Baner 4
 

b_250_100_16777215_00_images_stories_2013_fiszka_zck_info.jpgCi, którzy mają wakacje zauważyli, że już po półmetku kanikuły.  Na drugą połowę wakacji mamy do zaoferowania pokaźny wybór wydarzeń z mocnym finałem jakim jest 14 . Święto fasoli. Sierpień jest miesiącem szczególnym w polskim kalendarzu, dlatego też zwracamy uwagę na uroczystości religijne i patriotyczne. Po kolei wygląda to tak:

 

Gitarowa uczta na Emanacjach

Gitarową ucztą rozpoczyna się sierpniowy cykl koncertów w ramach Festiwalu „Emanacje”  organizowanego przez Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. 1 sierpnia, o godzinie 19.00 w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach na scenie zobaczymy kilkudziesięciu wybitnych muzyków;  Anna Pietrzak, jedna z najwybitniejszych polskich gitarzystek zagra niezwykłej urody „Cavatinę” Aleksandra Tansmana,  uważany przez wielu za najlepszy duet w kraju Kupiński Guitar Duo sięgnie po muzykę kompozytorów latynoamerykańskich, a goszczący w największych salach koncertowych świata Łukasz Kuropaczewski z orkiestrą Akademii Beethovenowskiej raz jeszcze udowodni, że „Concerto de Aranjuez” Joaquina Rodrigo nie bez przyczyny należy do arcydzieł światowej muzyki. W finale usłyszymy Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej pod dyrekcją Michała Klauzy.

 

Odpust i Parafialny Dzień Rodziny u Franciszkanów

Odpust ku czci patronki parafii Matki Bożej Śnieżnej odbędzie się 2 sierpnia ( w piątek). Msze święte odprawione zostaną o godzinach; 7.00, 8.30, 10.00, 11.30 i suma odpustowa o 18 – tej. Homilie wygłosi ojciec Arnold Potępa. W niedzielę 4 sierpnia Franciszkanie z Zakliczyna zapraszają dzieci z rodzicami na Parafialne Święto Rodziny, które odbędzie się na przyklasztornym boisku sportowym.  Święto rozpocznie się o 14 – tej,  a organizatorzy zapewniają że będzie coś i dla ciała i dla ducha.

 

Fotomikstura na Poddaszu

Fotoklub „Fotum” podobnie jak Klub „Światłoczuli” z Zakliczyna skupia ludzi z artystyczną duszą, dla których fotografia jest sztuką. O Klubie z Wojnicza pisałem w zapowiedzi wernisażu wystawy „Fotomikstrura”, a teraz przypominam, że wernisaż zbiorowej wystawy członków Fotum rozpoczyna się 2 sierpnia (piątek) o godzinie 18 – tej. Bogaty tegoroczny kalendarz wystaw na „Poddaszu” w ratuszu zakliczyńskim to efekt skuteczności i rozległych koneksji artystycznych Stanisława Kusiaka – w drugiej części sezonu czekają na  nas równie ciekawe wystawy.

 

Jubileusz dęciaków z Filipowic

Graja od 20 lat i żadna ważna uroczystość patriotyczna w gminie Zakliczyn bez nich się nie obejdzie, a nawet trudno sobie to wyobrazić. Inicjatorami pomysłu założenia orkiestry byli;  prezes Zarządu OSP Wacław Spieszny i komendant Feliks Drożdż. Nabór do orkiestry rozpoczął się w I kwartale 1993 roku. Strażacka Orkiestra Dęta „Filipowice” oficjalnie zadebiutowała  koncertem 1 maja 1994 roku podczas otwarcia Domu Strażaka w miejscowości Charzewice.  3 sierpnia ( w sobotę) w Filipowicach mszą święta rozpoczną a festynem zakończą się obchody jubileuszowe, które poprowadzi Józef Wojtas – przewodniczący Rady Miejskiej w Zakliczynie.

 

Entuzjaści z błękitną wstęgą Dunajca

SPON „Bez barier” to zakliczyńskie stowarzyszenie, SPON „Entuzjaści uśmiechu” to stowarzyszenie z Domosławic, które czerpie z doświadczenia zakliczyńskiego, a nawet zakliczynianie są wśród członków – założycieli  „Entuzjastów”.  Jak na entuzjastów przystało, organizują rokrocznie entuzjastyczną imprezę, czyli Festiwal Uśmiechu - błękitna wstęga Dunajca. Impreza rozpocznie się o 16 – tej 3 sierpnia na obiektach szkolnych w Domosławicach.  

