baner 5
 

b_250_100_16777215_00_images_2013_14_Minister_o_Zakliczynie.jpgPozytywne zamieszanie wokół zakliczyńskich korzeni rodzinnych ministra finansów Mateusza Szczurka  -   lokalnemu „koncernowi informacyjnemu ZCK” (Zakliczyninfo i Głosiciel) - przysporzyło nam sporo pracy. Kontaktują się z nami dziennikarze większych mediów z prośbą o materiały i źródła informacji.  W Internecie pojawiło się sporo informacyjnych głupstw, m.in. o tym, że rzekomo ojcem Mateusza Szczurka jest niejaki Stan Szczurek, polonijny finansista rzecz oczywista z Ameryki. Media pytają o to czy na pewno Mateusz Szczurek bywa w Zakliczynie, czy zna nasze miasteczko, ponadto pasjonują się informacją podaną przez nas o tym, że dziadek ministra był burmistrzem przedwojennego Zakliczyna.  Zgodnie z zapowiedzią,  informujemy o związkach Ministra Finansów z Zakliczynem na portalu Zakliczyninfo oraz w miesięczniku „Głosiciel”, gdzie w grudniowym wydaniu naszej gazety, czytelnicy otrzymają obszerny i unikatowy materiał.  Dzisiaj, żeby nie było wątpliwości co do tego, czy Mateusz Szczurek zna Zakliczyn i tu bywa, publikujemy scan artykułu autorstwa Michała Wysockiego zamieszczony w 2006 roku w  listopadowym numerze „Manager magazin.”  Ponadto dodajemy trochę więcej (ale nie wszystkie) informacji na temat dziadka Mateusza Szczurka – przedwojennego burmistrza Zakliczyna Michała Szczurka. W 2006 roku w związku z ponownym uzyskaniem praw miejskich przez Zakliczyn, nakładem naszej instytucji kultury ukazała się książka „Opowieść o dziejach Zakliczyna i okolicy” będąca zapisem wykładu historyka, doktora Jana Hebdy, wygłoszonego podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej w Zakliczynie przez autora.W książce tej czytamy m.in.: „ …Ówczesny burmistrz, Michał Szczurek, pełniący ten urząd po zmarłym w końcu listopada 1928 roku Władysławie Rzepeckim został sołtysem. Zamknął on pierwszą długą listę burmistrzów Zakliczyna i zarazem otworzył drugą listę sołtysów przerwaną przywilejem lokacyjnym miasta z czerwca 1558 roku. Mieszkańcy Zakliczyna dalej jednak tytułowali go burmistrzem, a dla załatwienia spraw i na jarmark nadal chodzili „do miasta”… 

 Hebda pisze też o tym, że: „… Kilku zakliczyńskich mieszczan z Michałem Szczurkiem i K. Balińskim na czele oraz grupa rozgarniętych chłopów z Faściszowej, Kończysk, Lusławic i Wesołowa około połowy 1925 roku podjęła, zakończone powodzeniem, starania o utworzenie spółdzielni  typu rolniczo – handlowego . W dniu 28 października 1925 roku Sąd Okręgowy w Tarnowie wpisał do rejestru handlowego ten nowy podmiot pod nazwą: Spółdzielnia Rolniczo – Handlowa „Snop” w Zakliczynie….”

W związku z tym, że ustawa z 1933 roku reformująca samorząd II Rzeczypospolitej, decyzją Wojewody Małopolskiego weszła w życie 1 sierpnia 1934 roku, wiemy że Zakliczyn przestał być miastem właśnie w tym dniu, zatem ostatni przedwojenny burmistrz Zakliczyna Michał Szczurek pełnił tą funkcję od grudnia 1928 roku do 31 lipca 1934 roku.  

Wynajme
Gospodarstwo

 
© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl.
Design by :.