Brawo
 

b_250_100_16777215_00_images_2014_18_Tydzie_w_Lusawicach.jpgRok temu Szkoła Muzyczna I stopnia im. ks. prof. Józefa Tischnera w Domosławicach zorganizowała w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach podsumowanie roku szkolnego. Pisałem o tym 20 czerwca 2013 roku w artykule „Domosławice w Lusławicach”. Wówczas w Lusławicach talent pokazali laureaci konkursu  „Domosławickie miniatury” wykonując utwory konkursowe na swoich ulubionych instrumentach. Na zakończenie dyrektor ECMKP Adam Balas zaproponował, aby każde podsumowanie roku muzycznego muzycznej placówki z Domosławic, odbywało się w Europejskim Centrum. Dyrektor Kazimierz Wojnicki wraz z kadrą nauczycielską wziął sobie to zaproszenie głęboko do serca i w tym roku będziemy mieć „Tydzień Domosławic w Lusławicach”. To wielki projekt przygotowany przez nauczycieli i uczniów z Domosławic, pokazujący że w dolinie Dunajca zostały rozbudzone wielkie pokłady muzycznych talentów szlifowane pod kierunkiem znakomitej kadry z kraju i zagranicy. Tak, tak! Wojnickiemu udało się skompletować kadrę z Akademii Muzycznej w Krakowie, polskich instrumentalistów i nauczycieli, ale też reprezentantów takich krajów jak Słowacja, Ukraina, Włochy a nawet Czarnogóra. Teraz w związku z rozwojem kierunków kształcenia w Szkole (to już nie tylko nauka gry na instrumentach, ale i klasa wokalno-aktorska) zamarzyło się w Domosławicach utworzenie klasy baletowej. Nic prostszego, jak tylko nawiązać kontakt z którym z polskich zespołów baletowych. Taki kontakt został nawiązany z Zespołem Baletowym w Łodzi w myśl zasady, że jak już coś robić, to z rozmachem. Tak na marginesie muzycy uczący w Domosławicach postanowili napisać podręcznik do nauki w szkołach muzycznych – książkę zredagowali i są teraz na etapie dobrych recenzji fachowców i rozglądają się za dobrym wydawnictwem.

b_250_100_16777215_00_images_2014_18_Kolorowa_muzyka.jpg15 maja dyrektor Kazimierz Wojnicki zwołał konferencję prasową, aby zapoznać media z program finalizującym rok kształcenia muzycznego 2013/14. Miałem przyjemność być poproszony o prowadzenie tej konferencji,  na którą obok mediów lokalnych; Głosiciela z Czasu Czchowa, przyjechali dziennikarze z Tarnowskiej.TV (relacja tutaj http://tarnowska.tv/aktualnosci/czytaj/2703,czerwcowy-tydzien-domoslawic-w-luslawicach.html ) oraz tygodnika Miasto i Ludzie. Media mogły dowiedzieć się o detalach dotyczących „Tygodnia Domosławic w Lusławicach” z pierwszej ręki, m.in.: od dyrektora Wojnickiego, od twórców Kantaty Domosławickiej Grzegorza Majki i Ryszarda Ostrowskiego, od dyrygenta Chóru i Orkiestry Symfonicznej w Domosławicach Waldemara Gronia. Media Zakliczyńskiego Centrum Kultury objęły patronat nad „Tygodniem Domosławic w Lusławicach”. Na „Tydzień” realizowany przez b_250_100_16777215_00_images_2014_18_Ad_Astra_Plakat.jpgDomosławice w Lusławicach składają się trzy wiodące projekty. 1 czerwca „Tydzień” zostanie zainaugurowany koncertem „Kolorowa muzyka” podczas którego zobaczymy w Sali koncertowej ECMKP zespoły rytmiczne, chóry oraz Dj Band – początek projektu godzina 14:00. 3 czerwca o godzinie 17:00 w ramach Domosławickich miniatur zobaczymy najzdolniejszych uczniów Szkoły Muzycznej I stopnia im. ks. prof. Józefa Tischnera w Domosławicach, a potem recital kwartetu smyczkowego Muse String Quartet z Krakowa. Na wielki finał, 6 czerwca będziemy mieć wejście baletmistrzów z Łodzi, a potem prawykonanie kantaty domosławickiej „Ad astra” w wykonaniu solistów, Chóru i Orkiestry Symfonicznej z Domosławic. W dniach od 2 do 5 czerwca odbędą się ponadto warsztaty muzyczne. W wielkim wydarzeniu muzycznym wezmą udział uczniowie Szkoły Muzycznej w Domosławicach wywodzący się z gminy Zakliczyn uczęszczający na zajęcia zarówno w Domosławicach jak i w filii w Gromniku. Coraz częściej słychać sugestie rodziców dzieci z gminy Zakliczyn o to, by postarać się o filię Szkoły Muzycznej z Domosławic w Zakliczynie. Warto nadmienić, że domosławicki Muzyk prowadzi szkoły filialne w gminach: Iwkowa, Gromnik, Dębno, a ostatnio Wojnicz.    

Gdyby jeszcze dwa lata temu ktoś powiedział, że w niewielkich Domoslawicach powstanie orkiestra symfoniczna, to wielu kazałoby się temu komuś puknąć w czoło lub co najmniej popatrzyłoby na tego kogoś z politowaniem. Orkiestra symfoniczna na wsi to nie wszystko co sobie wymarzyli w Domosławicach. Już szykują kolejny ambitny projekt, który wszystko co dotąd wymyślili przebije – projekt  ma być gotowy w przyszłym roku. To dla wielu w Polsce będzie szok. Ad Astra, czyli do gwiazd.

  

 

 

Wynajme
Gospodarstwo

 
© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl.
Design by :.