Ponieważ sprawozdania Burmistrza cieszą się ogromną popularnością wśród naszych internautów,dziś prezentuję sprawozdanie burmistrza Jerzego Soski z działalności międzysesyjnej, które Jerzy Soska złożył podczas ostatniej 8 sesji Rady Miejskiej w Zakliczynie w dniu 21 czerwca 2011 roku. Oto obszerne fragmenty sprawozdania:
Panie Przewodniczący, Szanowna Rado, goście!
Tradycyjnie w formie zagadnień przedstawię państwu czym zajmowałem się w czasie od poprzedniej 7. sesji Rady Miejskiej:
Uczestniczyłem w dwóch zebraniach wiejskich zwołanych przez sołtysów Filipowic i Paleśnicy. Zebrania poświęcone były głównie sprawom bieżącym oraz budżetowym. Odbyło się też w tym okresie zebranie w Roztoce, ale ze względu na inneobowiązki nie mogłem w nim uczestniczyć.
Spotkałem się z Konserwatorem Zabytków tutaj na miejscu w Zakliczynie. Rozmawialiśmy o renowacji muru arkadowego ruin zamku w Melsztynie, o planach rewitalizacji Rynku oraz o kształtowaniu przestrzeni publicznej w Zakliczynie bo wiemy, że Rynek wraz z przyległościami podlega ochronie konserwatorskiej.
Chcę mieć rozeznanie na to jak pan Konserwator zapatruje się na nasze propozycje związane ze zmianami. Powiem, że najtrudniej będzie z wymianą nawierzchni Rynku. Taka kamienna nawierzchnia jest tylko jeszcze na Rynku w Lipnicy i Konserwatorowi bardzo się podoba taki zabytkowy charakter głównego placu miasta. Ja zaproponowałem, że może zaplanujemy w projekcie miejsca gdzie pozostawimy obecną nawierzchnię (np. wokół ratusza, studni), a resztę wymienimy na kostkę brukową. Uzgodniliśmy, że w stosownym czasie do rozmów na ten temat wrócimy.
Uczestniczyłem w sesji Rady Powiatu Tarnowskiego podczas której Rada Powiatu podejmowała decyzję o przeznaczeniu terenu Starostwa Powiatowego koło Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych pod potrzeby Zakliczyńskiej Strefy Ekonomicznej. Korzystając z okazji podziękowałem za współpracę w tej kwestii oraz za przydział karetki pogotowia dla Zakliczyna. Uroczystość otwarcia zakliczyńskiej filii Pogotowia Ratunkowego odbędzie się 29 czerwca o godzinie 12 -tej.
Przystąpiliśmy do programu, który pilotuje Burmistrz Szczucina, który dość długo oczekiwał na decyzję o finansowaniu, wreszcie pojawiły się środki i jest szansa że program ruszy. Jest to program związany z usuwaniem azbestu finansowany z Funduszy Norweskich.
Byłem w siedzibie Nadleśnictwa w Gromniku. Tłumaczyłem się tam z gestu, który zrobiliśmy dla Nadleśnictwa, a mianowicie remontu części drogi przebiegającej przez teren Nadleśnictwa w Olszowej - odcinek około 150 metrów. Zapytałem leśników czy by do tego remontu nie dołożyli, skoro droga przebiega przez ich teren - odpowiedzieli, że innym razem.
Brałem udział w uroczystościach które miały miejsce na terenie Gminy: w Filipowicach uroczystość z okazji jubileuszu 100 - lecia powstania straży pożarnej, w tej sali ratuszowej w zjeździe absolwentów z okazji 50 - rocznicy ukończenia zakliczyńskiej szkoły podstawowej, brałem udział w uroczystości w
Jamnej podczas której nastąpiło przekazanie krzyża z Jamnej do miejscowości Michniów w województwie świętokrzyskim spacyfikowanej w 1943 roku przez hitlerowskie komando, uczestniczyłem w uroczystości 10 - lecia nadania patrona zakliczyńskiemu gimnazjum - podczas tych uroczystości w Słonej został odsłonięty i poświęcony pomnik bł. Krystyna Gondka. Uczestniczyłem w spotkaniu pod hasłem "Talent za talent" zorganizowanym przez stowarzyszenie "Bez barier" w tej ratuszowej sali. Ideą tego spotkania była zbiórka środków na stypendia dla dzieci, młodzieży, dla studentów. Wyścig kolarski na terenie Zakliczyna: 11 czerwca była meta Karpackiego Wyścigu Kadetów organizowanego na terenie Słowacki i Polski, organizacja imprezy była sprawna ale ludzi było mało. Nawiązaliśmy kontakt ze starostą słowackim i być może dojdzie do nawiązania współpracy ze słowacką miejscowością Dohnany.
