„Gdzie słyszysz śpiew, tam idź, tam dobre serca mają. Źli ludzie, uwierz mi, ci nigdy nie śpiewają” – takim cytatem z Goethego Anna Dymna rozpoczęła koncert finałowy 9. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty. Słowa te wypowiedziane w takim dniu i miejscu zabrzmiały niezwykle autentycznie. Mądrzy ludzie twierdzą, że dobrym jest nie tylko ten, kto potrafi służyć innym lecz przede wszystkim człowiek, który z odwagą realizuje się w swojej codzienności i przekracza własne ograniczenia. Julka Bagińska, która wcześniej wygrywała w Bochni Ogólnopolski Festiwal „Integracja malowana dźwiękiem”, po raz pierwszy wystąpiła w finale prestiżowego, ogólnopolskiego festiwalu organizowanego przez Fundację Anny Dymnej „Mimo wszystko”.
Co wydarzyło się w miesiącu czerwcu, wyjątkowego roku kultury 2013 ?
8 czerwca 2013 w finale 9. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty na krakowskim Rynku wystąpiła Julka Bagińska. Julia Bagińska w duecie z Kayah, wykonała „Śpij, kochanie, śpij” oraz solo piosenkę „Wszystkie dzieci nasze są.” Występ był wspaniały a publiczność nagrodziła wokalistkę ze Stróż obfitymi brawami. „Tego rodzaju festiwal nie tylko staje się szansą dla młodych ludzi z niepełnosprawnościami fizycznymi, ale uczy też empatii, której nam, Polakom, brakuje. Cieszę się ogromnie, że tu jestem. Mówiąc szczerze Julka i Michał śpiewają czyściej niż niejeden znany wokalista – powiedziała Kayah.
8 – 9 czerwca w Lusławicach i w Zakliczynie odbyła się impreza „Brawo Zakliczyn – Brawo Tarnowskie”, która miała rangę Dni Powiatu Tarnowskiego. Zgodnie z planem odbyły się projekty zaplanowane do realizacji podczas Dni Powiatu Tarnowskiego „Brawo Zakliczyn, Brawo Tarnowskie.” Partnerami przedsięwzięcia były: Województwo Małopolskie, Powiat Tarnowski, Miasto i Gmina Zakliczyn, Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, Osada Zdrowia i Wypoczynku „Modrzewiowe wzgórze”. W Sejmiku Mediów zorganizowanym 8 czerwca w ECMKP wzięli udział dziennikarze z Małopolski i Śląska. Jednym z podniosłych punktów Dni Powiatu Tarnowskiego „Brawo Zakliczyn, Brawo Tarnowskie”, było Święto 5. Pułku Strzelców Konnych – uroczystość rozpoczęła się mszą świętą dziękczynną na dziedzińcu kościoła p.w. Matki Anielskiej przy Grocie MB z Luordes. Kolejna część uroczystości Artystyczna Gala Samorządowa odbyła się na Rynku w Zakliczynie. Na początku „Tarnowski Grosz” – nagroda Powiatu Tarnowskiego trafił do 5. Pułku Strzelców Konnych, „Jordany 2013” – honorowe nagrody Stowarzyszenia „Klucz” trafiły do: Ireny i Janusza Flakowiczów, Stanisława Sochy i Wacława Spiesznego. Na nowej estradzie ZCK, na Rynku wystąpiły zespoły z powiatów; tarnowskiego, brzeskiego i bocheńskiego – Zakliczyn reprezentowała Iza Mytnik, która zaśpiewała z Tyrolią Band. Gwiazdą Gali był Andrzej Rosiewicz.
14 czerwca 2013 w Galerii Poddasze w ratuszu zakliczyńskim otworzyliśmy wystawę fotografii piktorialnej „Pejzaż niecodzienny” Janusza Chojnackiego z nowosądeckiej grupy twórczej „Widzi się.” Artysta czuje się spadkobiercą znakomitego fotografa – piktorialisty Tadeusza Wańskiego i o tym oraz o samym nurcie fotograficznym mówił podczas wernisażu w Zakliczynie.
14 czerwca 2013 roku Szkoła Muzyczna I stopnia im. ks. prof. Józefa Tischnera z Domosławic dokonywała podsumowania pierwszego roku działalności. Miejscem spotkania było Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. W piątkowy wieczór do ECMKP zjechali uczniowie Szkoły i ich rodzice, władze samorządowe powiatów; brzeskiego i tarnowskiego oraz ludzie oświaty i kultury. Mistrzem ceremonii był Kazimierz Wojnicki – dyrektor Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum oraz Szkoły Muzycznej w Domosławicach – który przywitał gości i podziękował w szczególności tym, którzy przyczynili się do powstania i promocji Szkoły Muzycznej w Domosławicach. Miło poinformować, że wśród tych, którym Wojnicki dziękował za współpracę i promocję znalazło się Zakliczyńskie Centrum Kultury.
15 i 16 czerwca 2013 roku w Rabce –Zdroju odbył się Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych, w którym uczestniczyło 12 najlepszych zespołów delegowanych do Rabki z przeglądów regionalnych – wśród nich grupa „Małego Gwoźdźca.” „Mały Gwoździec” z programem „Dzień przed prymicjami” reprezentował w Rabce region Krakowiaków Wschodnich. Komisja Festiwalu nagrodę festiwalową w wysokości 2 tys. zł przyznała „Małemu Gwoźdźcowi” za to, że w programie ukazał temat tkwiący w obyczajowości wsi oraz za swobodę sceniczną grupy. Fundatorem nagrody było Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie.
29 czerwca 2013 roku na zakliczyńskim rynku odbył się koncert, w którym zobaczyliśmy Julkę Bagińską, Balladę i siostry Świerczkówny w repertuarze Anny German oraz barytona Tomasza Kumięgę wraz z Orkiestrą „Victoria.” Tomasz Kumięga wystąpił wraz z solistami opery Bogumiła Dziel – Wawrowską, Robertem Dymowskim oraz Kamilą Adamowicz i Warszawską Orkiestrą Koncertową „Victoria” pod dyrygenturą płk. Juliana Kwiatkowskiego. Przed koncertem „Jordana”, honorową nagrodę Stowarzyszenia „Klucz” odebrał o. Tomasz Pawłowicz. W antrakcie koncertu medalem jubileuszowym Warszawskiej Orkiestry Koncertowej „Victoria” zostali wyróżnieni: Kazimierz Korman, Jerzy Soska i Kazimierz Dudzik.
29 czerwca 2013 roku koncertem Motion Trio oraz Anniversary Sextet w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach rozpoczął się festiwal EMANACJE. W roku Jubileuszu 80 urodzin profesora Krzysztofa Pendereckiego w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, a także na terenie całego województwa małopolskiego odbyło się 80 koncertów i spektakli operowych.