baner 5
 

b_250_100_16777215_00_images_2015_5_IMG_1.jpgb_250_100_16777215_00_images_2015_5_IMG_12.jpgCo to jest „patriotyzm”?  Co dla mnie znaczy słowo „Ojczyzna”?  Czy jestem dumny, że jestem Polakiem? A może wręcz przeciwnie? 

Na te pytania odpowiedzi szukali uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jacka Malczewskiego w Faściszowej podczas szkolnych uroczystości związanych z Narodowym Dniem Pamięci  Żołnierzy Wyklętych.  Czwartego marca pod czujnym okiem ojca Tomasza Michalika oraz pani Anny Skruch dzieci z klas IV - VI zaprezentowały się w krótkim montażu słowno- muzycznym, oddając w ten sposób hołd bohaterom narodowym. 

 

b_250_100_16777215_00_images_2015_5_IMG_3.jpgWszyscy zgromadzeni mieli okazję posłuchać pięknych pieśni i wierszy o tematyce patriotycznej, a także poznać historię bohaterów Podziemnej Polski, b_250_100_16777215_00_images_2015_5_IMG_9.jpgw tym kapitana Jana Dubaniowskiego „Salwy”, którego grób znajduje się na cmentarzu w Zakliczynie. Gościem specjalnym uroczystości była pani Jadwiga Perkman, która bardzo pomogła w organizacji tego wydarzenia i której bardzo za tę pomoc dziękujemy. Z pewnością lekcja historii o Żołnierzach Wyklętych nie jest lekcją łatwą. „Komunizm”, „NKWD”, „sowietyzacja” czy „partyzantka” to wciąż terminy dla wielu uczniów, szczególnie tych najmłodszych, po prostu niezrozumiałe. Warto jednak pamiętać, że każda uroczystość wspominająca trudne czasy dla Polski oraz oddająca cześć jej bohaterom, to głównie lekcja szacunku i wdzięczności dla ludzi oddających życie za Wolną Polskę. To dzięki tym, którzy kiedyś mieli odwagę poświęcić swoje plany i marzenia w imię prawdy i sprawiedliwości, całe pokolenia mogą teraz spokojnie chodzić do szkoły, rozwijać swoje zainteresowania i cieszyć się życiem w niepodległym państwie.

Patriotyzm i miłość do Ojczyzny to wielkie wartości, które trzeba  w sobie pielęgnować zawsze, a każda taka uroczystość jak Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych powinna być okazją do chwili refleksji, zarówno dla młodszych jak i starszych, nie tylko nad historią Polski, ale przede wszystkim nad tym, jakimi Polakami jesteśmy tu i teraz i jak naszą Polskę chcemy wspólnie budować.

 

 

 

Wynajme
Gospodarstwo

 
© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl.
Design by :.