baner 5
 

Część pierwsza wywiadu ze starostą tarnowskim Mieczysławem Krasem

Kazimierz Dudzik: Panie Starosto proszę scharakteryzować powiat tarnowski.

Mieczysław Kras:

b_250_100_16777215_00_images_stories_2013_1_starosta_przed_ratuszem.jpgPowiat Tarnowski składa się z16 gmin i jest jednym z największych powiatów w Polsce - pod względem terytorialnym to szósty w kraju powiat.Na terenie powiatu mieszka ponad 197 tys. mieszkańców. Bardzo ciekawe jest geograficzne położenie Powiatu Tarnowskiego; od północypowiat zahacza o skrawek Niziny Sandomierskiej by z południową linią miasta Tarnowa przejść w Pogórze Karpackie – Góra św. Marcina jest pierwszym na tej linii wzniesieniem Pogórza Karpackiego.Takie położenie i ukształtowanie terenu powoduje, że mamy do czynienia z różnorodnymi formamiaktywności gospodarczej powiatu. Na północny dominują wysokotowarowe gospodarstwa rolne, wokół miast Tarnowa rozwija się mocny sektor usług i wytwórczości. Warto wiedzieć, że rejon wokół miasta Tarnowa jest drugim po Krakowie węzłem komunikacyjnym Małopolski, tutaj przecinają się ważne drogi prowadzące z zachodu na wschód oraz z północy na południe, co niewątpliwie jest atutem sprzyjającym działalności gospodarczej. Wzdłuż doliny Dunajca aż do ujścia do Wisły posiadamy duże zasoby żwiru i zakłady zajmujące się pozyskiwaniem i przerobem kruszywa.Na południowym- wschodzie powiatu działalność gospodarcza prowadzona jest w mniejszych firmach niż tych które zlokalizowane są wokół Tarnowa. Warto wymienić działalność z zakresie przetwórstwa drzewnego w rejonie Ryglic czy Rzepiennika Strzyżewskiego i Szerzyn. Na południu mamy Pogórze Ciężkowicko – Rożnowskie i wspaniałe warunki dla turystyki od Tuchowa przez Ciężkowice po Zakliczyn i trzeba powiedzieć że mieszkańcy tych gmin wykorzystują te atuty czego dowodem jest nie tylko bardzo dobra oferta gospodarstw agroturystycznych, ale coraz szerszy wachlarz ofertyatrakcyjnego wypoczynku.W takich kierunkach rozwija się Powiat Tarnowski .

 

Kazimierz Dudzik: Ponieważ nas szczególnie interesuje południe powiatu i perspektywa rozwoju turystyki, chciałbym zapytać o to, czym w szczególności zdaniem Pana Starosty można przyciągnąć do nas turystów, oprócz rzecz jasna walorów krajoznawczych ?

Mieczysław Kras:

b_250_100_16777215_00_images_stories_2013_1_na_rynku.jpgChciałbym zwrócić uwagę na ważną sprawę, a mianowicie nasze zasoby kulturowe i historyczne.Mamy przepiękne miasteczka takie jak Tuchów, Zakliczyn, Wojniczczy Ciężkowice; to są miasteczka z klimatem historycznym, z zabytkową zabudową, miejscowości które poza Tuchowem na powrót uzyskały status miejski.Mamy sieć tras rowerowych, trasy dla turystyki konnej, trasy spacerowe, piękne miejsca widokowe. Na zasoby kulturowe i historyczne składają się takie piękne miejsca jak Jamna tutaj w gminie Zakliczyn; miejsce skazane na zapomnienie, aż do czasu kiedy Dominikanie wzięli to miejsce w opiekę, a gmina cały czas pomagała i kiedy w 1998 roku powstał Powiat Tarnowski też bardzo pięknie włączył się od razu w organizację uroczystości w Jamnej. Bardzo dbamy o pamięć historyczną, np. tą dotyczącą wydarzeń podczas II wojny światowej - mamy dwie piękne uroczystościtutaj w gminie Zakliczyn; Święto Pojednaniaoraz rocznicę Bitwy podJamną, uroczystości powiatowe w miejscach związanych z wydarzeniami z tego okresu na terenie całego powiatu; Motyl – miejsce przekazania części rakiety V-2 aliantom w okolicach Zabawy, Jadownik Mokrych i Wał Rudy, mamy miejsce największej bitwy obronnej w 1939 roku w Radłowie, kiedy to wycofująca sięArmia Krakówprzeprawiała się przez Dunajec, wspomnę teżo Dąbrach w gminie Rzepiennik gdzie okupanci spalili w stodole partyzantów czy w Zborowicach gdzie partyzanci przeprowadzili atak na niemiecki pociąg. Takich miejsc mamy dużo na terenie powiatu i o tych wydarzeniach historycznych chcemy aby mieszkańcy pamiętali, tym bardziej że zafundowano młodemu pokoleniutaką sytuację w oświacie, że ograniczono naukę historii, więc my jako samorząd powiatowy we współpracy z gminami chcemy przekazywać pamięć i prawdę o naszej historii, aby trwała ona na zawsze.

