Logo 2
 

b_250_100_16777215_00_images_2014_41_gw_gr_lip.jpgb_250_100_16777215_00_images_2014_41_gw_m_lip.jpgKolędnicy z czterech powiatów Małopolski przybyli do Lipnicy Murowanej, by w drugi weekend stycznia 2015 roku zaprezentować przed publicznością i komisja artystyczną swoje programy artystyczne i walczyć o statuetki „Lipnickich Gwiazd” w czasie 33. Małopolskiego Przeglądu Grup Kolędniczych. Do udziału w tegorocznej edycji zgłosiło się 12 dziecięcych, 4 młodzieżowe i 13 dorosłych grup kolędniczych. Gminę Zakliczyn reprezentowały we wszystkich kategoriach grupy kolędnicze z Zespołu Folklorystycznego „Gwoździec” przygotowane wg scenariusza i reżyserii Janusza Cierlika i pieczołowicie zgodnie z wymogami etnograficznymi przygotowanymi rekwizytorami wg koncepcji Agaty Nadolnik.

 

b_250_100_16777215_00_images_2014_41_gw_jc_lip.jpgb_250_100_16777215_00_images_2014_41_gw_dz_lip.jpgGwoździeckie grupy kolędnicze od kilkunastu tal wymieniane są w grupie faworytów Przeglądu – tak było też w 2015 roku – i tym razem z Lipnicy do Gwoźdźca zostały przywiezione dwa pierwsze miejsca oraz jedno drugie, a ponadto kwalifikacje do przeglądów ogólnopolskiej rangi dla naszych wszystkich grup. Występy grup kolędniczych oceniała komisja artystyczna w składzie: Maria Cetera – przewodnicząca, etnograf z Muzeum Etnograficznego w Tarnowie, dr hab. Stanisław Węglarz – etnolog z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Jadwiga Adamczyk – muzyk z Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu. W kategorii dziecięcej „Lipnicka Gwiazda” padła łupem „Herodów” z Rozdziela natomiast pierwsze miejsce solidarnie podzieliły między siebie Grupa Kolędnicza „Z Rajem” z Gwoźdźca oraz „Zalasowiocki” z Zalasowej. W kategorii młodzieżowej statuetkę „Lipnickiej Gwiazdy” zabrały „Droby” z Rzepiennika Suchego, a Grupie Kolędniczej „Z Turoniem” z Gwoźdźca przypadło pierwsze miejsce. Z kategorii dziecięcej i młodzieżowej oprócz lipnickich laurów można było uzyskać kwalifikację do udziału w Ogólnopolskich Spotkaniach Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych 18. Pastuszkowe Kolędowanie w Podegrodziu.  Komisja konkursowa zakwalifikowała do Pastuszkowego Kolędowania obie nasze grupy kolędnicze, tj.: Dziecięcą Grupę Kolędniczą „Z Rajem” i Młodzieżową Grupę Kolędniczą „Z Turoniem” z Gwoźdźca, a także Dziecięcą Grupę Kolędniczą „Herody” z Rozdziela, Dziecięcą Grupie Kolędniczą „Zalasowiocki” z Zalasowej i Młodzieżową Grupę Kolędniczą „Droby” z Rzepiennika Suchego.

Wreszcie w kategorii dorosłej,  w której zobaczyliśmy najwięcej grup kolędniczych, statuetkę „Lipnickiej Gwiazdy” komisja konkursowa dedykowała Grupie Kolędniczej „Zalasowianie.” Grupie Kolędniczej „Draby” z Gwoźdźca przyznano drugie miejsce zapraszając do udziału w Ogólnopolskim Przeglądzie Grup Kolędniczych 43. Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej: Grupę Kolędniczą „Draby” z Gwoźdźca, a ponadto Grupę Kolędniczą „Zalasowianie” z Zalasowej, Grupę Kolędniczą „Kolędnicy znad Uszwicy” z Uszwi, Grupę Kolędniczą „Nieczajniacy” z Nieczajnej Górnej, Grupę Kolędniczą „Herody” z Biskupic Radłowskich i  Grupę Kolędniczą „Śmignianie” ze Śmigna.

 

 

 

Wynajme
Gospodarstwo

 
© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl.
Design by :.