Logo 2
 

Finał dużego europejskiego projektu w Polsce

alt18 maja 2012 roku w Kopalni Soli w Wieliczce odbyła się konferencja  wieńcząca  praktyczny aspekt  europejskiego  projektu  „Wolontariat w europejskich organizacjach non-profit” realizowanego przez siedem organizacji z  Niemiec, Austrii, Włoch, Łotwy, Litwy, Słowacji i z Polski zrzeszonych w międzynarodowej federacji „Samaritan International”  ze środków unijnych uzyskanych z programu „Edukacja i Kultura  - Uczenie się przez całe życie” w ramach projektu partnerskiego Grundtvig.  Program  realizowany  jest od października 2010 roku , a zakończy się w sierpniu roku bieżącego wydaniem materiałów podsumowujących projekt i prezentujących dobre praktyki wolontariackie. Wśród najistotniejszych działaaltń wymienić należy organizację międzynarodowych spotkań partnerskich podczas których uczestnicy zapoznawali się z projektami angażującymi wolontariuszy do realizowanych przez gospodarzy spotkania projektów. Uczestnicy spotkań wybierali, ich zdaniem, najciekawsze projekty które zostały zaprezentowane  podczas konferencji w Wieliczce jako przykłady dobrych praktyk.  Ważnymi celami, które zostały zrealizowane w ramach programu było wzajemne się poznanie i budowanie pewności siebie w realizacji projektów. Bardzo dobrze ujął to  Harry z austriackiej organizacji samarytańskiej mówiąc, że teraz jeśli mam jakiś pomysł to wiem gdzie zadzwonić żeby podzielić się nim, bo mam w Europie dużo przyjaciół którzy wiedzą o co chodzi.  Stronę polską w projekcie reprezentuje Samarytańska Federacja Organizacji Pozarządowych i to jest reprezentacja na najwyższym europejskim poziomie.

 Zachwyt  Zakliczynem

altaltZanim zjechaliśmy 18 maja z gośćmi do komory „Drozdowice” i „Jana Haluszki”, goście poznali Zakliczyn i najpiękniejsze miejsca Małopolski. Relacjonuje Barbara Żychowska:
"W dniach od 13 do17 maja realizowaliśmy program wizyty studyjnej poprzedzającej zakończenie trwającego dwa lata projektu „Wolontariat w europejskich organizacjach non-profit”. W trakcie wizyty studyjnej przedstawione zostały projekty realizowane przez organizacje członkowskie SFOP. Goście mieli okazję poznać bliżej funkcjonowanie instytucji będących członkami Samarytańskiej Federacji. Zagraniczni goście odwiedzili Dom Pogodnej Jesieni, w którym dyrektor Ryszard Kuczyński przedstawił  zarys historyczny DPJ zbliżającego się do jubileuszu 20 – lecia działalności oraz najważniejsze projekty realizowane w tym czasie. Byliśmy u strażaków w Zakliczynie, gdzie goście zostali śpiewająco przywitani przez dzieci z tutejszej Szkoły Podstawowej , a  po występie odbył się pokaz ratowniczy z udziałem strażaków i wolontariuszy.  Kolejnym miejscem do którego udali się członkowie wizyty studyjnej było Niepubliczne Przedszkole Specjalne dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych, gdzie pracownicy poza przedstawieniem działalności zaprezentowali  wyposażenie placówki oraz przedstawili usługi proponowane dzieciom.  Pokazaliśmy naszym gościom stolicę Małopolski  - Kraków  i pochwaliliśmy się  smakami tradycyjnej kuchni polskiej.”
altJuż w Wieliczce, co napawało nas  szczególną dumą, to fakt że Zakliczyn wymieniany był bardzo często i z dużym uznaniem przez reprezentantów wszystkich uczestniczących w konferencji krajów, bo też nasi sobie na to zapracowali poprzez aktywność podczas realizacji projektu i w trakcie samego finału. Konferencja prowadzona była w języku angielskim, a rolę moderatorów pełnili:  Barbara Żychowska  reprezentująca Samarytan z Zakliczyna i SFOP oraz Michael Schnatz  reprezentujący ASB Niemcy.  Jeśli dodać do tego fakt, że wielką organizacyjną pracę wykonali członkowie SFOP i wolontariusze,  wdzięcznie rolę tłumaczki pełniła Jadwiga Martyka – Rojek, a podczas wieńczącego konferencję join party goście mogli podziwiać talent artystyczny Izabeli Mytnik, to trudno się dziwić, że w tych dniach Zakliczyn był dla uczestników autentyczną europejską stolicą projektu.  

Złota klamra wśród siedmiu najlepszych praktyk europejskiego projektu partnerskiego

altPlonem siedmiu wizyt studyjnych  był wybór najlepszych projektów realizowanych w poszczególnych krajach i organizacjach. W Dreźnie najbardziej spodobał się projekt Arbeiter-Samariter-Bund czytania książek przez wolontariusz dzieciom w bibliotekach.  Działający w Południowym Tyrolu w Bolzano we Włoszech „Biały krzyż” realizuje bardzo potrzebny w dzisiejszych czasach projekt skutecznego zarządzania stresem. Ultranowoczesny program rozpowszechniony na terenie całej Słowacji pod nazwą „Domowy system powiadamiania one-line” to projekt Asociácia Samaritánov Slovenskej Republiky ze Starej Lubowni.  Arbeiter-Samariter-Bund Österreichs z Wiednia realizuje z kolei program „Sozialmarket”, czyli sklepów z tanią żywnością. Latvijas Samariešu Apvienība prowadzi ośrodki MARAS dla matek wychodzących z więzienia i będących na życiowych zakrętach, natomiast  Lietuvos Samariečių Bendrija z Wilna prowadzi Centrum Dziennej Opieki dla Dzieci. Jako polską markową praktykę wybrano imprezę integrującą pokolenia, bardzo dobrze znaną w Zakliczynie  międzypokoleniową „Złotą klamrę.”

Samarytańska Federacja Organizacji Pozarządowych (SFOP)

altSFOP powstała w Zakliczynie z inicjatywy Ryszarda Kuczyńskiego w roku 2003 ( w Sądzie została zarejestrowana 5 września 2003 r.) jako związek czterech stowarzyszeń: Samarytańskiego Towarzystwa  im. Jana Pawła II w Zakliczynie, Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym – Koło w Tarnowie, Stowarzyszenia na rzecz Pomocy Dzieciom i Rodzinie „Samarytanin” w Jasieniu k/ Brzeska  i Ochotniczej  Straży Pożarnej w Zakliczynie.  SFOP rzecz jasna ma siedzibę w Zakliczynie, a  prezeską Stowarzyszenia jest  Izabela Ulas.  Stowarzyszenie jest otwarte na  współpracę z innymi N’gos  które niosą pomoc potrzebującym.  Wielki  międzynarodowy i pożyteczny projekt   „Wolontariat w europejskich organizacjach non-profit”  dobiega końca, ale rozpoczyna się już następny.  W sierpniu na zakliczyńskiej ziemi powitamy młodzież z zagranicy w ramach kolejnego projektu realizowanego przez SFOP i Samaritan International. To jest działalność prowadzona z prawdziwie europejskim rozmachem i domieszką ożywczej polskiej fantazji.

Wynajme
Gospodarstwo

 
© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl.
Design by :.