There was a problem loading image 'images/stories/news3/rada dezycyjna.jpg'
There was a problem loading image 'images/stories/news3/rada dezycyjna.jpg'
Pisaliśmy o tym, że Lokalna Grupa Działania "Dunajec - Biała" ma do dyspozycji ponad 7 milionów złotych na realizację Lokalnej Strategii Rozwoju. Środki te dla obszaru czterech gmin tworzących LGD (Ciężkowice, Pleśna, Wojnicz i Zakliczyn), trzeba wykorzystać do 2012 roku. O tym na co można aplikować po pieniądze, najlepiej dowiedzieć się w Biurze LGD na ul. Browarki 7 (Dom Strażaka - poddasze) w Zakliczynie. Pieniędzy jest dużo, czasu mało, ale aby je zdobyć należy uzbroić się w cierpliwość. Wnioski składa się w siedzibie LGD zgodnie z ogłaszanymi terminami naborów, potem zbiera się Rada Decyzyjna, a dopiero potem trafiają te wnioski do Urzędu Marszałkowskiego. Jest to droga dłuższa niż ta, która obowiązuje w "starych krajach UE" , ale tam popularne "LAG-i" działają już jakiś czas, u nas dopiero zaczynają. Ważną sprawą jest, aby na początku tej działalności zarówno Zarząd jak i Rada Decyzyjna traktowały swoje obowiązki bardzo poważnie z pełnym profesjonalizmem. Piszę o tym dlatego, że w minionym tygodniu Rada Decyzyjna (RD) LGD "Dunajec - Biała" miała możliwość pokazać po raz pierwszy swój profesjonalizm oceniając wnioski które napłynęły do Biura LGD w pierwszym naborze. Nie najlepiej wypadły wnioski złożone przez samorząd i mieszkańców Miasta i Gminy Zakliczyn.
O to dlaczego tak się stało pytam zastępcę przewodniczącego Rady Decyzyjnej Janusza Krzyżaka: "kryteria są sformułowane tak jak są i wnioski muszą się wpisywać w kryteria oceny. Skoro niektóre wnioski nie wpisywały się w te kryteria, to albo ich idea odbiega od założeń Strategii, albo przynajmniej w odczuciu większości członków Rady Decyzyjnej wedle własnej kompetencji uznali, że się nie wpisują." Niewiele więcej mogłem się dowiedzieć od naszego reprezentanta w Radzie Decyzyjnej, gdyż obowiązuje go tajemnica wypowiedzi na temat obrad Rady. W czym jest sprawa, postaram się pokrótce wyjaśnić. Otóż Zarząd LGD ogłosił pierwszy nabór wniosków w czterech obszarach działania:
Odnowa i rozwój wsi - to jest domena samorządów gminnych i wpłynęły tutaj trzy wnioski; dwa z gminy Wojnicz i jeden z gminy Pleśna. Najwyższą ocenę 30.22 uzyskał wniosek z gminy Wojnicz pod nazwą "Modernizacja wiejskiego domu kultury w miejscowości Biadoliny Radłowskie" o wartości dofinansowania 100 tysięcy złotych , na drugim miejscu sklasyfikowano wniosek dotyczący odnowy boiska sportowego w Dąbrówce Szczepanowskiej (gm. Pleśna) - 26 pkt o wartości dofinansowania 80 tysięcy złotych, na trzecim znów wniosek z Wojnicza "Modernizacja świetlicy wiejskiej w Więckowicach" - 22,56 pkt o wartości dofinansowania 100 tysięcy złotych. Wszystkie wnioski zostały rekomendowane przez RD do dofinansowania.
Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw - jeden wniosek. Wniosek na kwotę 72 tysięcy złotych rodzinnej firmy Burnat i Synowie S.C. (gm. Ciężkowice) uzyskał 21.58 pkt i rekomendację.
Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej - jeden wniosek. Wniosek na kwotę 52 tysięcy złotych Joanny Ludwa (gm. Wojnicz) "Nadbudowa budynku mieszkalnego w celu świadczenia usług agroturystycznych" uzyskał 14.23 pkt i rekomendację RD
Małe projekty - 11 wniosków. Tutaj w odróżnieniu od wyżej zaprezentowanych obszarów działania i złożonych wniosków Rada Decyzyjna mogła wykazać się kunsztem, dlatego że środków finansowych w tym naborze - 87 tysięcy złotych - wystarczyło na najwyżej pięć wniosków, a zapotrzebowanie wyniosło 216 %. Jak się okazuje, rewelacyjne, innowacyjne i spełniające zdaniem Rady Decyzyjnej są wnioski z Ciężkowic, Pleśnej i Wojnicza.
Dziwnym zbiegiem okoliczności bardzo słabo zostały ocenione wnioski z naszej Gminy, na przykład bardzo ciekawy i faktycznie innowacyjny wniosek Adama Gancarka z Jamnej dotyczący uruchomienia wypożyczalni rowerów i sprzętu turystycznego przegrał z kretesem z wnioskiem z Wojnicza dotyczącym wydania folderu lub wnioskiem z Pleśnej dotyczącym wykonania tablic czy wnioskiem ciężkowickim którego celem jest promocja rzemiosła i rękodzielnictwa oraz ginących zawodów. Najgorzej ocenionymi wnioskami są wnioski: Gminy Zakliczyn dotyczący modernizacji świetlicy wiejskiej w Faliszewicach oraz "internet bez barier" SPON "Bez barier". Tyle fakty. Z mojej strony postaram się być bardzo dociekliwy na najbliższym Zarządzie LGD "Dunajec - Biała" w tej sprawie, natomiast tych wnioskodawców którzy czują się pokrzywdzeni werdyktem, zachęcam do odwołania się od rozstrzygnięcia Rady Decyzyjnej.
Na zdjęciu członkowie Rady Decyzyjnej podczas Walnego Zebrania LGD 16 stycznia w Zakliczynie; od prawej Marek Zwolennik z Ciężkowic, Janusz Jarząb z Pleśnej , Oliwia Tańska z Pleśnej oraz sekretarz Zarządu LGD Bernadetta Polek. Cała Rada Decyzyjna składa się z 14 osób reprezentujących wszystkie środowiska czterech gmin. Przewodniczącym jest Wiesław Zimowski - wójt Pleśnej, a Gminę Zakliczyn oprócz wspomnianego Janusza Krzyżaka reprezentują jeszcze Barbara Śmistek, Monika Ochwat - Marcinkiewicz oraz Krzysztof Biel.