Logo 1
 

b_250_100_16777215_00_images_stories_reportaz_fasola13_0050.JPGb_250_100_16777215_00_images_stories_reportaz_fasola13_0052.JPGBogaty program 15 jubileuszowego Święta fasoli w Zakliczynie nie jest w stanie się w formie szczegółowej zmieścić na plakatach, zaproszeniach pisemnych, radiowych i prasowych, dlatego w serwisie Zakliczyninfo podajemy krok po kroku, co, gdzie i kiedy będzie się działo.

Wesołe miasteczko.

Już w środę (3 września) z Moraw przyjechało wesołe miasteczko, które tradycyjnie stacjonować będzie na zakliczyńskim Rynku. W czwartek i piątek będą ustawiane urządzenia, a od sobotniego poranka można będzie korzystać z usług wesołego miasteczka, które będzie czynne do późnych godzin wieczornych w oba świąteczne dni.

Delegacje zagraniczne.

Pierwsi pojawią się goście z ukraińskiego Obertyna. 25 osobową delegację w skład której wchodzą; mer Obertyna Igor Sołovka, prezes Stowarzyszenia Polaków im. Franciszka Karpińskiego Julia Mieńszczykowa, przedsiębiorca Bogdan Stanisławski oraz nauczyciele i dzieci ze Szkoły Utalentowanych Dzieci powitamy w Zakliczynie 5 września w godzinach popołudniowych. Z ostatniej chwili: na Ukrainie trwa wojna i choć na terenie skąd pochodzą nasi goście nie ma działań zbrojnych, to dotarła do nas informacja, że jeden z mieszkańców Obertyna zginął na wschodzie Ukrainy i w piątek będzie jego pogrzeb, dlatego delegacja przyjedzie po pogrzebie, być może w późnych godzinach wieczornych.   W sobotę po południu przyjadą przedstawiciele władz miasta Jászfényszaru Pető Ferenc i Rusai László  oraz zespół „Iglice” – w sumie 55 osób. Węgrzy będą mieszkać w Ośrodku Wypoczynku i Zdrowia „Modrzewiowe Wzgórze” – jednego z partnerów 15. Święta fasoli. Zarówno zespół z Ukrainy jak i z Węgier wystąpią na scenie w niedzielę.

Program 1 dnia – sobota – 6 września

O godzinie 14:30 zaczynamy imprezę Zawodami Sportowo – Pożarniczymi Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych Powiatu Tarnowskiego. Spodziewamy się przyjazdu około 300 młodych strażaków, którzy rywalizować będą na płycie stadiony LKS „Dunajec” Zakliczyn przez około 3 godziny. Dodatkowymi atrakcjami będą ekspozycje sprzętu strażackiego, m.in.: amfibii oraz poduszkowca. Warto przyjść i zasiąść na trybunach stadionu „Dunajca” i dopingować młodych strażaków z Ziemi Tarnowskiej. O tej godzinie będzie też już czynna Karczma Piwna Firmy „Magillo”, która ulokowana będzie na boisku treningowym „Dunajca” (między wałami a Orlikiem). Około 16:00 do Zakliczyna powinni przyjechać członkowie Tarnowskiej Konfederacji Motocyklistów Wataha na swoich pięknych motocyklach; odbędą rundę wokół zakliczyńskiego Rynku i przed godziną 17:00 zaparkują na Kompleksie Rekreacyjno – Sportowym „Kamieniec” – taka nazwę nosi kompleks na ul. Kamieniec składający się z obiektów sportowych LKS „Dunajec”, Orlika, Placu Zabaw oraz pasażu pomiędzy stadionem a Orlikiem. O godzinie 19:00 rozpocznie się Festyn w Fasolandii z zespołem After Day, który najpierw, by rozkręcić „zabawę festynową” da godzinny koncert. Próbka możliwości After Day była prezentowana w serwisie ŚF, gdy proponowałem posłuchanie autorskiego utworu „Nadzieja”, dziś proponuję „Asfaltowe łąki” w wykonaniu After Day: https://www.youtube.com/watch?v=MzZP5Fh-mXc  

