Logo 1
 

b_250_100_16777215_00_images_2014_13_P1110909.JPGb_250_100_16777215_00_images_2014_13_P1100553.JPGCodziennie po lekcjach gromada uczniów zostaje kilka godzin na zajęciach świetlicowych. W wyposażonych salach w pomoce dydaktyczne i materiały do zajęć, uczniowie wspólnie z wychowawcami odrabiają zadania, uczą się na następny dzień do lekcji, organizują czas wolny tak , by sprawiał im radość i rozwijał umiejętności. Tematyka zajęć pozwala każdemu z nich znaleźć coś dla siebie. Jedni lubią zajęcia plastyczne, manualne, inni szlifują talent taneczny lub wokalny jeszcze inni rozładowują zgromadzone zasoby energii na sali gimnastycznej podczas gier zespołowych. Dla wszystkich atrakcją jest korzystanie z komputerów i wyjazdy do kina, na basen.

Dodatkowo z dziećmi, które tego potrzebują  pracują specjaliści: psycholog, logopeda, pedagog, rehabilitant prowadząc indywidualne zajęcia terapeutyczne.

Praca socjoterapeutyczna prowadzona w formie warsztatów daje możliwość spojrzenia z właściwej perspektywy na przytoczony problem.

 

b_250_100_16777215_00_images_2014_13_P1070417.JPGb_250_100_16777215_00_images_2014_13_Zakopane_2013_005.jpgPrzedstawioną codzienność wzbogaca posiłek wyczekiwany przez wszystkich. Jest to czas na rozmowy przy stole, regenerację sił i pałaszowanie. Do suchego prowiantu przygotowanego przez kucharkę zawsze dodany jest słodki przysmak.

W wakacje co roku organizujemy wyjazdy na kolnie letnie do Ośrodka Wczasów Rodzinnych w Wysowej na tygodniowy pobyt z przygodą i przyrodą. Jesteśmy stałymi bywalcami tego ośrodka od czterech lat i jak dotąd nie zawiodła nas pogoda i miejsce. Dużo atrakcji, zabawowa atmosfera, infrastruktura sprzyjająca rozrywce i rekreacji oraz pyszne jedzenie spowodowały, że w kolejne wakacje mamy ochotę znów tam zawitać.

Nie zapominamy również o podopiecznych Ośrodka Pobytu Dziennego. W czasie wakacji i ferii dla nich organizujemy pobyt stacjonarny okraszony atrakcyjnymi wycieczkami do ZOO, Promiennego Zamku, kina, placów zabaw itp.

Do stałej naszej działalności należy również organizacja dużych imprez o zasięgu lokalnym: bal mikołajkowy oraz majowy piknik rodzinny.

b_250_100_16777215_00_images_2014_13_P1070378.JPGŚwietlice o których mowa, to dwie Placówki Wsparcia Dziennego umiejscowione w szkołach w Zakliczynie i Filipowicach, oraz Ośrodek Pobytu Dziennego dla dzieci niepełnosprawnych niedawno przeniesiony z Wróblowic do Środowiskowego Domu Pomocy Społecznej w Stróżach. Wszystkie trzy Placówki prowadzone są przez Stowarzyszanie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „ Bez Barier”, którego prezesem jest dr Jerzy Woźniak.

b_250_100_16777215_00_images_2014_13_P1110893.JPGW chwilach zwątpienia, to on powtarza: „Pomagamy, bo chcemy! …nie dlatego, że musimy”. Systematycznie piszemy wnioski, startujemy w konkursach, grantach  i staramy się o środki. Dzięki tym staraniom niezmiennie od 10 lat opiekujemy się rokrocznie około sześćdziesięciorgiem dzieci z terenu gminy Zakliczyn. Tylko w tych Placówkach w mniejszym lub większym wymiarze dajemy pracę 20 osobom i najważniejsze - stwarzamy bezpieczne miejsca, w których dzieci mogą pozostać po lekcjach i mają zapewnione optymalne warunki. Rodzice nie muszą się martwić o jedzenie, opiekę, transport, wypoczynek, atrakcje i o pieniądze, by im to wszystko zapewnić. Głównym zadaniem Placówek jest wspieranie rodziny w trudach dnia codziennego. Wspieranie nie jest jednoznaczne z wyręczaniem. Aktywność rodziców jest niezbędna chociażby w obszarach takich jak : codzienna nauka, opieka medyczna lub specjalistyczna.  Pracując w Placówkach z dziećmi realizujemy częściowo te zadania, ale możliwości wypracowania wymiernych efektów z tak liczną grupą i przy ograniczonej ilości godzin sprowadzają naszą działalność jedynie do wpierania zadań należących do rodziców. Zapisane do Placówek dzieci nie mają pobytu zapewnionego na stałe. Zasadą jest rekrutacja, która polega na monitorowaniu sytuacji i rotacji zapisanych uczestników jeśli zaistnieje taka potrzeba lub jest większa ilość chętnych niż miejsc. Jeśli zapisane dziecko nie uczęszcza na zajęcia zostaje skreślone z listy uczestników, by zwolnić miejsce temu, które na systematyczny pobyt ma ochotę.

Na zakończenie napiszę : Miło jest usłyszeć pytanie zadane przez podopiecznych - Czy ta świetlica nie mogłaby być czynna dłużej lub także w soboty?Wtedy czuję, że to ma sens i cieszy mnie fakt, iż dzieci widzą wartość dodatnią tego co robimy.

 

                                                                                              Iwona Gurgul

 

 

 

 

Wynajme
Gospodarstwo

 
© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl.
Design by :.