Dnia 25 września 2013 roku reprezentacje szkół z Zakliczyna i Paleśnicy z inicjatywy Pana posła Michała Wojtkiewicza i radnego powiatu tarnowskiego Dawida Chrobaka miały możliwość zwiedzania stolicy Polski Warszawy, a w szczególności sejmu RP.
Wyjechaliśmy o 4 nad ranem z rynku w Zakliczynie. Po 6 godzinach jazdy znaleźliśmy się pod gmachem sejmu. Tam przywitani przez posła Michała Wojtkiewicza weszliśmy, aby zacząć zwiedzanie. Dla wszystkich uczestników była to pierwsza wizyta w sejmie. Pierwszym punktem była najważniejsza sala w tym budynku, sala plenarna. Mieliśmy zaszczyt obserwować posiedzenie sejmu. Następnie pan poseł zaprowadził nas do Wszechnicy Sejmowej, gdzie przekazano nam informację o długiej historii polskiego parlamentaryzmu i jego dniach współczesnych. W dalszej części Pan Wojtkiewicz oprowadził nas po Sejmie, zapoznaliśmy się z całym obiektem, zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia.
Ostatnim punktem była Sala Kolumnowa, w której zaprezentowała się Młodzieżowa Rada Gminy Zakliczyn i gdzie przedstawiał się każdy z uczestników wycieczki. W tej sali pożegnaliśmy pana Michała Wojtkiewicza oraz pana Dawida Chrobaka i podziękowaliśmy za zaproszenie oraz sfinansowanie połowy kosztów wyjazdu.
Około godziny 12 zakończyliśmy zwiedzanie sejmu i udaliśmy sie wraz z przewodniczką do warszawskich Łazienek. Po drodze zobaczyliśmy Belweder – obecnie mieszkanie Prezydenta RP pana Bronisława Komorowskiego. Następnie pani przewodnik opowiedziała nam o zabytkach w Królewskich Łazienkach. Widzieliśmy pomnik Fryderyka Chopina, Henryka Sienkiewicza oraz rezydencje króla Augusta Poniatowskiego. Piękno parku Łazienek zrobiło na nas ogromne wrażenie. Około godziny 14 udaliśmy sie pod budynek pałacu prezydenckiego. Dzięki pani przewodnik dowiedzieliśmy się, że jest to jeden z nielicznych zabytków, który nie został uszkodzony w czasie II Wojny Światowej. Kilkanaście minut później udaliśmy sie w stronę starego miasta. Po drodze mijaliśmy budynki ambasad i siedzibę ministerstwa gospodarki oraz najnowsze atrakcje turystyczne Warszawy tj. ''ławki'', które odtwarzały utwory Chopina. Następnie pani przewodnik przybliżyła nam historię Starego Miasta. Podczas II Wojny Światowej większość budynków została zniszczona. Dzięki pomocy mieszkańców najważniejsze zabytki zostały zachowane. Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Bazyliki Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie, gdzie został pochowany kardynał Stefan Wyszyński. Następnie pani przewodnik zaprowadziła nas pod Kolumnę Zygmunta i zapoznała nas z historią tego zabytku oraz Zamku Królewskiego. Przedostatnim punktem było obejrzenie jednego z najbardziej wzruszającego miejsca w stolicy- pomnika Małego Powstańca. Ostatnim punktem naszej podróży było podziwianie najwyższego budynku Warszawy, Pałacu Kultury. O godzinie 18 wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu . Na miejscu byliśmy około godziny 23.00
Jesteśmy ogromnie wdzięczni panu posłowi Michałowi Wojtkiewiczowi oraz panu Dawidowi Chrobakowi dzięki, którym mogliśmy wziąć udział w lekcji parlamentaryzmu oraz zwiedzić wiele ciekawych miejsc Warszawy. Byłoby nam miło, gdyby taka szansa powtórzyła sie po raz drugi, a nasi koledzy mogli z niej skorzystać.
Opracowali: uczniowie Gimnazjum w Zakliczynie