Program 2 dnia – niedziela  – 7 września

Zaczynamy o godzinie 11:00 inauguracją Jarmarku Produktu Lokalnego z udziałem ponad pół setki stoisk, w tym wielkiego i atrakcyjnego stoiska Województwa Małopolskiego kampanii promocyjnej „Zasmakuj w Małopolsce.”  Będzie sporo stoisk fasolowych, produktów tradycyjnych a także twórców rękodzieła artystycznego i użytkowego z Małopolski mi Podkarpacia. Swoje produkty przywiozą goście z Ukrainy. W karczmie piwnej „Magillo” będzie bawił specjalny gość. Od południa można będzie posłuchać Kapeli Ludowej „Gwoździec”, a od 13 – tej do 15 –tej występować będą zespoły; ZF „Gwoździec”oraz „Iglice” z Węgier – każdy zespół zaprezentuje po trzy suity taneczne. Około 15 – tej na scenie pojawi się zespół ze Szkoły Utalentowanych Dzieci z Obertyna. Potem zobaczymy kolejno: „Podkóweczki”oraz zespół The New Tones. Od 12 – tej do rozpoczęcia gali oficjalnej można będzie odwiedzić redakcję terenową  Gazety Krakowskiej i Naszego Miasta, gdzie każdy będzie mógł sobie zrobić fotkę i za chwilę odebrać bezpłatny egzemplarz gazety ze swoim zdjęciem. Wszystko to zawdzięczamy Specjaliście ds. Promocji i Kolportażu Polskapresse Oddział Prasa Krakowska Przemysławowi Tomasikowi oraz sponsorowi Redakcji Terenowej, firmie Topicar. 

Gala 15. Święta fasoli

Od 17 – te do 18 – tej trwać będzie oficjalna gala Święta fasoli. Galę otworzą patroni Święta; burmistrz Jerzy Soska i starosta Roman Łucarz którzy zaproszą na scenę gości oficjalnych i organizatorów imprezy. W ciągu tej godziny oprócz oficjalnych pozdrowień od VIP będą wręczone stypendia dla zdolnych uczniów, nagrody honorowe „Jordan stowarzyszenia „Klucz”, "Grosz Ziemski" nagroda Powiatu Tarnowskiego, ponadto zostaną ogłoszone wyniki konkursów 15. Święta fasoli; na największe na świecie nasiono fasolowe, najciekawszy przepis fasolowy, na mega stoisko fasolowe – te trzy konkursy trwać będą do godziny 15 – tej, a najlepsze i największe wybiorą członkowie jury w składzie; Małgorzata Ankier – przewodnicząca komisji konkursowej oraz Maria Chruściel i Bogusław Furtek – reprezentujący stowarzyszenie „Klucz” organizującego konkursy. Jury będzie przyjmować zgłoszenia od 11- tej do 15 – tej w namiocie obok sceny plenerowej.  Właściciele największego nasiona fasolowego, najlepszego stoiska i najciekawszego przepisu otrzymają nagrodę w wysokości 500 zł oraz stosowne certyfikaty. Prezes LGD Dunajec – Biała Stanisław Haraf ogłosi nazwisko Lokalnego Bohatera 2014.

Gwiazdy na finał

Pisałem wcześniej o podmianie artystycznej wynikłej niemal w ostatniej chwili. Po gali oficjalnej zobaczymy najpierw zespół Molly Malone's. Po niezbędnych próbach (zespoły grają na żywo – p.K.D.) koncert zespołu powinien rozpocząć się o 18:30. Potem na scenie ok. godziny 20:00 zainstaluje się Marek Piekarczyk z zespołem oraz gwiazdami The Voice of Poland; Natalią Sikorą, Dominiką Kobiałką oraz Mateuszem Ziółko. Koncert potrwa do godziny 22:00. Impreza zakończy się pokazem sztucznych ogni. Konferansjerem 15. Święta fasoli będzie Łukasz Kornaś. Zapraszamy na 15. Święto fasoli i prosimy o kulturalną zabawę.        

 

Wynajme
Gospodarstwo

 
© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl.
Design by :.