Logo 2
 

b_250_100_16777215_00_images_2015_3_1_marca_plakat_1000px.jpgPo raz 5 w Polsce, po raz kolejny u nas,  ale  pierwszy raz w Zakliczynie w randze obchodów powiatowych w dniu 1 marca 2015 roku obchodzić będziemy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wybór Zakliczyna na miejsce powiatowych  obchodów tego „nowego jeszcze” i słabo zapisanego w świadomości społecznej święta państwowego nie jest przypadkowy. Jak mówi starosta Roman Łucarz – zaproponowany program obchodów jest ciekawy i różnorodny, pozwalający na godne upamiętnienie czynu zbrojnego żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 11:00 mszą świętą w intencji żołnierzy wyklętych w kościele pw. św. Idziego opata.

Po mszy do udziału w manifestacji patriotycznej w asyście Strażackiej Orkiestry Dętej „Filipowice” zapraszamy gości oraz mieszkańców Zakliczyna i okolic. Pół godziny po południu rozpocznie się pierwszy star do biegów w ramach Biegu Pamięci „Tropem wilczym.”  - Mam już 100 zgłoszonych i potwierdzonych uczestników biegu na 10 km – mówi pomysłodawca i koordynator zakliczyńskiego Biegu Janusz Flakowicz. Zwieńczeniem uroczystości będzie spektakl „Oskarżeni o wierność” w reżyserii Adama Pyrka, który zawiera motywy z życiorysu kpt. Jana Dubaniowskiego „Salwy” – żołnierza wyklętego spoczywającego na cmentarzu w Zakliczynie. Przed spektaklem (po spektaklu również) można będzie nabyć nową książkę dr Marii Żychowskiej „Represje komunistyczne w Tarnowskim latach 1945 – 56. Brzesko i Powiat Brzeski”. Przypomnę, że gmina Zakliczyn w tamtym okresie należała do powiatu brzeskiego. Bardzo ładnie zredagowane zaproszenie na uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Zakliczynie znajduje się na portalu powiatu: http://www.powiat.okay.pl/index.php/aktualnosci/2407-w-zakliczynie-powiat-tarnowski-uczci-dzien-pamieci-zolnierzy-wykletych

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych  w ZSPiG i ZSP w Zakliczynie

3 marca 2015 roku w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Zakliczynie odbędą się szkolne obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. O godzinie 10:00 rozpocznie się uroczysta akademia, a po niej odsłonięcie gabloty z pamiątkami po kapitanie Janie Dubaniowskim „Salwie.” Uroczystość zakończy się przejściem społeczności szkolnej i zaproszonych gości do grobu Jana Dubaniowskiego, zapaleniem zniczy i złożeniem wiązanek. W uroczystości zapowiedziała udział córka Jana Dubaniowskiego „Salwy”, pani Maria Dubaniowska – Guzdek. 9 marca 2015 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Zakliczynie przy współpracy z Zespołem Szkoły Podstawowej i Gimnazjum zorganizowana zostanie sesja naukowa pod tytułem „Żołnierze Niezłomni w walce z dwoma totalitaryzmami”. Podczas sesji wykład pod tytułem „Ponieważ żyli prawem wilka…” wygłosi zakliczyński historyk Michał Chruściel, a wykład pt. „Żołnierze Niezłomni, a aparat bezpieczeństwa Polski Ludowej” wygłosi dr Paweł Skorut z Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Na finał Grupa Rekonstrukcyjna I Pułku Strzelców Podhalańskich AK zaprezentuje życie codzienne polskich oddziałów partyzanckich w czasie II wojny światowej.

P.S.

Poczekamy 1 marca z rozpoczęciem spektaklu „Oskarżeni o wierność” do zakończenia nabożeństwa "Gorzkie żale." 

          

 

 

 

Wynajme
Gospodarstwo

 
© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl.
Design by :.