 

200 lat obecności wizerunku Pana Jezusa na Krzyżu w Filipowicach

Wchodząc do kościoła parafialnego w Filipowicach na pierwszy rzut oka zauważamy pokaźnych rozmiarów krzyż z wizerunkiem Pana Jezusa, który jest umieszczony centralnie w głównym ołtarzu nad tabernakulum. Patronką parafii jest Matka Boża Śnieżna której obraz znajdujemy w bocznym ołtarzu i to ku czci patronki 4 sierpnia parafia filipowicka obchodzi odpust. W tym roku uroczystości są szczególne, bowiem przypada 200 –setna rocznica obecności w Filipowicach Krzyża. A jak to się stało? „Kazimierz Piechnik urodzony w Filipowicach w 1800 roku stwierdził jako naoczny świadek, że 24 sierpnia 1813 roku wielka powódź na Dunajcu która nawiedziła Filipowice, przyniosła wielkich rozmiarów Krzyż i zostawiła go na brzegu przed Łęgiem.  Według relacji świadka owa powódź swoimi rozmiarami sięgała od góry filipowskiej a po góry domosławickie.  O historii zaczerpniętej z kronik Jędrzeja Mytnika – „filipowskiego Jana Długosza” – napiszemy w oddzielnym artykule.   

 

Emanacje jazzowe

4 sierpnia w niedzielę ECMKP w Lusławicach gościć będzie Atom tom String Quartet. To jednen z niewielu na świecie i pierwszy w Polsce kwartet smyczkowy grający  jazz. Zespół wykonuje głównie własne kompozycje. Założony  w 2009 roku zespół od początku swojej działalności otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in.: stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie „Młoda Polska”, Grand Prix XIII Bielskiej Zadymki Jazzowej, Grand Prix Stowarzyszenia „Melomani” oraz „Złote Gęśle” na XV Festiwalu „Nowa Tradycja”. W czerwcu 2011 ukazała się płyta „Fade in”, która została nagrodzona „Fryderykiem” w kategorii „Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku”. W roku 2012 nakładem wytwórni Kayax pojawił się kolejny album – „Places”, który otrzymał nagrodę „Fryderyk” w kategorii: „Album Roku – Muzyka Jazzowa”.

 

Octet 10 sierpnia – Emanacje - ECMKP Lusławice

Octava Ensemble to  oktet wokalny, uznany przez krytyków muzycznych za jeden z najciekawszych zespołów wokalnych młodego pokolenia, szybko ustalił swoją wiodącą pozycję wśród polskich zespołów kameralnych. Wielokrotny zwycięzca licznych festiwali i konkursów wokalnych; wśród zdobytych przez zespół nagród nie zabrakło najbardziej prestiżowej nagrody w dziedzinie polskiej chóralistyki: Grand Prix 39 edycji "Legnica Cantat". Szerokie zainteresowania artystyczne Octava Ensemble pozwalają zespołowi sięgać po każdego rodzaju muzykę, od twórczości renesansowej po awangardowe koprodukcje.  Specjalizację oktetu stanowi jednak muzyka XVI i XVII wieku. Zespół wpisuje się w trend historycznego wykonawstwa muzyki dawnej nagrywając płyty z utworami z przełomu renesansu i baroku; tworzy także wyjątkowy projekt AD RADICES MUSICAE - po raz pierwszy w Polsce przywracając regularne wykonywanie kompozycji polifonicznych we właściwym dla nich kontekście przedsoborowej liturgii.

 

10 – 11 sierpnia w Ołpinach - Żniwa w paryi

W sobotę rozpoczną się żniwa dniem prac polowych  o godzinie  10 –tej  powitaniem przybyłych gości chlebem, solą i … Godzinę później będzie pierwsze wyjście w pole;  koszenie trawy, rozbijanie pokosów. W południe Anioł Pański – wspólne odśpiewanie. Około 13 – tej powrót z pola „na południe”: napasanie koni, prace gospodarskie, odpoczynek w cieniu gruszy, pogawędka o wiejskim żywocie. O 15 - tej wyjście w pole do żniwa. Prezentacja w polu: koszenia sierpem i kosą, kręcenia powróseł, odbierania zboża, wiązania snopów, stawiania, wiązania i chocholenia kop (mendli, panienek), zagrabywanie i zazbierywanie ścierni ze źdźbeł i kłósek. W dalszej części zadania konkursowe (grupy złożonej z kosiarza, odbierającej i dzieci robiących powrósła) oceniane przez ekspertów i gospodarza.  Jednym słowem żniwa jak za dawnych lat a wieczorem biesiada z muzyką.

