Logo 1
 

b_250_100_16777215_00_images_stories_glosiciel_2013_wo3.jpgJuż po raz trzeci Szkolne Koło Wolontariatu działające przy Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Zakliczynie przygotowało Dzień Wolontariusza. Organizatorami tego przedsięwzięcia były: Justyna Iwaniec – opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu i Iwona Brożek oraz uczniowie należący do SKW. Nad nagłośnieniem czuwał Bogusław Wróbel.
Wolontariusze to prężnie działająca grupa młodych ludzi, którzy zawsze znajdą czas, aby pomóc innym. Do Szkolnego Koła Wolontariatu należy około 40 uczniów Gimnazjum i 20 ze Szkoły Podstawowej. Okazjonalnie przyłączają się jeszcze inni uczniowie, którzy chcą się zaangażować w konkretną akcję lub mają ciekawy pomysł na działanie skierowane do potrzebujących.

b_250_100_16777215_00_images_stories_glosiciel_2013_wo2.jpgWśród zaproszonych gości Dnia Wolontariusza byli: dyrektor Domu Pogodnej Jesieni w Zakliczynie Ryszard Kuczyński, terapeutka z DPJ Zofia Wolak wraz z pensjonariuszami oraz przewodniczące Rad Rodziców: Szkoły Podstawowej - Alicja Majewska - i Gimnazjum –  Katarzyna Świder. Wolontariusze gościli także dyrektora Józefa Gwiżdża - prezesa Samarytańskiego Towarzystwa im. Jana Pawła II w Zakliczynie, dyrektor Krystynę Sienkiewicz-Witek oraz dyrektora Sławomira Ramiana. Specjalnymi gośćmi były panie z Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci w Krakowie - Judyta Gasińska i Emilia Syjut.
SKW zaprezentowało program artystyczny, który niósł ze sobą przesłanie szacunku do każdego życia ludzkiego. Młodzież sugestywnie i z pełnym zaangażowaniem starała się ukazać prawdziwe wartości, którymi powinniśmy się kierować każdego dnia. Po takim wstępie panie z Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci przedstawiły sposoby realizowania siebie jako wolontariusza. Pokazały, na czym polega pomoc innym, szczególnie dzieciom, które znalazły się w trudnej sytuacji. Bo kiedy życie ucieka szybciej niż normalnie, gdy nie można chodzić do szkoły, kiedy choroba uniemożliwia normalne funkcjonowanie, liczy się wszystko i docenia się każdą chwilę. Młodzież, jak i zaproszeni goście mieli okazję również zobaczyć na prezentacji multimedialnej podopiecznych hospicjum i usłyszeć o ich pragnieniach i marzeniach. Mogli także skonfrontować swoje potrzeby z potrzebami dzieci otoczonych opieką hospicyjną.b_250_100_16777215_00_images_stories_glosiciel_2013_wo1.jpg
Następnie zaprezentowali się sami organizatorzy, czyli Szkolne Koło Wolontariatu. Odśpiewali hymn wolontariuszy, do którego słowa i muzykę napisały Gabrysia i Gosia Bodziony, a następnie ukazali całoroczną pracę SKW w ciekawej, opatrzonej odpowiednim komentarzem prezentacji multimedialnej. Trzeba przyznać, że ten rok obfitował w szereg wydarzeń, podczas których wolontariusze zaznaczyli swą obecność zarówno w środowisku lokalnym,  jak i ogólnokrajowym. Współpracowali z Domem Pogodnej Jesieni, Małopolskim Hospicjum dla Dzieci w Krakowie, Tarnowskim Hospicjum Domowym w Tarnowie,  Polskim Czerwonym Krzyżem i Bankami Żywności. Działali również na rzecz konkretnych osób. Uczniowie Gimnazjum po raz kolejny brali udział w projekcie „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”. Byli zaproszeni do Tarnowa na przegląd rejonowy. Natomiast uczniowie Szkoły Podstawowej zostali laureatami ogólnopolskiego konkursu zorganizowanego przez fundację „BO WARTO” na blog wolontariacki, w ramach projektu „Lepszy świat przez wolontariat”. W nagrodę pojechali na dwutygodniowe warsztaty do Pucka. We wrześniu na podsumowaniu projektu w Bukownie otrzymali dodatkowe nagrody i gratulacje (patrz: www.lepszyswiatprzezwolontariat.pl).
W październiku uczniowie brali udział w ogólnopolskiej akcji „PODZIEL SIĘ POSIŁKIEM”. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu wolontariuszy i dobroci darczyńców, udało się pozyskać 492,75 kg żywności o łącznej wartości 3290 zł. Pozwoliło to na przygotowanie 28 paczek żywnościowych dla rodzin uczniów zmagających się z problemami finansowymi.
W ramach obchodów Dnia Wolontariusza Szkolne Koło Wolontariatu przekazało Małopolskiemu Hospicjum dla Dzieci ozdoby świąteczne wykonane przez uczniów naszej szkoły. Były to bardzo oryginalne i wyjątkowe prace, bo wykonane z sercem. Wolontariusze zaprosili ponadto wszystkich obecnych na uroczystości do udziału w akcji charytatywnej „Bądź aniołem” na rzecz Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci. Wśród uczniów  rozprowadzano aniołki, a wszystkie datki, które znalazły się w puszkach MHdD wyniosły 1496 złotych. Kwota ta została w całości przekazana hospicjum. Bardzo dziękujemy tym, którzy wsparli tę zbiórkę. Być może dzięki temu darowi serca podopieczni hospicjum spędzą spokojne, miłe święta.
Wszystkie akcje, których inicjatorami lub uczestnikami są wolontariusze ze SKW są opisane  na stronie internetowej naszej szkoły w zakładce „wolontariat w ZSPiG”. Nagrodą za pracę w wolontariacie jest radość spełniania dobrych uczynków, pomoc innym, uśmiech i słowo „dziękuję”. Dziękujemy wszystkim, którzy z życzliwością przyjmują nasze działania, wspierają nas i dopingują do podejmowania nowych wyzwań na gruncie wolontariatu.

Justyna Iwaniec
Opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu

Wynajme
Gospodarstwo

 
© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl.
Design by :.