Logo 2
 

b_250_100_16777215_00_images_2014_36_dom_1.JPGb_250_100_16777215_00_images_2014_36_dom_2.JPG- Wielkim przeżyciem dla nas, czyli kadry Szkoły i uczniów, było zaproszenie do posiadłości Państwa Pendereckich w Lusławicach. Pan profesor Krzysztof Penderecki rozmawiał z nami tak, jakbyśmy znali się od wielu lat – mówi Kazimierz Wojnicki, dyrektor Szkoły Muzycznej I stopnia im. ks. prof. Józefa Tischnera w Domosławicach. To, co „wyprawiają” w pozytywnym tego słowa znaczeniu w Domosławicach, żywo interesuje maestro Pendereckiego, nawet do tego stopnia, że na zakończenie audiencji domosławickiego „Muzyka” cierpliwie czekał ambasador Armenii, który w owym dniu bawił w Lusławicach. Chciałoby się napisać, że nie mający precedensu w Polsce projekt „Akademii Muzycznej na wsi”,  czyli Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego oraz pilotażowy projekt Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „wiejskiej Szkoły Muzycznej”, czyli Szkoły Muzycznej I stopnia im. ks. prof. Józefa Tischnera w Domosławicach znakomicie współgrają zaskakując coraz to nowymi pomysłami.

b_250_100_16777215_00_images_2014_36_dom3.JPGDwa lata temu po raz pierwszy, dopiero co powstała Szkoła Muzyczna uprosiła dyrektora ECMKP Adama Balasa, o możliwość zaprezentowania możliwości uczniów, którzy zaledwie dziesięć miesięcy mieli czas na to, aby oswoić się z instrumentami muzycznymi. To co pokazali jednoroczni uczniowie wzbudziło uznanie nie tylko dyrekcji ale też patrona Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach i Domosławice zostały bez wahania zaproszone na zorganizowanie w Lusławicach podsumowania kolejnego roku. W czerwcu ubiegłego roku Domosławice w Lusławicach zaszalały pokazując nie tylko najlepszych uczniów w poszczególnych klasach instrumentów, ale chór i orkiestrę, które wykonały wówczas specjalnie dla nich napisaną przez Grzegorza Majkę kantatę „Ad astra” (Do gwiazd) z librettem Ryszarda Ostrowskiego. Wtedy też w projekcie „Tygodnia Domosławic w Lusławicach” wystąpili tancerze z jednej z najlepszych w Polsce Szkół Baletowych z Łodzi. Zmierzając do gwiazd, artyści z Domosławic (trzeba się do tego określenia coraz bardziej przyzwyczajać), zdążyli zagrać liczne koncerty w kraju oraz zagranicą: w Niemczech i na Słowacji. Założenia zagranicznych wojaży są jeszcze bardzie ambitne, wszak chcą wybrać się do Włoch, Gracji, Rumunii, Cypru i Hiszpanii w ramach programu „Erasmus+” Nie zapominają przy tym w Domosławicach o najbliższej okolicy, stąd koncerty, m.in. w Gwoźdźcu, Zakliczynie. Szczególnie upodobali sobie kościół p.w. św. Idziego opata w Zakliczynie, w którym nie tak dawno temu po raz pierwszy wystąpili – to piękny barokowy kościół, ze znakomitą akustyką i świetnymi organami – mówią w Domosławicach. Wiadomo już, że zagrają w zakliczyńskim kościele 27 listopada i 6 grudnia 2015 roku. Najpierw jednak – w piątek 23 stycznia 2015 roku – w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego b_250_100_16777215_00_images_2014_36_DOM_3.jpgw Lusławicach odbędzie się Koncert Noworoczny w wykonaniu solistów, nauczycieli, zespołów rytmicznych, chóru i orkiestry w wykonaniu Szkoły Muzycznej z Domosławic wraz z jej filiami oraz gościnnie Jurkowskiego Chóru Kameralnego. – Rozesłaliśmy na ten koncert zaproszenia – mówi dyrektor Wojnickisala w ECMKP, choć duża, może pomieścić tylko 650 osób na widowni – dodaje Kazimierz Wojnicki – a my mieliśmy 1000 chętnych i w zasadzie powinniśmy zagrać dwa koncerty.  

Przygotowaliśmy dwuczęściowy koncert – informuje dr Waldemar Grońw pierwszej części będą prezentacje dyplomowe naszych uczniów cyklu sześcioletniego, natomiast druga część, to wspólne prezentacje uczniów i nauczycieli z udziałem orkiestry i chórów. Program mogą Państwo zobaczyć na plakacie, który zamieściłem obok i proszę zwrócić uwagę na tą drugą, rzekłbym, „wielkoformatową” część programu; „Węgierski taniec” Brahmsa, „Szecherezada” Mikołaja Rimskiego Korsakowa czy na deser „Carmina Burana” Carla Orffa – a kto im zabroni ?

Pilotażowy projekt pod nazwą „Szkoła Muzyczna na wsi” zadziwia i jednocześnie zaraża rozmachem i entuzjazmem. Dyrektor Kazimierz Wojnicki odbiera kilka telefonów dziennie z różnymi zapytaniami i prośbami. Często są to prośby o utworzenie filii Domosławickiej Szkoły Muzycznej w różnych zakątkach Regionu Tarnowskiego, mimo, że na przykład w sąsiedztwie działają od lat „stare” szkoły muzyczne. Obecnie Domosławicki Muzyk ma filie m.in. w gminach; Gromnik, Iwkowa, Dębno, Wojnicz. Od nowego roku szkolnego kolejna filia rozpocznie działalność w gminie Łososina Dolna. Nowy burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak, kilka dni po objęciu funkcji, jeszcze w grudniu 2014 roku spotkał się z burmistrzem Czchowa i Dyrektorem Szkoły Muzycznej by porozmawiać o utworzeniu filii na terenie gminy Zakliczyn. Szkoda że wcześniej, takiego tematu władze naszej gminy nie miały ochoty podjąć, ale jak to się mówi: lepiej późno niż wcale.             

 

 

 

Wynajme
Gospodarstwo

 
© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl.
Design by :.