

Znają go i jego pasję wszyscy w Filipowicach, bo nie tylko kontynuuje rodzinne tradycje zawodowe związane z prowadzeniem piekarni, ale też realizuje swoją życiową pasję. Tą pasją są zwierzęta: te znane i te bardziej egzotyczne.
Mariusz Salamon - właściciel piekarni "Lucynka" na zboczu wzniesienia za drogą koło jego posesji i piekarni tworzy kilkudziesięciu hektarowe ranczo, po którym biegają daniele, jelenie, jaki i dostojnie przechadza się bydło. W jego ranczo znajdziemy też strusie i azjatyckie, kolorowe wiewiórki. Zjeździł już pół Europy w poszukiwaniu oryginalnych i rzadko spotykanych okazów. Gdyby ktoś chciał zobaczyć krowę szkocką nie musi szukać daleko, daniela syberyjskiego - proszę bardzo. Już do Filipowic zjeżdżają wycieczki szkolne do Salamonowego, prywatnego ZOO, ale jego właściciel planuje kolejne bezkrwawe łowy. Ostatnia wyprawa Mariusza Salamona, to wyjazd na węgierską Pusztę w poszukiwaniu szarego węgierskiego bydła.

Dla Węgrów to skarb narodowy z którym dzielą się z innymi nacjami nader niechętnie. - Chcesz mieć prawdziwą węgierską krowę, to nie ma innej rady - mówi Mariusz Salamon - musisz jechać na Węgry, bo tam ją tylko znajdziesz. Pod koniec października pojechaliśmy na tą Pusztę Węgierską mierzącą sobie ni mniej ni więcej niż 35 tysięcy hektarów. Na jednej trzeciej tej powierzchni państwowe gospodarstwo hoduje blisko 4 tysiące węgierskiego szarego bydła stepowego. Osobniki tego endemicznego gatunku bydła charakteryzują się długim lirtowatym porożem, są srebrzysto siwej maści, która u buhajów w okolicach szyi i głowy przechodzi w ciemniejszy odcień do czarnego włącznie. Dorosłe krowy ważą ponad pół tony, a byki nawet do 900 kg. Salamon w jednej zagrodzie wybrał dwie zacielone jałówki, a w kolejnej oddalonej kilkanaście kilometrów młodego buhaja z tą czarną sierścią w okolicach głowy. Piękne sztuki! Teraz trwają procedury związane z pozwoleniem na wywóz bydła z Węgier do Filipowic, ale wszystko wskazuje na to, że na św. Mikołaja węgierskie bydło przechadzać się będzie po filipowickim ranczo.