W Klasztorze OO. Franciszkanów w Zakliczynie w niedzielę 23 lutego 2014 r. odprawiona została Msza Św. w intencji Ojczyzny i polskich rolników, w XXXIII rocznicę podpisania Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich. Liturgii przewodniczyli o. Tomasz Kobierski, gwardian i proboszcz parafii PW. Matki Bożej Anielskiej OO. Franciszkanów i o. Tomasz Zychowicz. Klasztor OO. Franciszkanów w Zakliczynie to miejsce ważne i symboliczne dla NSZZ RI Solidarność, bowiem w okresie powstawania Solidarności (1980 – 81) to właśnie Klasztor w Zakliczynie był miejscem spotkań działaczy opozycji antykomunistycznej. We Mszy Św. uczestniczyli rolnicy, zaproszeni goście na czele z Przewodniczącym Małopolskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ RI Solidarność Wojciechem Włodarczykiem, przedstawiciele NSZZ RI Solidarność Gminy Zakliczyn na czele z Przewodniczącym Ryszardem Knapikiem, przedstawiciele samorządu na czele z Dawidem Chrobakiem – Radnym Powiatu Tarnowskiego, członkiem NSZZ RI Solidarność.
Po Mszy Św. uczestnicy uroczystości udali się do Zajazdu ,,Ania” w Zakliczynie, gdzie odbyło się spotkanie członków i sympatyków NSZZ RI Solidarność z Przewodniczącym Wojciechem Włodarczykiem. Na spotkaniu omówiono aktualna sytuację w rolnictwie. Zwrócono uwagę na problem nierównego traktowania rolników w UE i faworyzowaniu rolników z tzw. starej UE (Francja, Niemcy) oraz kwestię zmiany podatku gruntowego na podatek dochodowy.
Pan Wojciech Włodarczyk zaprosił członków i sympatyków NSZZ RI Solidarność do udziału w proteście rolników w obronie polskiej ziemi i lasów w Nowym Sączu w dn. 26.02.2014 r. Protest rozpoczął się Mszą Świętą koncelebrowana z kazaniem przy Ołtarzu Papieskim w Starym Sączu. Protest był wyrazem solidarności i poparcia dla rolników protestujących w obronie polskiej ziemi w województwach zachodniopomorskim i kujawsko – pomorskim oraz dla zgłaszanych przez nich postulatów, które nie są realizowane przez rząd. NSZZ RI Solidarność sprzeciwia się również prywatyzacji lasów państwowych przez rząd PO – PSL.
19 lutego 1981 r. w Rzeszowie, a 20 lutego w Ustrzykach Dolnych, podpisano porozumienia między strajkującymi rolnikami a władzami PRL-u. Podpisane dokumenty, które przeszły do historii pod nazwą Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich, kończyły trwające półtora miesiąca strajki okupacyjne rolników i były czwartym i ostatnim po Gdańsku, Szczecinie i Jastrzębiu Zdroju porozumieniem społecznym zawartym w latach 1980-81. Strajkujący wywalczyli m.in. gwarancje nienaruszalności chłopskiej własności wraz z prawem do dziedziczenia, zrównanie w prawach rolników indywidualnych z rolnictwem państwowym i spółdzielczym, zniesienie ograniczeń w obrocie gruntami rolnymi. Strajkujący uzyskali także zapewnienie zwiększania nakładu prasy katolickiej. W Porozumieniach Rzeszowsko-Ustrzyckich mówiono również o rozbudowie sieci szkół i przedszkoli oraz zmniejszeniu sprzedaży alkoholu na wsi. Oryginalny egzemplarz Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich, który należał do rzeszowskiej "S", w 2006 r. związkowcy przekazali jasnogórskiej fundacji Pro Patria Bastion św. Rocha. Ostatecznie NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych zarejestrowano 12 maja 1981 r.