Brawo
 

b_250_100_16777215_00_images_stories_2013_7_kpt_jan_dubaniowski.jpgPierwszego dnia marca obchodzimy państwowe święto Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym dniu Polska oddaje hołd swym najlepszym Synom.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest wyrazem uznania zasług bohaterskich żołnierzy konspiracji niepodległościowej, którzy po oswobodzeniu się spod niemieckiej okupacji nie złożyli broni, lecz zdecydowali  się na podjęcie nierównej walki o suwerenność Polski z reżimem sowieckim oraz jego polskim kolaborantom. Ci zawsze wierni Polsce „Wyklęci Rycerze” swoim życiem dali świadectwo niezłomnej postawy patriotycznej oraz męstwa, a dzisiejsze święto jest formą uczczenia ich heroicznej walki o niepodległość i niezawisłość naszego narodu. Dzisiejszy dzień „dzień prawdy” ma nam również uświadamiać prawdę o bólu i katorżniczym cierpieniu jakiego doznawali „Niezłomni Żołnierze” za trud walki o wolną Ojczyznę oraz godność i żołnierski honor.  Dzień ten ma nam przypominać o wieloletnich prześladowaniach polskich patriotów, bezpodstawnych aresztowaniach, bestialskich przesłuchaniach, torturach, więzieniu i śmierci. I wreszcie, ma także przypominać o Tych Polakach poległych i zamordowanych przez komunistycznych katów, których ciała pogrzebano w bezimiennych mogiłach.

b_250_100_16777215_00_images_stories_2013_7_grob_kpt_dubaniowskiego.jpgNieliczni niestety  mieszkańcy naszej gminy są świadomi faktu, że na cmentarzu parafialnym w Zakliczynie spoczywa jeden z tych „leśnych” żołnierzy a mianowicie kapitan Jan Dubaniowski ”Salwa” (fotografia Kapitana powyżej, zdjęcie grobu obok), dowodzący oddziałem partyzanckim „Żandarmeria”, którego postać przybliżymy w najbliższym czasie na portalu Zakliczyninfo. Oficer ten jest jednym z niewielu dowódców antykomunistycznego podziemia zbrojnego, który posiada swój grób. Świętując i czcząc w dzisiejszym dniu, pamięć Naszych Wielkich Bohaterów nie zapomnijmy odwiedzić mogiły naszego Rodaka  kpt. Jana Dubaniowskiego „Salwy” , który oddał swe życie w Służbie Ojczyzny. A zapalając symboliczny znicz przyczyńmy się do przywrócenia Jego pamięci i honoru. Z uwagi na charakter święta, nasuwa się potrzeba zacytowania słów naszego narodowego wieszcza A. Mickiewicza, jakie pisał o wyklętych swojego pokolenia, a jakie mają wartość ponadczasową używane w odniesieniu do Tych Polaków, którzy przelali swą krew z miłości do ojczyzny i w jej obronie:

„Jeśli zapomnę o nich
Ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie”…
A. Mickiewicz "Dziady cz.III"

 

Wynajme
Gospodarstwo

 
© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl.
Design by :.