Logo 1
 

b_250_100_16777215_00_images_2013_16_Micha_Szczurek.JPGb_250_100_16777215_00_images_Micha_Szczurek_burmistrz.jpgMateusz Szczurek – jak się okazuje, nie najmłodszy jednak w historii Rzeczpospolitej minister finansów, w opinii nie tylko premiera, ale ekspertów znających się na finansach – to najzdolniejszy polski ekonomista młodego pokolenia. Po ogłoszeniu nominacji dla nowych ministrów rządu Donalda Tuska w środę (20 listopada) pisaliśmy na Zakliczyninfo – jako jedyne medium informacyjne - o tym, że Zakliczyn ma swojego ministra.  Obiecaliśmy, że dodamy ciekawe informacje i dodajemy. Mateusz Szczurek  jest wnukiem Michała Szczurka –  przedwojennego burmistrza miasta Zakliczyn – na naszym portalu publikujemy unikatowe zdjęcia dziadka ministra, fotografie pana burmistrza Michała Szczurka. Najmłodszy w historii Polski  minister finansów ma całkiem sporą i obecnie rodzinę w Zakliczynie. Nas ucieszył e-mail od żony ministra do redaktora naczelnego miesięcznika „Głosiciel” wydawanego przez ZCK, wysłany do Marka Niemca tuż po ogłoszeniu nominacji o takiej treści:

 

b_250_100_16777215_00_images_2013_16_Mat_Szczurek.jpgDzień dobry Panie Marku!

Może Pana zainteresuje wiadomość, że Zakliczyn ma "swojego" ministra

Pozdrawiam serdecznie i jak zawsze życzę Państwu, całej gminie jak najlepiej

Agnieszka Szczurek

My z kolei gratulujemy Pani Agnieszce i Panu Ministrowi nominacji na jedno z najważniejszych i najbardziej odpowiedzialnych w Polsce stanowisk, cieszymy się  i życzymy samych sukcesów, wszakże cele jakie sobie postawił są bardzo ambitne: Moim zadaniem, które sobie stawiam, jest umożliwienie tego skoku cywilizacyjnego. Z jednej strony niehamowanie go, a z drugiej strony zapewnienie, aby nie okazał się krótkotrwały, aby nie okazał się krokiem w przepaść. Z jednej strony dbałość o skok, z drugiej o stan finansów publicznych. Zbilansowana polityka to podstawa, której wielu krajom brakuje, co mogą potwierdzić rzesze bezrobotnych w krajach Europy Zachodniej. Ale potrzeba czegoś więcej - chociażby, by przedsiębiorcy kierowali swoje innowacje w prawdziwe innowacje, a nie w omijanie podatków czy ich nie płacenie - powiedział nowy „zakliczyński” minister finansów Mateusz Szczurek.

 

Jednak nie najmłodszy.

Wielu komentatorów wskazywało, a w ślad z nimi także my na Zakliczyninfo powtórzyliśmy,  że Mateusz Szczurek, który zastąpi Jacka Rostowskiego, jest wyjątkowo młody jak na ministra finansów, a nawet najmłodszy w historii Polski. Rozpędziliśmy się w tych emocjach związanych z zakliczyńskim ministrem, tymczasem nie będzie on najmłodszym szefem tego resortu. 38-letni Mateusz Szczurek, który zastąpi Jacka Rostowskiego na stanowisku ministra finansów, nie jest najmłodszym szefem tego resortu. W 2006 roku ministrem finansów został 34-letni wówczas Stanisław Kluza. Kluza był szefem resortu jedynie przez dwa miesiące, po czym został odwołany we wrześniu tego samego roku w związku z powrotem na stanowisko Zyty Gilowskiej. Na fakt ów zwróciła nam uwagę czytelniczka: „Piszę gdyż uważam, że w artykule o nowym ministrze Szczurku wkradły się fakty nie prawdziwe. Mateusz Szczurek urodzony 11.08.1975 - ministrem będzie od 27.11.2013 roku, a więc w wieku - 38 lat.  Stanisław Kluza urodzony 02.06.1972 - był ministrem finansów w rządzie Jarosława Kaczyńskiego od 14 lipca 2006 roku. Ministerstwo objął więc w wieku 34 lat (co prawda rządził nieco ponad dwa miesiące ale jednak). W związku z powyższym Mateusz Szczurek nie jest najmłodszym ministrem finansów w historii. Gdyż młodszy był od niego właśnie Stanisław Kluza. Jeżeli się mylę proszę o poprawienie moich informacji.  Nie myli się Pani, a to my byliśmy w błędzie, dlatego dziękujemy za rzeczowe sprostowanie. 

Wynajme
Gospodarstwo

 
© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl.
Design by :.