Kazimierz Dudzik: W strategię edukacji historycznej wpisuje się powiatowy program opieki nad cmentarzami z okresu I wojny światowej, działania Powiatu Tarnowskiego w tym obszarze były pionierskie…

Mieczysław Kras:

... tak. Od początku istnienia Powiat Tarnowski zainicjował program ochrony cmentarzy wojennych z okresu I wojny. Warto wiedzieć, że na 400 cmentarzy wojennych które znajdują się w zachodniej Galicji 111 cmentarzy znajduje się na terenie Powiatu Tarnowskiego, w tym największy z cmentarzy w Łowczówku, gdzie zginęli nasi Legioniści. Przypomnę, że w czasach międzywojennych w Łowczówku organizowane były uroczystości rangi państwowej. My jako Powiat kontynuujemy tą tradycję i zawsze w pierwszą niedzielę listopada organizujemy tam wielką uroczystość patriotyczną.Doprowadziliśmy do odnowienia i renowacji wielu cmentarzy. Współpracowaliśmy w tym zakresie z „Czarnym Krzyżem” , z konsulatami Austrii, Węgier, Republiki Czech. Pozyskaliśmy pieniądze na ten cel z różnych źródeł – potem te zadania decyzją wojewody przeszły pod nadzór gmin. Niemniej jednak my cały czas staramy się roztaczać opiekę nad tymi miejscamii obecnie mocno przygotowujemy się wspólnie z Powiatem Gorlickim do obchodów 100 – rocznicy wybuchu I wojny światowej.Trzeba pamiętać o tym, że przecież w latach 1914 – 15 front stał na linii Gorlice – Tarnów.

Kazimierz Dudzik: Panie Starosto; dlaczego należy dbać o dziedzictwo kulturowe, dlaczego takie działania ważne są dla ludzi, dla samorządu ?

Mieczysław Kras:

Z kilku powodów. Po pierwsze jest to tradycja naszych przodków, naszych ojców. Jest to dziedzictwo kulturowe które mamy obowiązek chronić i inicjować oraz wspieraćdziałania mające na celu jego ochronę - te działania angażują ludzi zarówno starszych jak i młodszych do pracy. Jeżeli ja widzę orkiestrę, np. w Filipowicach, która się składa w 70% z dzieci, więc jak można taki projekt nie wspierać ? To jest coś wspaniałego! Zawsze starałem się wspierać takie działania i dokąd mi będzie danę,  będę to robił.Kultura jest tak piękną wartością że nie można się zastanawiać czy ją wspierać czy nie. Mam na myśli to, że z jednej strony należy chronić tradycję, kulturę ludową,ale z drugiej wspierać to co niosą nowe trendy kulturowe, bo one też z czasem staną się częścią tego co nazywamy dziedzictwem kulturowym.

Kazimierz Dudzik: Pięknie opowiada pan o walorach, potencjale gospodarczym i kulturowym powiatu, ale żyjemy w czasach kryzysowych. Chciałbym zapytać pana Starostę o to jak Powiat Tarnowski radzi sobie w kryzysowych czasach ?

