Maj, a dokładnie data 21 maja 2013 roku, na pewno została zapisana w historii nie tylko zakliczyńskiej, ale bez odrobiny przesady, w dziejach polskiej kultury jako ważna data. Tego dnia została dokonana oficjalna inauguracja Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach imieniem patrona projektu Krzysztofa Pendereckiego. Oto bowiem powstał jedyny bodaj w Europie campus akademicki – jak powiedział podczas inauguracji Krzysztof Penderecki – na ściernisku. To ściernisko znajduje się (raczej znajdowało się) zaledwie 1 km od centrum Zakliczyna. Tak więc oficjalne otwarcie Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach jest nie tylko wydarzeniem kulturalnym maja, roku 2013 Ziemi Zakliczyńskiej, lecz wydarzeniem kulturalnym w skali kraju. Wydarzenie to zapisaliśmy na Zakliczyninfo w formie fotoreportażu Andrzeja Bojdo, przypominam: http://zakliczyninfo.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=2089:lusawickie-wielkie-otwarcie-w-obiektywie-andrzeja-bojdo&catid=5&Itemid=45
Jaki był miesiąc maj wyjątkowego roku kultury 2013 ?
4 maja w Amfiteatrze Łazienek Królewskich w Warszawie, odbył się półfinał 9. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty. Z grona trzydziestu jeden wokalistów z niepełnosprawnościami jury wyłoniło dwunastu, którzy 8 czerwca, w Krakowie, zaśpiewają u boku gwiazd polskiej estrady. Z wielką radością informowaliśmy, że Julka Bagińska została finalistką Festiwalu i że zaśpiewa w czerwcu na krakowskim rynku z Kayą.
Od 9 do 12 maja, uczestnicy Szkoły Animatorów Miejscowości Tematycznych z Gwoźdźca i Rudy Kameralnej przebywali z wizytą studyjną na Warmii i Mazurach w tzw. "Miejscach z Duszą", czyli w miejscowościach tematycznych od kilku lat tam funkcjonujących. O tym, co nasi animatorzy tam zobaczyli napisała Teresa Nadolnik z ZCK: http://www.zakliczyninfo.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=2082:co-zobaczylimy-na-warmii-i-mazurach&catid=82&Itemid=101
10 maja Stowarzyszenie „Klucz”, Zakliczyńskie Centrum Kultury i Klasztor Franciszkanów zorganizowały II Majówkę Historyczną. Było to zaproszenie na niezwykłą wędrówkę zakliczyńskimi śladami Wiktorii Wiedeńskiej połączone z otwarciem wystawy Urszuli Gawron „Przeniesieni w czasie” i zakończone w ogrodzie klasztornym potyczką rycerską w wykonaniu członków „Małopolskiej Zgrai Sarmackiej.”
Od 11 do 17 maja odbywał się 8. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki, który w Warszawskim Teatrze Wielkim Operze Narodowej. Do Konkursu wpłynęło 330 zgłoszeń z 18 państw. Tomasz Kumięga znalazł się wśród najlepszych 33 uczestników konkursu.
14 i 15 maja w Regionalnym Centrum Kulturalno – Bibliotecznym im. Jana Pawła II w Brzesku odbyły się II Konfrontacje „Teatralne Lustra”. Teatr Wyobraźni „Żarówka” działający przy ZCK wystawił dwie grupy teatralne i dwa spektakle; „ O dziewczynce, które w odróżnieniu od głazów odnalazła się” oraz premierę pt. „Żubry”. „Mała Żarówka” ze spektaklem „O dziewczynce, które w odróżnieniu od głazów odnalazła się” zwyciężyła w młodszej grupie wiekowej II Konfrontacji, a starsza grupa zdobyła wyróżnienie I stopnia.
Od 17 do 19 maja Adam Gancarek przyjmował po raz ostatni w bacówce uniwersyteckiej w Jamnej festiwalowych gości IV Festiwalu Piosenki Turystycznej „Pod słońce”. Wśród wykonawców można było zobaczyć – jak zwykle – najlepszych w kategorii turystycznej; Bez zobowiązań, Bartosz Pelton Zalewski, Piotr Płaza, Celtic Tree, Łukasz Nowak i Darko Bugaric oraz Zielony Szlak.
21 maja – Lusławice; Pierwsza Dama RP Anna Komorowska, minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, europarlamentarzyści , politycy i władze samorządowe Małopolski, ikony polskiej kultury we wtorkowy wieczór 21 maja 2013 roku przybyli do Lusławic na inaugurację Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Dla przypomnienia tej podniosłej daty: http://zakliczyninfo.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=2087:inauguracja-nowej-akademii-lusawickiej&catid=30&Itemid=59
W dniach 21 - 23 maja odbył się „VI Festiwal Integracja Malowana Dźwiękiem” – Bochnia 2013. Julka Bagińska po raz już drugi z rzędu została zwyciężczynią Festiwalu w kategorii solista i po raz drugi zdobyła nagrodę Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.
W maju odbywały się w środowiskach lokalnych gminy Zakliczyn pierwsze pikniki plenerowe, m.in. Piknik charytatywny w Wesołowie. W tym samym dniu 26 maja na kompleksie rekreacyjnym przy Domu Strażaka w Filipowicach odbył się Piknik Rodzinny zorganizowany wspólnie przez środowiska Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Filipowicach, OSP Filipowice, SPON „Bez barier”, filipowicki oddział stowarzyszenia „Klucz” i ZCK.