Podczas Święta Ludowego w Zakliczynie gościli parlamentarzyści PSL, potem było spotkanie z posłami z PiS-u. To była pracowita niedziela; rano Święto Ludowe u ludowców, a popołudniu w ratuszu odbywała się impreza "talent za talent", a do zajazdu "Ania" pan poseł Wojtkiewicz przybył z dwoma posłami i spotkał się grupą mieszkańców. Na jednym spotkaniu dowiedziałem się że wszystko jest bardzo
dobrze, wszystko jest pod kontrolą i Polska się rozwija, a na drugim spotkaniu usłyszałem że jest dziadostwo, Polska jest wyprzedawana i chylimy się ku upadkowi. Wybory się zbliżają więc będziecie państwo mieli takich informacji więcej.
W Zakliczynie odbywał się Turniej im. M. Wielgusa. To był taki człowiek, który stworzył uczniowskie klubu sportowe. Tegoroczny finał wojewódzki tego turnieju, bardzo sprawnie zorganizowany odbył się z udziałem ok. 40 drużyn dziewcząt i chłopców na obiektach LKS "Dunajec" Zakliczyn.
Podpisałem kontrakt 30 maja w Biurze Notarialnym w Brzesku z panem Starostą i ze Wspólnotą Pastwiskową związany z pozyskaniem terenów dla strefy ekonomicznej w Zakliczynie. Jesteśmy po kontrakcie, 5 kilogramów dokumentów trafiło do Marszałka Województwa Małopolskiego, mam nadzieję że wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony. 9 wniosków zostało w Małopolsce złożonych na utworzenie stref ekonomicznych, jeśli uzyskamy pozytywne wieści z Urzędu Marszałkowskiego to zapłacimy za ten teren i będziemy realizować projekt strefy ekonomicznej, jeżeli nie, to będziemy mogli się z tego kontraktu wycofać.
Kilka spotkań odbyłem z Dyrektor Pogotowia Ratunkowego i ostatecznie otwieramy Pogotowie 29 czerwca, w środę o godzinie 12 -tej. Będzie uroczyste otwarcie filii Pogotowia, a później chcę zaproszonych gości podjąć obiadem w zajeździe "Ania".Na tym otwarciu spodziewamy się około 100 osób - tak wynika to z uzgodnień ze Starostwem Powiatowym w Tarnowie. Pan Starosta zaprosił 50 osób i ja drugie 50 osób.
Odbyło się kilka spotkań w środowisku oświaty; z dyrektorami szkół, spotkania w szkołach, przedszkolach. Dyskutowaliśmy głównie o tym jak ekonomizować oświatę, ale z pewnym parasolem ochronnym, aby to się odbyło jak najmniejszym kosztem jeżeli chodzi o utratę stanowisk pracy. Mamy propozycje uchwał które państwu przedkładamy, są one związane z porządkowaniem rozporządzeń m.in. dotyczących ilości godzin które muszą wypracować dyrektorzy w ramach swoich obowiązków. Poszukiwaliśmy też uczniów z panią dyrektor Jaworską i poszukiwanie to polegało na tym, że zachęcaliśmy sześciolatków do pójścia już w tym roku do klasy pierwszej. Udało na się to we Wróblowicach gdzie zamiast 5 uczniów w klasie I będzie 12 uczniów. To powoduje, że będziemy mieli większą subwencję oświatową która wynika z liczby uczniów, bo subwencji na przedszkolaka czy zerówkowicza nie otrzymujemy. Najtrudniejsza obecnie jest sytuacja w klasie I w Faściszowej gdzie jest 5 dzieciaków. Rozmawaialiśmy też na temat wyników. Ja dziś nie będę szczegółowo mówił o tych wynikach bo myślę , że w okresie wakacyjnym zorganizujemy naradę, gdzie szczegółowo dokonamy analizy wyników nauczania w szkołach podstawowych i gimnazjach. Mamy już wyniki po teście po klasie 6 -tej i wyniki po egzaminie gimnazjalnym. Jeżeli chodzi o szkoły podstawowe to sytuacja się poprawiła w stosunku do ubiegłego roku. Dobrze szkoły wypadły, np. Zakliczyn znalazł się w 7 staninie; przypomnę że jest 9 stanin i im w wyższej staninie jest szkoła tym lepiej. Mamy dwie najsłabsze szkoły w 3 staninie, a przypomnę że bywało że mieliśmy szkoły i w drugim staninie. Niepokojąca się sytuacja w gimnazjach; mamy najsłabsze wyniki w naszych gimnazjach w całym powiecie tarnowskim i zapowiedziałem już dyrektorom, że na ten temat musimy rozmawiać, bo wydaje się, że dobrze zorganizowane są te gimnazja i powinny być efekty lepsze a jednak coś tam nie gra. Ja nie mówię, że musimy być najlepsi, ale w środku chciałbym poszukiwać w rankingu reprezentantów Gminy Zakliczyn, a nie na końcu.