Mieczysław Kras:

Najważniejszym faktem jest to, że myśmy nigdy nie zadłużyli powiatu do granic wytrzymałości, co przydarzyło się niektórym gminom i powiatom w Polsce. Myśmy zawsze jak to się mówili „mieli gdzieś tam z tyłu głowy” zakodowane te wskaźniki poziomu zadłużenia samorządów. Poza tym górna granica tych wskaźników Ministra Finansów spowodowałaby, że powiat straciłby finansową płynność. Zawsze to zadłużenie było takie, że nie powodowało ono problemów budżetowych. Na dziś mogę powiedzieć, że nie mamy większych kłopotów z budżetem powiatu. Przykładem jest to, że nam na bieżące utrzymanie nigdy pieniędzy nie brakło; myśmy nie zlikwidowali ani jednej placówkioświatowej co czynią gminy czy inne powiaty. Nie likwidowaliśmy domów pomocy społecznej, co prawda DPS w Rzuchowej nam się nie utrzymał, ale w jego miejsce powołaliśmy dom dziecka.Przestrzegam jednak przed tym, że ponieważ kończy się perspektywa budżetowa na lata 2007 – 2014, to w najbliższych dwóch latach mniej będzie pieniędzy na inwestycje. My czynimy przygotowania do nowej perspektywy budżetowej 2014 – 2020 i zapewniam, że możemy ze spokojem przetrwać te trudne dwa latado nowej perspektywy budżetowej i nawet nie okroiliśmy zupełnie do zera inwestycji, bo jeszcze jakieś inwestycje prowadzimy.

Kazimierz Dudzik: Proszę powiedzieć co ma zwykły obywatel z tego że jest powiat ?

Mieczysław Kras:

Przede wszystkim powiat realizuje takie zadania, które nie byłaby w stanie organizować pojedyncza gmina, bo to są takie zadania które wykraczają poza zadania gminy i obejmują obszar większy niż jedna czy kilka gmin. My jako powiat składający się z 16 gmin prowadzimy 5 domów pomocy społecznej i jeden dom dziecka,zajmujemy się zadaniamizwiązanymi z funkcjonowaniem rodzin zastępczych ponosząc spore koszty w tym zakresie,prowadzimy 14 jednostek oświatowych w tym 10 szkół ponadgimnazjalnych. W tym miejscu chcę powiedzieć że dwukrotnie odbierałem nagrodę „Powiat na szóstkę” przyznawaną za działalność w obszarze oświaty– to jest nobilitacja dla powiatupokazująca, że bardzo dobrze prowadzimy jednostki oświatowe.Powiat zajmuje się drogami; na terenie powiatu mamy 600 km dróg powiatowych które należy remontować i utrzymywać w należytym stanie. Ja nie będę dużo mówił o administracyjnych obowiązkach powiatu takich jak sprawy związane z geodezją, budownictwem, wydawaniem praw jazdy, rejestracją samochodów. Jak ktoś uważnie śledzi informacje to wie, że po 19 stycznia to Starostwa będą wydawać prawa jazdy po pomyślnym zdaniu egzaminu, a ośrodki ruchu drogowego będą zajmować się tylko organizacją i przeprowadzaniem egzaminów.

Kazimierz Dudzik: Kontynuując poprzedni wątek; co ma Gmina Zakliczyn dzięki powiatowi ?

Mieczysław Kras:

b_250_100_16777215_00_images_stories_2013_1_starosta_w_aucie.jpgPowiem tak, że na terenie gminy Zakliczyn realizujemy te same zadania co na terenie całego powiatu, tylko może w większym jeszcze zakresie.Mamy tutaj piękny DPS w Stróżach, mamy w Zakliczynie największą szkołę ponadgimnazjalną. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Zakliczynie ma największy nabór uczniów w powiecie i szczyci się największymi osiągnięciamijeżeli brać pod uwagę egzaminy. Tutaj w Zakliczynie mamy Centrum Szkolenia Zawodowego dla naszej młodzieży i z tego co wiem z analiz prowadzonych przez dyrektorów szkół, to że absolwenci z ZSP w Zakliczynie uzyskują najwyższy wskaźnikzatrudnienia, czyli można powiedzieć, że ta szkoła nie „produkuje bezrobotnych”.Z innych ważnych spraw, chciałbym zaznaczyć że wspólnie z Burmistrzem Jerzym Soską postaraliśmy się o Strefę Gospodarczą ściśle współpracując przy jej tworzeniu. Zobaczymy jak dalej będzie rozwijać się Strefa, ale bardzo bym chciał, żeby przedsiębiorcy zainteresowali się tym terenem między innymi dlatego, że Strefa leży tuż przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych który kształci dobrych fachowców, co jest istotnym argumentem dla inwestora.Wspólnie staramy się promować walory gminy Zakliczyn.Kilkakrotnie padła w mojej wypowiedzi nazwa miejscowości Jamna w której organizujemy wspólnie z gospodarzami Jamnej i samorządem gminnym przedsięwzięcia o dużej randze ściągających tutaj tłumy mieszkańców regionu i kraju.Zakliczyn ma markę stolicy zagłębia fasolowego i od początku, gdy w Zakliczynie organizowano święto fasoli Powiat Tarnowski był i jest partnerem tej jednej z największych imprez organizowanych na terenie powiatu. W skali powiatu mamy 600 km dróg, a w gminie Zakliczyn 45 km dróg powiatowych. W ostatnich latach wykonaliśmy tutaj wiele nawierzchni asfaltowych w rejonie m.in. miejscowości takich jak Gwoździec i Słonagdzie udało się położyć nawierzchnie na długich odcinkach. Powiat bardzo blisko współpracuje ze strażami pożarnymi, szczególnie tymi które robią coś więcej niż wynika to z ich działań pożarniczych i ratunkowych tak jak to dzieje się w Filipowicach gdzie działa orkiestra dęta i w Gwoźdźcu. Wspieramy kulturę ludowączego przykładem jest wsparcie dla Zespołu Folklorystycznego „Gwoździec”który osiąga tak wiele sukcesów na festiwalach i przeglądach – my cieszymy się z tego bo przecież jest to bardzo dobra promocja nie tylko gminy Zakliczyn , ale i powiatu.

Kazimierz Dudzik: Panie Starosto z czego wynika ta wyjątkowa łaskawość wobec gminy Zakliczyn; czy to pańskie osobiste sentymenty, czy może radni powiatowi z tej gminy są tak skuteczni ?

Mieczysław Kras:

Tak to prawda z tym sentymentem. Ja czuję sentyment do gminy Zakliczyn, ponieważ w czasach gdy Kazimierz Korman był jeszcze burmistrzem to z gminą Zakliczyn bardzo dobrze mi jako staroście się współpracowało – oczywiście teraz też z obecnym Burmistrzem bardzo dobrze nam się współpracuje – to jest Gmina z która współpraca układa się bardzo dobrze. Mamy Jamną, fasolę i inne wspólne przedsięwzięcia i jak mamy tutaj do czynienia z dobrym partnerem, to przynosi to dobry rezultat...

Kazimierz Dudzik: ....a jak wygląda współpraca z radnymi powiatowymi z gminy Zakliczyn ?

Mieczysław Kras:

Odkąd istnieje Powiat, już w pierwszej kadencji z wszystkimi radnymi z tej gminy współpracowałem bardzo dobrze. Jako staroście to muszę powiedzieć, że na przykład w poprzedniej bardzo fajnie układała mi się współpraca z Sylwestrem Gostkiem i oczywiście z obecnymi radnymi; Kazimierzem Kormanem i Dawidem Chrobakiem ta współpraca układa się dobrze. Każdy z tych radnych dba niesamowicie o gminę Zakliczyn – to trzeba jasno powiedzieć,  że każdy z nich przychodzi do starosty i bardzo zabiega o sprawy ważne dla gminy.Tu trzeba oddzielić politykę od gospodarki – który radny jest zaangażowany w politykę to sobie realizuje swoje polityczne cele, a którego mniej obchodzi polityka, to angażuje się bardziej w sprawy gospodarcze. Kolega radny Kazimierz Korman dla mnie jest osobą która na samorządzie, można tak powiedzieć, zjadła zęby.Tyle lat pan Korman przepracował w samorządzie, że jego doświadczenie jest ogromne. Mimo że ja w samorządzie też trochę przepracowałem; osiem lat byłem wiceburmistrzem Tuchowa, 6 lat pełnię funkcje starosty, to bardzo często z doradztwa Kazimierza Kormana korzystam i bardzo sobie jego rady cenię, bo uważam że wszystkich rozumów nie pozjadałem i jeżeli starszy kolega coś mi radzi, to z tego korzystam.


koniec części pierwszej - dokończenie 21.01.2013.

Wynajme
Gospodarstwo

 
© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl.
Design by :.