Podsumowujemy kulturalny rok 2013. Był to rok wyjątkowy, jak już pisałem w pierwszym artykule sumującym ostatnie 12 miesięcy – rok historyczny. Działające przy Zakliczyńskim Centrum Kultury Stowarzyszenie „Klucz” w lutym otworzyło dwa ośrodki wsparcia 50+ w ramach wspólnego projektu „Akademia dla Aktywnych”. W roku 2013 mogliśmy liczyć na wsparcie instytucjonalne samorządu oraz przychylność biznesu lokalnego oraz środowiska oświaty i kultury. W lutym działo się w sferze kultury równie dużo i ciekawie jak w styczniu.
Na przełomie stycznia i lutego w świetlicach ZCK odbywały się zajęcia feryjne. W Filipowicach, Woli Stróskiej i Rudzie Kameralnej oprócz typowych zajęć świetlicowych były organizowane kuligi – był śnieg!
1 lutego Fundacja Biuro Inicjatyw Społecznych w Krakowie ogłosiła, że Komisja Oceny Projektów przyznała miejscowości: Gwoździec i Ruda Kameralna po 44 punkty. Uzyskana ilość punktów pozwoliła tym miejscowościom, obok czterech innych z Małopolski, zakwalifikować się do udziału w Projekcie „Miejscowości Tematyczne w Małopolsce.”
1 lutego ruszyły w gminie Zakliczyn Akademie dla Aktywnych (podobnie ruszą w 2014 roku - 1 lutego - p. K.D), które funkcjonowały przez cały 2013 rok. Ośrodki Akademii uruchomione zostały w: Zakliczyńskim Centrum Kultury oraz w Domu Strażaka w Gwoźdźcu – ośrodki prowadzone były przez Stowarzyszenie „KLUCZ” , ponadto w Szkole w Faściszowej – ośrodek prowadzony przez Stowarzyszenie „Szkoła Marzeń” , Szkole we Wróblowicach – ośrodek prowadzony przez Stowarzyszenie Przyjaciół i Sympatyków Szkoły we Wróblowicach, Szkole w Filipowicach – ośrodek prowadzony przez SPON „BEZ BARIER.” Cztery stowarzyszenia zrealizowały wspólnie jeden projekt w pięciu ośrodkach, co było ewenementem w skali województwa małopolskiego. Ośrodki były dotowane przez Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie oraz Gminę Zakliczyn.
2 lutego zespół „Ballada” wraz z chórem działającym przy Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Zakliczynie, koncertem w kościele klasztoru Franciszkanów zakończył cykl koncertów kolędowych w czterech kościołach.
7 lutego podczas 41. Karnawału Góralskiego w Bukowinie Tatrzańskiej wystąpiła Grupa Kolędnicza Droby z Gwoźdźca, która reprezentowała subregion tarnowski, a to dzięki temu, że w styczniu w Lipnicy Murowanej zajęły I miejsce w kategorii dorosłych grup kolędniczych podczas Lipnickiej Gwiazdy.
7 lutego w sali im. S. Jordana w ratuszu, a 8 lutego w Domu Strażaka w Gwoźdźcu odbyły się pierwsze spotkania w ramach Akademii dla Aktywnych prowadzone przez Stowarzyszenie „Klucz”.
9 lutego w Domu Strażaka w Woli Stróskiej przy współudziale OSP Wola Stróska, świetlicy i mieszkańców zorganizowany został „Kloc”. „Kloc” jak co roku został przeprowadzony perfekcyjnie, że można było boki zrywać (ciekawych przeprowadzania „Kloca” zapraszamy za rok na Wolę).
8 lutego wernisażem z udziałem autora w Galerii „Poddasze” została otwarta wystawa prac malarskich doktora habilitowanego Janusza Osickiego – profesora Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.
W połowie lutego ujrzał światło zbiór opowiadań Andrzeja Szczepańskiego pod tytułem „Krawiec i inne szapiski”. Andrzej Szczepański debiutował pod koniec lat 80 -tych jako poeta – tomikiem poezji „Pasja według szewca.” Potem był tomik poezji następny i obecność w antologiach i wydawnictwach pokonkursowych. W 2004 roku pojawił się zbiór opowiadań „Sza_piski.” „Krawiec i inne szapiski” to kontynuacja „Sza_pisków”.
Urząd Marszałkowski ogłosił w drugiej dekadzie lutego wyniki konkursów grantowych „Mecenat Małopolski” i „Małopolska. Nasz Region. Nasza Szansa ” w których dofinansowanie otrzymały oferty złożone przez ZCK i Stowarzyszenie „Klucz”.
20 lutego – zamknięto w Fundacji BIS rekrutację do Szkoły Animatorów Miejscowości Tematycznych. Do SAMT desygnowały delegatów Ruda Kameralna i Gwoździec – finaliści projektu oraz ZCK i LGD Dunajec.
24 lutego z inicjatywy ZCK oraz Stowarzyszenia KLUCZ w zakliczyńskim ratuszu w ramach „Koncertu z dedykacją” gościliśmy barda, publicystę i opozycjonistę w latach PRL-u dr Andrzeja Kołakowskiego. Koncert odbył się w związku z obchodami Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych.”
25 lutego - niespełna 4 lata trzeba było, aby portal informacyjny Zakliczyńskiego Centrum Kultury www.zakliczyninfo.pl zanotował 1 000 000 odsłon – stało się to 25 lutego 2013 roku. 28 lutego 2013 roku reprezentujący Zakliczyńskie Centrum Kultury Kazimierz Dudzik oraz zakliczyńską firmę KM – NET Marek Soból podpisali w ratuszu Umowę Partnerską o świadczeniu wzajemnych nieodpłatnych usług. Na mocy tej umowy ZCK wobec KM – NET świadczyć będzie nieodpłatnie usługi reklamowe na portalu Zakliczyninfo i w Głosicielu, ponadto KM – NET zyskuje status Partnera Zakliczyninfo co skutkuje m.in. tym, że firma ma prawo do publikowania artykułów promocyjnych związanych z jej działalnością na naszym portalu. Zakliczyńskie Centrum Kultury ma zapewniony ze strony KM – NET nieodpłatny dostęp do Internetu w ratuszu oraz w świetlicy w Rudzie Kameralnej.
Od początku lutego w remizach odbywały się zebrania strażackie w ramach kampanii sprawozdawczej jednostek OSP w gminie Zakliczyn.
Wydarzeniem lutego 2013 roku wybieram kwalifikację Gwoźdźca i Rudy Kameralnej do finału programu Miejscowości tematyczne w Małopolsce.To olbrzymi sukces społeczności lokalnych tych miejscowości, szczególnie Rudy Kameralnej, bo Gwoździec nie był szczególnym zaskoczeniem w tym gronie: http://www.mt.bis-krakow.pl/images/stories/zalaczniki/lista%20rankingowa%20mt.pdf Jak pokaże życie, społeczność lokalna Rudy Kameralnej skupiona wokół realizacji projektu zaskoczy wszystkich w gminie Zakliczyn swoją aktywnością i przebojowością. Przykład Rudy Kameralnej pokazuje jak bezcennym jest inwestowanie w sferę aktywności społecznej. W ciągu kilkunastu miesięcy Ruda Kameralna z gminnego ostidera przeobraziła się w prawdziwego lidera aktywności społecznej.