Brawo
 

b_250_100_16777215_00_images_2015_2_qr.jpgQuesting to rodzaj gry polegającej na odkrywaniu dziedzictwa miejsca i tworzeniu nieoznakowanych szlaków, którymi b_250_100_16777215_00_images_2015_2_qr2.jpgmożna wędrować kierując się informacjami zawartymi w wierszowanych wskazówkach. Celem questingu jest rozwijanie poczucia tożsamości z danym regionem, szukanie wyjątkowości w ciekawych i zupełnie zwyczajnych miejscach, upowszechnianie wyjątkowych miejsc wyróżniających się krajobrazem, przyrodą, czy dziedzictwem kulturowym. Poza elementami edukacyjnymi, questing może pełnić również funkcje czysto rozrywkowe. To jednocześnie ciekawa metoda promocji regionów lub obiektów w myśl zasady: „nauka przez zabawę”. Najpopularniejsze questy w Polsce są w Bałtowie,  gdzie tylko w 2011 roku powstało ich aż 10 przygotowywanych przez mieszkańców (właścicieli gospodarstw agroturystycznych) , czy też w Stroniu w gminie Stryszów, Mucharzu, Lanckoronie oraz Kalwarii Zebrzydowskiej. Do tego grona dołącza właśnie Ruda Kameralna.

 

b_250_100_16777215_00_images_2015_2_qr4.jpgb_250_100_16777215_00_images_2015_2_qr1.jpgMieszkańcy Rudy Kameralnej, zaktywowani przez projekt fundacji Biuro Inicjatyw Społecznych „Wioski Tematyczne” w mig dostrzegli pole do popisu i mocno zabrali się do pracy. Popychani do działania przez animatorkę z Fundacji BIS z Krakowa, Panią Annę Pasiekę, podzielili się na cztery kilkuosobowe grupy. Każda grupa miała przygotować propozycję ciekawych w miejsc w przydzielonym sobie fragmencie wioski, i zaprezentować je w formie humorystycznego wierszowanego tekstu. Wszyscy doskonale wywiązali się z zadania i w efekcie powstał pierwszy w gminie Quest. Wkrótce będzie dostępny w większych ilościach, lecz ambitni moderatorzy- liderzy wioski tematycznej wspierani przez partnera projektu Pana Andrzeja Lupę właściciela agroturystyki „Pod Lupa” która mocno uczestniczy w projekcie postanowili , że nie będą czekać. Własnymi siłami wydrukowano kilka egzemplarzy i w ostatnią środę pierwsza grupa przetestowała Quest. Pan Lupa, który nigdy nie uznaje wersji „minimum” także i tym razem wzbogacił zabawę o dodatkowe elementy. Dzięki temu grupa testująca przyjechała konno, a nagroda za ukończenie Questu też była wyjątkowa.

b_250_100_16777215_00_images_2015_2_qr5.jpgPodczas zabawy uczestnicy przeszli , kierując się rymowanymi wskazówkami bez mała całą wioskę poznając jej najpiękniejsze zakamarki takie jak wodospad, zabytkowe kapliczki, pasieki z ulami, stanowiska Bobrów czy urokliwe fragmenty przyrody, Cały czas towarzyszył im koordynator Questu zarazem sołtys Robert Ogórek, który na bieżąco prowadził gawędę o historii Rudy Kameralnej, ciekawych i humorystycznych epizodach z życia wsi czy też ciekawostkach nie tylko historycznych.

b_250_100_16777215_00_images_2015_2_qr3.jpgDzięki temu półtorej godziny potrzebne na przebycie trasy zleciało szybko i goście, pełni wrażeń, i zdobytej wiedzy stanęli na plenerowej szachownicy przy Świetlicy Wiejskiej przed ostatnim, najcięższym zadaniem. Musieli wysilić umysły i na podstawie informacji i spostrzeżeń poczynionych na trasie odpowiedzieć na kilka pytań i rozwiązać krzyżówkę której hasło wskazało miejsce ukrycia nagrody. Goście po krótkim namyśle poradzili sobie z krzyżówką i  otrzymali swoją (słodką) nagrodę.

Poniżej krótka fotograficzna wędrówka z uczestnikami Questu, a kto pragnie wiedzieć więcej – zapraszamy na Rude Kameralną. Questy dostępne są w agroturystyce „Pod Lupą”, a docelowo będzie je można otrzymać w sklepie GS, na świetlicy, oraz w Zakliczyńskim Centrum Kultury. Gospodarz agroturystyki Andrzej Lupa,  sołtys Rudy Kameralnej, oraz mieszkańcy „Wioski Pozytywnie Zakręconej” serdecznie zapraszają!!!

Na zachętę fragment:

„Jagiełło król nasz ze średniowiecza

Z tego żelaza używał  miecza.

Rudę żelaza tu znalezioną

Na konnych wozach dalej wieziono.

Ciągnąc ładunek ponad swe siły

Konie swym życiem nieraz płaciły.

Gdzieś tu na Rudzie, pośrodku lasów

Pozostał cmentarz koni z tych czasów.”

 

 

 

Wynajme
Gospodarstwo

 
© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl.
Design by :.