O Ruchu…
Ruch Światło-Życie (znany powszechnie jako Oaza) – jeden z ruchów odnowy Kościoła rzymskokatolickiego. Ruch ten powstał w Polsce, a jego założycielem był Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki.
Ruch gromadzi ludzi różnego wieku i stanu: młodzież, dzieci, dorosłych, jak również kapłanów, zakonników, zakonnice, członków instytutów świeckich oraz rodziny. Poprzez odpowiednią dla każdej z tych grup formację Ruch Światło-Życie stara się formować dojrzałych i świadomych chrześcijan oraz służyć ożywianiu lokalnych wspólnot Kościoła – parafii, dekanatów, diecezji.
Obecny II Turnus w Paleśnicy (17 VII- 2 VII)
Wspólnota III stopnia Oazy Nowej Drogi. W sumie 70 osób: 58 uczestników, 11 animatorów i ksiądz moderator Sebastian Baster. Motywem przewodnim naszych rekolekcji jest hasło: „Pan jest moim pasterzem”. Na codziennej Eucharystii odkrywamy, że nasze życie jest bryłą marmuru, a my sami trzymamy dłuto i to właśnie od nas zależy, co powstanie. Jeśli jednak nie damy Chrystusowi działać w naszym sercu, nigdy nie będziemy w stanie stworzyć arcydzieła. Stąd, rozeznając siebie, wraz z Chrystusem chcemy kształtować człowieka. Człowieka, który mimo wewnętrznych pęknięć i słabości jest zdolny do miłości. I to właśnie Jezus prowadzi nas Nową Drogą ku wspólnocie, gdzie każdy czuje się potrzebny oraz wartościowy.
I turnus (29 VI-16 VII)
W pierwszym turnusie odbyła się: Oaza rodzin, Oaza Dzieci Bożych prowadzone przez ks. Jana i Stanisława Dolasińskich i I stopień Oazy Nowego Życia prowadzonej przez ks. Michała Wójcika. Łącznie w w I Turnusie brało udział 121 osób. Uczestnicy Oaz wywodzili się z kilkunastu parafii Archidiecezji Krakowskiej. Uczestnicy oazy oprócz nauk rekolekcyjnych odbyli kilka wypraw po okolicy (Jamna, Tropie , Rożnów, Tarnów ) , swoją aktywną obecnością ( śpiewy, czytania )w kościele w Paleśnicy ubogacali niedzielne msze św , korzystali z doskonałej bazy rekreacyjno- sportowej szkoły. Uczestnicy Oaz spotykali się na dniach wspólnotowych (spotkania wszystkich oaz z rejonu) w Czermnej i Świebodzinie. Oazowicze cenią sobie pobyt w Paleśnicy również ze względu na „dobry klimat” do rekolekcji – baza szkolna, teren , przychylność ludzi ( dyrektor szkoły S. Gostek).