjny możemy sobie pozwolić dzięki  skutecznej aplikacji o środki grantowe Stowarzyszenia „Klucz” działające przy Zakliczyńskim Centrum Kultury, które uzyskało granty z „Mecenatu Małopolski”Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie oraz z Funduszu grantowego Fundacji Partnerstwo dla Środowiska. Naszym partnerem i współorganizatorem jest Województwo Małopolskie które po raz kolejny włączyło Święto fasoli do kampanii „Zasmakuj w Małopolsce”, co w praktyce przekłada się nie tylko na finansowe wsparcie, ale promocję i prestiż imprezy jako jednej z najważniejszych tego typu organizowanych w Małopolsce.  Kolejnym partnerem i współorganizatorem jest Powiat Tarnowski , który również włączył Święto fasoli do najważniejszych wydarzeń roku 2014 Powiatu Tarnowskiego w kalendarzu powiatowych imprez kulturalnych.

O tym co, gdzie i jak w sprawie 15. Święta fasoli w Zakliczynie, będę informował w Serwisie Święta fasoli  w dziale Święto fasoli na portalu Zakliczyninfo. Materiały, które dostępne są w tym dziale mogą być wykorzystywane przez media informacyjne z zaznaczeniem źródła pochodzenia informacji.  

W kolejnym artykule ogłoszę konkurs na obsługę gastronomiczną 15. Święta fasoli

 

Wynajme
Gospodarstwo

 
© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl.
Design by :.