baner 5
 

b_250_100_16777215_00_images_stories_glosiciel_reportaz_zsp15_002.jpgZespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Zakliczynie zorganizował historyczną sesję naukową poświęconą żołnierzom niezłomnym. Pomysłodawca konferencji: „Idź wyprostowany wśród tych, co na kolanach - Żołnierze Wyklęci 1944-63” - Mirosław Śledź, nauczyciel ZSP, wraz z dyrekcją szkoły zaprosił do udziału w sesji prelegentów: Michała Chruściela – nauczyciela z Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Zakliczynie, który przedstawił tło historyczne i sylwetki AK-owców, ofiar represyjnego systemu komunistycznego po II wojnie światowej, oraz dr. Pawła Skoruta - pracownika naukowego Instytutu Bezpieczeństwa i Edukacji Obywatelskiej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, znanego ze swojej działalności w Instytucie Pamięci Narodowej i szeregu wizyt z prelekcjami w ZSP, który przybliżył chwalebne życiorysy żołnierzy (nie)zapomnianych, m.in. gen. Augusta Fieldorfa „Nila”.

Spotkanie w auli szkoły wzbogaciła prezentacja Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych 1. Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej Nowy Sącz-Limanowa. Młodzież mogła poznać realia życia leśnych, ich uzbrojenie, wyposażenie i trud codziennego życia. Okazuje się, że największymi bolączkami partyzantów były: higiena osobista, ryzyko rozpalania ognia, zima i zdobywanie żywności. Umundurowanie i broń przeważnie zdobyczne na Niemcach i Słowakach, albo z rzutów i wymiany, np. z oddziałami włoskimi przebywającymi w okolicach Limanowej.
W sesji naukowej uczestniczyli: ks. proboszcz Paweł Mikulski, burmistrz Dawid Chrobak, dyrektor ZSPiG w Zakliczynie Józef Gwiżdż - współorganizator sesji, dyrektor szkoły w Siemiechowie Józef Marszałek, dyrektor GZOSiP Małgorzata Jaworska, dyrektor Krystyna Sienkiewicz-Witek. Do Zakliczyna przybyli Andrzej Doliński z małżonką z zarządu Towarzystwa im. Józefa Piłsudskiego w Krakowie. Gości witała i podejmowała dyrektor ZSP Anna Olszańska. Na widowni młodzież z Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Zakliczynie i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, z uwagą przysłuchująca się prelekcjom.
Dzięki dofinansowaniu sesji przez pana burmistrza i Zakliczyńskie Centrum Kultury, konferencja zyskała jakże cenny walor w postaci pokazu Grupy Rekonstrukcyjnej, przybliżającego młodzieży znaczenie i przesłanie motta tej interesującej sesji naukowej.

gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1  

 

Wynajme
Gospodarstwo

 
© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl.
Design by :.