12 maja 2014 roku obradował Zakliczyński Oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego. Dobiegła końca czteroletnia kadencja i Konferencja Sprawozdawczo-Wyborcza Oddziału stanęła przed nowymi wyzwaniami. Naczelnym zadaniem był wybór nowych władz i określenie celów i strategii działania na kolejne cztery lata. Po raz kolejny mandatem zaufania obdarzono Kol Zofię Górnikiewicz, która została wybrana Prezesem Oddziału i Delegatem na Zjazd Małopolskiego Okręgu ZNP w Krakowie. Wybrano również nowy sześcioosobowy Zarząd Oddziału, któremu przydzielono określone funkcje i odpowiedzialność za poszczególne zadania wynikające z planu pracy i strategii działania związku. Powołana została także Komisja Rewizyjna, której zadaniem jest czuwanie nad praworządnością działań Oddziału. W Konferencji uczestniczyli, oprócz członków Oddziału, zaproszeni goście: Członek Zarządu Małopolskiego Okręgu ZNP w Krakowie Kol. Józef Sadowski, Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Sportu w Zakliczynie Pani Anna Moj oraz Pan Adam Pyrek. Dyskusję rozpoczęło wystąpienie Pana Adama Pyrka, który przedstawił lekceważący sposób potraktowania nauczycielki Pani Haliny Pyrek pozbawionej niezgodnie z prawem dodatku wyrównawczego. Pani Pyrek skierowała sprawę do sądu pracy i poprosiła ZNP o interwencję i ochronę. Dyskusji, do której doszło po wystąpieniu Pana Pyrka przysłuchiwał się z uwagą Józef Sadowski.
Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Pani Anna Moj w sposób szczegółowy wyjaśniła przebieg poczynionych uzgodnień zapisów „Regulaminu określającego wysokość i warunki przyznawania dodatków do wynagrodzenia oraz szczegółowych warunków obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw nauczycielom i dyrektorom szkół oraz placówek prowadzonych przez Gminę Zakliczyn” na wspólnym spotkaniu Komisji, związków zawodowych reprezentujących nauczycieli, Dyrektora GZOSiP i dyrektorów szkół. Przedstawiła, że Radzie Gminy zostały przekazane do głosowania zapisy regulaminu inne niż uzgodnione wcześniej ze związkami zawodowymi, a o likwidacji dodatku wyrównawczego w ogóle nie było mowy. Kol. Stanisław Noskowicz, który przez wiele lat pracował i kierował gminną oświatą był zbulwersowany takim potraktowaniem dwóch nauczycielek, które on przyjmował do pracy i jako nauczycielki i wychowawczynie sprawdziły się w 100%, przepracowały ponad 30 lat, wychowały kilka pokoleń i za wkład pracy zostały skrzywdzone odebraniem dodatku. Nadmienił, że tak złej atmosfery jak obecnie w oświacie gminnej nigdy nie było. Podkreślił, że jednak mimo wszystko nauczyciele mają w oczach i opinii naszej społeczności szacunek i uznanie. Przedstawiciel Małopolskiego Okręgu ZNP Kol. Józef Sadowski zwrócił uwagę w swojej wypowiedzi na brak kompetencji osób odpowiedzialnych za podejmowane decyzje w sprawach nauczycieli, łamaniu prawa i możliwościach podejmowania interwencji i ochrony prawnej członków ZNP w sprawach pracowniczych. Wskazał na rolę społecznych inspektorów pracy w zakresie warunków pracy szkół i nauczycieli oraz nieodzowność wyrażania opinii o organizacji pracy szkół i przedszkoli przez związki zawodowe. Z innych głosów w dyskusji nasuwają się następujące refleksje:
Od zarania swoich dziejów ZNP postuluje o równe szanse edukacyjne dzieci i młodzieży, broni godności i rangi zawodu nauczycielskiego, a także interesów pracowników niepedagogicznych. Również i zakliczyński oddział w tych działaniach nie jest odosobniony zważywszy na ostatnie decyzje Rady Gminy w sprawach oświaty gminnej i nauczycielskich praw i obowiązków. 110-letnia tradycja działalności związku zobowiązuje do przeciwdziałania zakusom spychania na margines roli szkoły w rozwoju regionu, stanowienia prawa dotyczącego oświaty gminnej i nauczycieli bez uzgodnień ze związkami zawodowymi i wypaczaniu opinii o zawodzie nauczycielskim na forum Rady Gminy i w środowisku gminnym. 95 lat temu, na mocy dekretu naczelnika państwa Józefa Piłsudskiego z 7 lutego 1919 roku wprowadzono powszechny obowiązek szkolny na terytorium młodego państwa polskiego. Obowiązek ten został nałożony na gminy, które musiały otworzyć szkoły w miejscowościach, gdzie mieszkało co najmniej 40 dzieci w wieku szkolnym. Nawet w czasach zaborów władze oświatowe nakładały kary na miejscowości zobowiązane do organizacji nauczania powszechnego, co można wyczytać w niejednej kronice szkolnej z tego okresu. Nasze obecne władze gminne wyzbywają się obowiązku organizacji szkół publicznych oddając kolejne szkoły we władanie różnego rodzaju fundacjom. Jest to niebezpieczny trend zmierzający do ograniczenia dostępności do bezpłatnego nauczania i zmuszania rodziców do ponoszenia części kosztów kształcenia zagwarantowanego Konstytucją RP. Szkoła współczesna i nowoczesna to nie tylko miejsce nauki dzieci. To także placówka integracji społeczeństwa wokół najważniejszych problemów miejscowości, organizacji i rozwoju kultury regionalnej, wyzwalania i realizacji wielu inicjatyw społecznych i obywatelskich. Takie szkoły chcielibyśmy widzieć w naszej gminie i będziemy jako związek stać na straży praworządności. Nie możemy pozwolić aby akty prawa miejscowego, od których zależny jest status materialny i społeczny nauczycieli, był uchwalany w sposób niezgodny z literą prawa. Nauczyciele są najliczniejszą opiniotwórczą grupą zawodową mającą olbrzymi wpływ na prawie wszystkie aspekty życia publicznego, o czym władze samorządowe powinny pamiętać. Nowo wybrane władze ZNP zostały zobowiązane do podjęcia skutecznych działań przeciwdziałaniu łamania prawa, egzekwowania zapisów ustawy o związkach zawodowych, Karty Nauczyciela i ustawy oświatowej. Wprowadzanie atmosfery napięć, nieporozumień, wrogości w stosunku do nauczycieli, ciągłe zmiany decyzji osoby odpowiedzialnej za organizację oświaty gminnej, oszczędzanie na warsztacie pracy nauczyciela, nie służą pracy szkół i wypracowywanym przez nie efektom. W gąszczu przepisów, zarządzeń i rozporządzeń zginęło to, co najważniejsze – dziecko i uczeń.
Nowo wybrane władze Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Zakliczynie liczą na merytoryczną, i konstruktywną współpracę z wszystkimi podmiotami, którym zależy na rozwoju gminnej oświaty, nowoczesności jednostek oświatowych, bezpiecznych i przyjaznych dziecku, uczniowi i rodzicom.
Zakliczyn 21 maja 2014 roku.
Zarząd Oddziału ZNP
w Zakliczynie