Logo 2
 

Godne obchody Święta Niepodległości

b_250_100_16777215_00_images_stories_reportaz_11list_030.jpgBogaty program obchodów 95 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Zakliczynie spowodował że patronat nad zakliczyńskimi uroczystościami objął nie tylko Burmistrz, ale też Starosta Tarnowski, a Województwo Małopolskie było partnerem projektu. 8 listopada odbył się w ratuszu Przegląd  Piosenki i  Poezji Patriotycznej w którym wystąpili uczniowie szkół gimnazjalnych i podstawowych z Zakliczyna, Paleśnicy, Filipowic, Gwoźdźca, Stróż i Wróblowic. 10 listopada w ratuszu był prezentowany spektakl historyczny „Ballada o Wołyniu” w wykonaniu tarnowskiego Teatru Nie Teraz. Gościliśmy młodzież z Węgier, która 10 listopada po południu przybyła do Zakliczyna w ramach rewizyty i wymiany pomiędzy partnerskimi miastami Jászfényszaru a Zakliczynem. 12 osobowa delegacja młodzieży węgierskiej, która wraz z młodzieżą Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum uczestniczyła w programie Święta Niepodległości - głównie w XI Sztafecie Pamięci „Łowczówek – Zakliczyn.” 11 listopada jednocześnie rozpoczęła się Sztafeta oraz msza święta w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Idziego opata. Relację z zakliczyńskich obchodów 95 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości zapieściliśmy na Zakliczyninfo: http://zakliczyninfo.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=2333:jak-swietujemy-niepodleglosc&catid=5&Itemid=45 Organizatorami i realizatorami programu  Święta Niepodległości w Zakliczynie w roku 2013 były: Zakliczyńskie Centrum Kultury i działające przy ZCK Stowarzyszenie „Klucz”, Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Zakliczynie i działające przy Zespole Szkół Stowarzyszenie SKKT PTTK „Compass”, Rada Miejska w Zakliczynie, Wydział Edukacji, Kultury i Promocji Starostwa Powiatowego w Tarnowie, Agencja Turystyki Aktywnej „Styr” z Zakliczyna, OSP Zakliczyn.

 Świetny rok Julki Bagińskiej

b_250_100_16777215_00_images_stories_reportaz_jula_0004.jpgDla Julki Bagińskiej okres wakacyjny i powakacyjny 2013 roku to koncerty i festiwale. We wrześniu  wzięła udział w koncercie "Zaczarowane Radio Kraków", potem w Jubileuszowym koncercie fundacji "Mimo wszystko" Anny Dymnej. W dniach od 11 do 13 listopada koncertowała w Czechach. Julka została zaproszona na koncert "Wszystkie barwy tęczy" który odbywał się w teatrze im. Antonina Dvoraka w Ostrawie. Czesi co rok śledzą koncert Zaczarowanej piosenki, aby potem móc wybrać i zaprosić do Ostrawy jednego uczestnika. W listopadzie po raz drugi z rzędu 18 listopada Julka wyśpiewała w Tarnowie na festiwalu "Śpiewaj z nami" Grand Prix zajmując I miejsce.

Batik w malarstwie i wróżby andrzejkowe w Galerii „Poddasze” ZCK

b_250_100_16777215_00_images_stories_reportaz_kumorek_009.jpg„Batik w malarstwie” – wystawa Stanisławy Kumorek  i Magdaleny Latawskiej – Honkisz królowała w zakliczyńskiej Galerii „Poddasze” w ostatnich tygodniach 2013 roku. Ostatni wernisaż w 2013 roku zgromadził rekordową liczbę uczestników, których z trudem mieścił korytarz na poddaszu. Oprócz stałych bywalców wernisaży zakliczyńskich była mocna reprezentacja południa gminy; Paleśnica, Borowa, Dzierżaniny oraz goście z Wojnicza, Tarnowa a nawet Cieszyna. Udział autorek prac, duetu wokalnego „Calisia” (Wiktoria Lasota i Julia Honkisz), Andrzeja Mleczko i „wróżek” z Podkarpacia oraz świetna scenografia wernisażu przygotowana przez Stanisława Kusiaka i Teresę Nadolnik przy pomocy Aliny Bała i Małgosi Średniawa, zapewniły najwyższy poziom emocji artystycznych.  Jako że wernisaż odbył się 29 listopada nie mogło zabraknąć wróżb andrzejkowych. Tak więc wróżki wróżyły przy pomocy wróżb ukrytych w ciastkach, natomiast podwójny solenizant Andrzej Mleczko, który obchodził urodziny i imieniny, zajął się przygotowaniem najbardziej znanej od wieków andrzejkową wróżbą, czyli  laniem wosku na wodę.

Jazz i muzyka naszych czasów w Lusławicach

Na początku miesiąca - 9 listopada 2013 W Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach odbył się Finał GRUPA AZOTY JAZZ CONTEST 2013 - jednego z największych  jazzowych wydarzeń  roku 2013. Na lusławickiej scenie odbyła się gala wręczenia nagród oraz finałowy koncert podczas którego wystąpili;  Jack DeJohnette Group feat. Don Byron oraz Big Contest Band & Piotr Cugowski, natomiast 30 listopada w koncercie „Muzyka naszych czasów/Penderecki” na scenie Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach wystąpiły; Patrycja Piekutowska - wybitna skrzypaczka koncertująca od 17 lat na całym świecie. Posiada tytuł doktora habilitowanego sztuk muzycznych i jest profesorem nadzwyczajnym Akademii Sztuki w Szczecinie  oraz Beata Bilińska -  doktor habilitowana sztuk muzycznych, adiunkt Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Należy do czołówki polskich pianistów. Od dziewiętnastu lat prowadzi intensywną działalność artystyczną, występując z koncertami symfonicznymi, recitalami solowymi i kameralnymi w Polsce oraz za granicą.

 

Listopad jest bardzo ważnym miesiącem dla sprawie działającej instytucji kultury i rzecz nie w tym tylko, czy dzieje się coś ciekawego, ale w tym, że w listopadzie zaczyna się planowanie roku następnego zarówno pod kątem merytorycznym jak i finansowym. W listopadzie tworzone są projekty budżetu zarówno Gminy jak i instytucji kultury, w przedostatnim miesiącu roku tworzone są wnioski do programów grantowych ze źródeł zewnętrznych, rozpoczyna się wtedy rozmowy z artystami i ich menadżerami w sprawie koncertów w przyszłym roku. Pisze o tym również dlatego, że coraz częściej piszecie do mnie w sprawie propozycji koncertów artystów w Zakliczynie (co cieszy). Każdy piszący ma swojego faworyta i zazwyczaj pisze w imieniu środowiska, a to młodzieży, średniego pokolenia,a to starszych, etc.  Wystarczy napisać, że „rozstrzał propozycji” jest  od rapera Tomka, przez Lachersów, zespoły PodobaMiSie, Sami, Łzy, wokalistki i wokalistów; Margaret, Węgrowską, Rafała Brzozowskiego i Mateusza Mijala po zespół Vena Valley.       

 

 

Wynajme
Gospodarstwo

 
© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl.
Design by :.