Jeśli chodzi o inwestycje to powiem, że wszystko idzie w miarę płynnie. Przekazaliśmy teren pod wykonanie "Orlika" i prace już się rozpoczynają. Ogłosiliśmy kolejne przetargi i tak: przetarg na mostek w Stróżach, otwieramy przetarg na kanalizację w Paleśnicy a opóźnienie było spowodowane tym, że
musieliśmy kupić teren pod przepompownię, przekazaliśmy tereny pod wykonanie kanalizacji w kierunku Kończysk i Lusławic, przekazaliśmy teren w Woli Stróskiej pod wykonanie kanalizacji. Czekamy na pozwolenie na budowę chodnika przy ulicy Sobieskiego bo jednak nie udało się tego zrobić na tzw. zgłoszenie, musieliśmy to przygotować na pozwolenie na budowę - może i lepiej bo nie będzie niedomówień. Liczę że na przełomie czerwca i lipca to pozwolenie uzyskam i wtedy prace się rozpoczną. Ruszyła praca przy budowie chodnika przy ulicy Tarnowskiej. Po przetargach na budowę chodników widać, że schodzimy z ceny wykonania tych inwestycji i dlatego będziemy prosić państwa o to, żeby za zaoszczędzone w ten sposób pieniądze wprowadzić zadanie które kiedyś zdjęliśmy, czyli budowę
chodnika w Melsztynie. Wybraliśmy wykonawcę na wykonanie centralnego ogrzewania w remizie w Faliszewicach - tam w ramach działalności świetlicy będzie to wykonywane ze środków profilaktyki antyalkoholowej. To są wszytko te zadania, na które mieliśmy założone środki w budżecie. Zostały drobne sprawy z którymi sobie poradzimy.
Odnośnie służby zdrowia. Odbyłem spotkanie udziałem przewodniczącego Wojtasa z kierownictwem na wniosek pana dyrektora Woźniaka. Dyskutowaliśmy o czynszach. Pamiętacie że dokonałem podwyżki czynszu. Wysłuchałem jaka jest trudna sytuacja w służbie zdrowia. Pan dyrektor Woźniak zwraca się z prośbą o wydłużenie okresu dzierżawy na dłuższy okres - 5 lat, bo obecna umowa opiewa na 3 lata i kończy się w 2013 roku. Dyrektor Woźniak wyszedł z propozycją postawienia na terenie ośrodka zdrowia niskich, gotowych budynków z przeznaczeniem na usługi specjalistyczne. Widać, że z jednej strony szefowie służby zdrowia narzekają na trudną sytuację, a z drugiej strony chcą działać w dłuższym okresie, mieć umowy o dłuższym horyzoncie terminowym. Ja argumentowałem to tak, że jest to nasz
budynek i chcemy przywoite pieniądze za czynsz wziąć i również w tym terenie inwestować; parking przy ośrodku a w perspektywie może umiejscowić tam karetkę pogotowia. Rozmawialiśmy o fili w Filipowicach i na dziś działalność tego punktu medycznego nie jest zagrożona, niemniej jednak trzeba by wykonać tak kilka prac ze względu na zastrzeżenia ze strony instytucji kontrolnych. Najtrudniejsza
sytuacja jest w ośrodku zdrowia w Paleśnicy. Będziemy czynić starania, aby doprowadzić do remontu tego budynku, w tym istniejących tam mieszkań. Gdyby pani Doktor się wyprowadziła z mieszkania to będę szukał środków na remont również mieszkań tak, aby jedno można było wynajmować, a drugie żeby zostało jako rezerwa mieszkaniowa Gminy w sytuacjach kryzysowych.
Odbyłem spotkanie z Dyrektorem Zakładu Karnego w Tarnowie. Prawdopodobnie od lipca będziemy mieli 8 więźniów na terenie Zakliczyna, którzy będą tutaj pracować. Więźniowie będą przywożeni busem przez pana Damiana z Tranowa do nas do pracy. My musimy ich ubezpieczyć, dać im jakąś wodę, pomyślę też o jakimś drugim śniadaniu, bo pracy jest dużo. Myślę że to będzie kilkumiesięczna
przygoda, ale proszę się nie obawiać, bo są to osoby którym już się nie opłaci uciekać czy coś psocić. Z wypowiedzi które pojawiały się w prasie wójtów, burmistrzów wynika, że jest pożytek z pracy tych więźniów i myślę, że również tak będzie i u nas.
Jeśli ktoś ma pytania do mnie to proszę...
Radny Bogdan Litwa: Chciałbym pana Burmistrza zapytać jak wygląda sprawa wodociągowania Zakliczyna. Dostaliśmy pisma, że Zarząd Wojewódzki przerywa wodociągowanie ?
Jerzy Soska: Od nas poszła decyzja że jest projekt uzgodniony, a Zarząd Wojewódzki przysłał to pismo które otrzymaliście. Chodzi o dwa odcinki wodociągu koło wału, mianowicie o to że wodociąg nie może przebiegać bliżej niż 50 metrów od wału w tym wypadku Paleśnianki. Niedopatrzenie. Może pani Idzik chciała przyśpieszyć, wysłała w dobrej wierze że to już będzie wszystko uzgodnione. No cóż, dokonamy stosownych korekt w projekcie. Tych pism będzie państwo otrzymywać dużo od różnych instytucji. Będą przychodziły pisma o uzgodnienia, my już nie będziemy wysyłać do was pism, choć powinniśmy wysłać, że inwestycja jest wstrzymana, ale zrobiliśmy to poprzez obwieszczenie żeby nie robić dodatkowego
mętliku w głowie obywatelom.