Dzień drugi (niedziela) to zajęcia okołorolnicze, m.in.: po mszy świętej tradycyjny rosół ze starej kury, a po południu młócenie cepami i wiązanie słomy, odwiewanie wiejadłem i młynkiem, kręcenie kicorek i powrozów,s pacer z zielarką.

 

14 - 15 sierpnia – Odpust i Święto Pojednania w Jamnej

14 sierpnia w Ośrodku Duszpasterstwa Akademickiego w Jamnej rozpoczną się dwudniowe uroczystości religijno – patriotyczne. 14 sierpnia ( w środę) o godzinie 15.30 słynne jamneńskie misterium: Radosny Pogrzeb Matki Boskiej, natomiast 15 sierpnia (czwartek) uroczystości patriotyczno – religijne rozpoczną się o godzinie 10 –tej pod pomnikiem upamiętniającym poległych partyzantów i mieszkańców Jamnej na dziedzińcu kościoła Matki Boskiej Niezawodnej Nadziei.  Po uroczystościach oficjalnych i mszy świętej w intencji poległych żołnierzy przewidywane są jarmark i piknik jamneński.

 

Tomasz Stańko w Lusławicach

Słynny polski trębacz jazzowy, organizator i dyrektor artystyczny festiwalu „Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej” w towarzystwie Camerata Silesia wystąpi w ramach „Emanacji” w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach 17 sierpnia ( w sobotę) o 19 – tej. Proszę nie pytać o wejściówki, bo ze zrozumiałych względów są one bardzooo trudno dostępne.   

 

Dożynki Gminy Zakliczyn

18 sierpnia w Charzewicach odbędą się Dożynki i Turniej Sołectw Gminy Zakliczyn.  Gminne święto plonów rozpocznie się msza święta w kościele w Domosławicach ( przy ołtarzu polowym na dziedzińcu kościoła) o godzinie 14 – tej.  Korowód dożynkowy przejedzie przez Faliszewice – Kamieniec do Charzewic gdzie odbędzie się ceremoniał dożynkowy, turniej sołectw i zabawa dożynkowa z zespołem Albatros.  Zapowiada się rekordowa liczba grup dożynkowych.

 

Czas na straż

25 sierpnia (w niedzielę) na Rynku w Zakliczynie i w obiektach remizy OSP Zakliczyn odbędzie się najfajniejsza impreza promująca strażactwo ochotnicze w regionie – „Czas na straż”.  Będą pokazy sprzętu ratowniczo – gaśniczego,  akcja oddawania honorowego krwi, konkursy - w tym konurs Drwala z piłą motorową oraz zabawa taneczna.

 

Ewa Vesin i Stanisław Kufluk

25 sierpnia ( w niedzielę) ze Stanisławem Kuflukiem  wystąpi Ewa Vesin - śpiewaczka i pedagog, która  karierę wokalną rozpoczęła jako studentka debiutując na scenie Opery Wrocławskiej w Czarodziejskim flecie W.A. Mozarta (2003). Studiowała śpiew w Akademii Muzycznej w Krakowie i Wrocławiu a od Od 2010 roku jest pedagogiem wokalnym w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Z kolei Stanisław Kufluk jest solistą Opery Krakowskiej.

 

14. Święto fasoli; 31 sierpnia i 1 września w Zakliczynie

Największa impreza promująca produkt lokalny i tradycyjny na Pogórzu zakończy sezon letnich wydarzeń 2013 roku.  Szczegóły tego wydarzenia znajdziecie w specjalnym serwisie naszego portalu pod zakładką „Serwis Święta Fasoli” – banerek po prawej stronie.

 

  

 

 

 

 

 

Wynajme
Gospodarstwo

 
© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl.
Design by :.