Pierwszą przewodnicząca Koła była Zofia Drożdż. Za jej staraniem skrzyknęła się prężna grupa filipowickich gospodyń i współdziała tak od 50 lat.
Koło Gospodyń Wiejskich w Filipowicach powstało w roku 1963, ale pierwsze zapiski dokumentujące jego działalność pojawiły się w roku 1979 z chwilą objęcia funkcji przewodniczącej Koła przez Władysławę Surowiecką. W 1982 roku zastępuje ją Zofia Salamon, zaś od roku 1988, aż do dzisiaj, filipowickim gospodyniom szefuje Elżbieta Nadolnik, skarbnikiem zostaje Elżbieta Kijowska. Szczególnie aktywne w całym okresie istnienia Koła są panie: Teresa Zaczyk, Zofia Ojczyk i Rozalia Spieszny.
Dużo by pisać o szerokiej działalności KGW w ciągu tych 50 lat istnienia. Panie cenią sobie współpracę z jednostką Ochotniczej Straży Pożarnej, biorą udział w imprezach gminnych i uroczystościach kościelnych (swego czasu ich wieniec okazał się najpiękniejszy w dożynkowym konkursie). Wiele zawdzięczają emerytowanej inż. Matyldzie Nowak z Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, inicjatorce wielu programów i kursów doskonalenia.
W niedzielę 24 listopada uroczyście świętowano zacny Jubileusz. Bukiety kwiatów, specjalne statuetki i dyplomy od burmistrza Jerzego Soski i przewodniczącego Rady Miejskiej Józefa Wojtasa wręczone zostały zasłużonym gospodyniom - wspomnianej założycielce Koła, obecnej przewodniczącej, Michalinie Kołacz (jedna statuetka trafi do rąk Rozalii Spieszny) - podczas sympatycznego spotkania w miejscowej remizie. Obecni byli sekretarz gminy Janusz Krzyżak i prezes gminnej i filipowickiej formacji OSP - Tomasz Damian. W uroczystości wzięli udział darczyńcy, sympatycy i sołtys wsi - Małgorzata Soska.
Zanim do tańca zagrał człowiek-orkiestra - Tadeusz Malik, panie jubilatki, w strojach krakowskich, częstowały przysmakami ich wyjątkowej kuchni, nie zabrakło tortu kulinarnej mistrzyni - Zofii Drożdż, całość zwieńczyła pamiątkowa sesja zdjęciowa i chóralny śpiew popularnych piosenek.