Baner 4
 

b_250_100_16777215_00_images_stories_glosiciel_Stefascy.jpgFranciszkańska parafia pw. Matki Bożej Anielskiej zaprasza w najbliższą niedzielę po Mszy św. wieczornej na specjalny koncert Marka Stefańskiego, wirtuoza muzyki organowej.

Okazja to niepoślednia, bowiem niedawno zakończył się gruntowny remont kościelnych organów liczących prawdopodobnie blisko 150 lat.

Renowacja rozpoczęła się na początku czerwca, wykonywała ją specjalistyczna, rodzinna firma z Rzeszowa.

- To właściwie pierwszy taki poważny remont organów w przyklasztornym kościele, nie licząc pewnych drobnych prac pod moją nieobecność, gdy przebywałem w Stanach Zjednoczonych - mówi Władysław Kusion, klasztorny organista od 1962 roku, a więc muzyk z 50-letnim dorobkiem (!).
Konserwacji poddano ogółem 600 piszczałek, w tym 51 drewnianych, 500 cynowych i 49 cynkowych. Wymieniono zniszczoną klawiaturę nożną, a także odnowiono obudowę klawiatury ręcznej. Została wymieniona dmuchawa (wiatrownica) i instalacja elektryczna instrumentu. Koszt przedsięwzięcia ok. 45 tys. zł.
- Wszystkim parafianom, dobroczyńcom, którzy swoimi ofiarami przyczynili się do wsparcia tej jakże niezbędnej inwestycji składam serdeczne „Bóg zapłać”! Ten koncert to forma podziękowania dla darczyńców i test możliwości odnowionych organów - zaprasza za naszym pośrednictwem o. gwardian Tomasz Kobierski.

b_250_100_16777215_00_images_Stef.jpgMarek Stefański - należy do grona najbardziej aktywnych artystycznie polskich organistów, również na arenie międzynarodowej.
Urodzony w roku 1969 w Rzeszowie, ukończył studia w krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie organów prof. Joachima Grubicha, otrzymując w 1994 r. dyplom z wyróżnieniem. Działalność koncertową rozpoczął na początku studiów w Akademii Muzycznej, odbywając dwukrotnie jako organista - solista wraz z Krakowskim Akademickim Chórem „Organum” tournee koncertowe obejmujące większość krajów europejskich. Zwieńczone sukcesami koncerty podczas międzynarodowych festiwali muzyki sakralnej i organowej oraz uzyskane nagrody (m.in. I nagroda w ramach European Forum d’Art Sacre) otworzyły mu drogę do udziału w większości polskich i zagranicznych festiwali muzyki organowej.
W roku 1996 otrzymał stanowisko organisty krakowskiej Bazyliki Mariackiej. Funkcję tę pełnił etatowo do roku 2007. Obecnie współpracuje jako organista z Bazyliką Mariacką w Krakowie. Od roku 1999 pracuje w Katedrze Organów Akademii Muzycznej w Krakowie. W roku 2007 obronił w macierzystej uczelni przewód doktorski poświęcony stylom improwizacji w muzyce organowej od XVIII do XX wieku.
W roku 2013, na podstawie rozprawy naukowej oraz monografii płytowej poświęconych muzyce organowej kompozytorów krakowskich II połowy XX wieku, uzyskał w Akademii Muzycznej w Krakowie tytuł doktora habilitowanego.
Marek Stefański wystąpił dotychczas z koncertami w większości krajów Europy, w Ameryce Północnej i Południowej oraz Izraelu. Regularnie zapraszany jest na koncerty do Rosji, gdzie stał się jednym z najbardziej znanych zagranicznych organistów. Stał się zasłużonym propagatorem polskiej muzyki organowej, szczególnie XX wieku, którą wykonuje równolegle ze sztuką improwizacji organowej. Jego udziałem stały się prawykonania utworów współczesnych polskich kompozytorów oraz polskie prawykonania dzieł kompozytorów francuskich, które następnie zarejestrowane zostały jako nagrania archiwalne.
Dokonał także licznych nagrań dla Polskiego Radia, Telewizji Polskiej oraz rozgłośni zagranicznych, jak również nagrań płytowych dla polskich wytwórni fonograficznych "DUX", "Musicon" oraz moskiewskiej "Art Bene". Po uzyskaniu nominacji do nagrody muzycznej Fryderyk w roku 2006 został członkiem Polskiej Akademii Fonograficznej. Obok solistycznej działalności koncertowej współpracuje z licznymi zespołami chóralnymi oraz wybitnymi wokalistami i instrumentalistami. Za swoją działalność artystyczną otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia.
Jest założycielem i dyrektorem artystycznym Festiwalu Muzycznego "Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze i Kościołach Rzeszowa" oraz cyklu koncertów "Muzyka Organowa w Jarosławskim Opactwie". W latach 2010/2011 wspólnie z Radio Kraków realizował cykl audycji "Antologia Organów Krakowa". Wraz z Radiem Rzeszów archiwizuje i prezentuje na antenie radiowej brzmienie wartościowych organów Podkarpacia.
Jego żona Agnieszka Radwan-Stefańska jest również absolwentką klasy organów krakowskiej Akademii Muzycznej. Mieszkają w Krakowie. Od 2008 roku są rodzicami syna Maksymiliana.

Wynajme
Gospodarstwo

 
© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl.
Design by :.