W poprzednich dwóch latach msze święte dziękczynne podczas Dożynek odbywały się w Filipowicach, bo tam odbywały się najpierw dożynki filipowickie, a w roku 2012 Dożynki Gminy Zakliczyn. 18 sierpnia 2013 roku, po raz pierwszy „za wodą” odbędą się Dożynki Gminy Zakliczyn – Charzewice 2013. Święto plonów organizują: Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn, Zakliczyńskie Centrum Kultury oraz Stowarzyszenie „Klucz” – Grupa Regionalne Charzewice przy pomocy sołtysa Adolfa Wagnera oraz sołtysów parafii Domosławice, strażaków z Charzewic, Faliszewic, Gwoźdźca, Zarządu Gminnego OSP w Zakliczynie oraz sąsiadów z Biskupic Melsztyńskich. Bardzo dużego wsparcia udziela proboszcz parafii Domosławice – ksiądz mgr Marek Kądziołka, który na potrzeby Dożynek zmienił porządek mszy świętych w dniu 18 sierpnia: nie będzie sumy o 11 – tej oraz mszy popołudniowej o 16 – tej. Od dwóch tygodni ks. proboszcz Kądziołka zachęca parafian oraz gości wypoczywających w dolinie Dunajca do udziału w uroczystościach dożynkowych. Dożynki Gminy Zakliczyn – Charzewice 2013 rozpoczną się mszą świętą dziękczynną w kościele p.w. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Domosławicach o godzinie 14 – tej.
Msza święta zostanie odprawiona przy ołtarzu polowym na dziedzińcu kościoła. Przed ołtarzem, na przygotowanych stołach, zostaną wyeksponowane wieńce dożynkowe. Oprawę muzyczną mszy świętej uświetni Strażacka Orkiestra Dęta „Filipowice.” Ruchem przed i po mszy świętej kierować będą strażacy ochotnicy. Delegacje sołectw z wieńcami kierowani będą na parking przy samym kościele, pozostali zmotoryzowani uczestnicy będą proszeni o pozostawienie samochodów na parkingu dolnym. Miejsca do parkowania jest wystarczająco dużo i każdy będzie mógł swobodnie i bezpiecznie zostawił swój samochód na parkingach. Po mszy świętej korowód dożynkowy będzie prowadzony w kierunku Faliszewic, w Faliszewicach tzw. nową drogą, przez Kamieniec do Charzewic. Kościół w którym zostanie odprawiona msza święta dziękczynna, to miejsce niezwyczajne wśród miejsc kultu wizerunku Matki Bożej zwanej Królową Doliny Dunajca otaczającą szczególnymi łaskami dzieci. Ikona Matki Bożej Domosławickiej przywędrowała do Domosławic na początku XVII wieku po Wyprawie Moskiewskiej Tarłów. Niebawem powstała tutaj drewniana kaplica w której umieszczono ikonę Matki Bożej. Przy wizerunku Matki Bożej Domosławickiej modliły się tłumy pobożnych pielgrzymów „…od Wisły i Karpat, od Bochni i Ciężkowic…” Kolejny ważny rozdział historii związany jest znowu z właścicielami dóbr melsztyńskich (tym razem już nie zamku, ale jego ruin). Decyzją Antoniego hr. Lanckorońskiego do budowy murowanego kościółka ( w miejscu drewnianego) w Domosławicach użyto kamienia z zamku w Melsztynie, a po wybudowaniu świątyni Domosławice stały się siedzibą parafii. Jak pisał ks. Maciej Smoleński: „…wyrokiem biskupa krakowskiego została zniesiona w roku 1796 parafia melsztyńska, na jej zaś przestrzeni z dodaniem trzech wiosek wyłączonych z parafii czchowskiej, powstała nowa domosławska.” Te trzy wioski wyłączone z parafii czchowskiej o których pisał ks. Smoleński to: Faliszewice, Domosławice i Biskupice Melsztyńskie. Kolejne trzy zaś wioski z byłej parafii melsztyńskiej to Melsztyn, Zawada Lanckorońska i Charzewice. W ostatnich latach sanktuarium w Domosławicach dzięki wysiłkowi Proboszcza, Rady Parafialnej i parafian przechodzi gruntowną odnowę; odnowiono wszystkie ołtarze (główny i boczne), ambonę, posadzkę, ściany świątyni. Przed Kościółkiem powstała wierna replika zabytkowego ogrodzenia oraz obszerny parking. Teraz przyszedł czas na „Ogrójec” w którym pochowany jest były proboszcz parafii i dziekan czchowski ksiądz Jan Pawlik. Składki z trzeciej niedzieli miesiąca przeznaczane są na inwestycje kościelne. Warto nadmienić, że odbywają się tutaj dwa odpusty: 2 lipca w święto Nawiedzenia NMP oraz w niedzielę po 10 maja w święto patrona rolników św. Izydora. Po raz pierwszy msza święta dziękczynna Dożynek Gminy Zakliczyn odbędzie się w domosławickim sanktuarium – zapraszamy rolników, mieszkańców doliny Dunajca, gości, turystów wypoczywających na naszym terenie.
Sołectwom biorącym udział w Dożynkach (tym, które jeszcze nie złożyły listy uczestników) przypominam, że mija termin zgłoszeń które należy złożyć w ZCK (w ratuszu).