Logo 1
 

b_250_100_16777215_00_images_stories_glosiciel_reportaz_kgw_007.jpgPierwszą przewodnicząca Koła była Zofia Drożdż. Za jej staraniem skrzyknęła się prężna grupa filipowickich gospodyń i współdziała tak od 50 lat.

Koło Gospodyń Wiejskich w Filipowicach powstało w roku 1963, ale pierwsze zapiski dokumentujące jego działalność pojawiły się w roku 1979 z chwilą objęcia funkcji przewodniczącej Koła przez Władysławę Surowiecką. W 1982 roku zastępuje ją Zofia Salamon, zaś od roku 1988, aż do dzisiaj, filipowickim gospodyniom szefuje Elżbieta Nadolnik, skarbnikiem zostaje Elżbieta Kijowska. Szczególnie aktywne w całym okresie istnienia Koła są panie: Teresa Zaczyk, Zofia Ojczyk i Rozalia Spieszny.

Dużo by pisać o szerokiej działalności KGW w ciągu tych 50 lat istnienia. Panie cenią sobie współpracę z jednostką Ochotniczej Straży Pożarnej, biorą udział w imprezach gminnych i uroczystościach kościelnych (swego czasu ich wieniec okazał się najpiękniejszy w dożynkowym konkursie). Wiele zawdzięczają emerytowanej inż. Matyldzie Nowak z Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, inicjatorce wielu programów i kursów doskonalenia.
W niedzielę 24 listopada uroczyście świętowano zacny Jubileusz. Bukiety kwiatów, specjalne statuetki i dyplomy od burmistrza Jerzego Soski i przewodniczącego Rady Miejskiej Józefa Wojtasa wręczone zostały zasłużonym gospodyniom - wspomnianej założycielce Koła, obecnej przewodniczącej, Michalinie Kołacz (jedna statuetka trafi do rąk Rozalii Spieszny) - podczas sympatycznego spotkania w miejscowej remizie. Obecni byli sekretarz gminy Janusz Krzyżak i prezes gminnej i filipowickiej formacji OSP - Tomasz Damian. W uroczystości wzięli udział darczyńcy, sympatycy i sołtys wsi - Małgorzata Soska.
Zanim do tańca zagrał człowiek-orkiestra - Tadeusz Malik, panie jubilatki, w strojach krakowskich, częstowały przysmakami ich wyjątkowej kuchni, nie zabrakło tortu kulinarnej mistrzyni - Zofii Drożdż, całość zwieńczyła pamiątkowa sesja zdjęciowa i chóralny śpiew popularnych piosenek.

gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1

 

Wynajme
Gospodarstwo

 
© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl.
Design by :.