Logo 2
 

altSześć sołectw z Gminy Zakliczyn ;  Charzewice, Filipowice, Gwoździec, Ruda Kameralna, Słona i Wesołów  w najbliższa sobotę rywalizować będzie o 5, 3 i 2 tysiące ufundowane przez władze samorządowe dla trzech najlepszych sołectw w punktacji po raz pierwszy rozgrywanego na Dożynkach w Filipowicach Turnieju Sołectw.  Jak będzie wyglądać przebieg poszczególnych konkurencji i jakie są zasady punktowania o tym poniżej.

1)   Grupa wieńcowa (składa się z minimum 3 osób) -  ocenie podlegają: strój, wieniec (ew. bukiet dożynkowy), bochenek chleba,  prezentacja na scenie (tzw. przekazanie wieńca) – maks. liczba punktów oceny – 10, minimalna – 2
Zasady oceniania

- prezencja grupy wieńcowej niezależnie od jakości prezentacji – od 0,5 do 3 pkt
- wieniec/bukiet – im bardziej naturalny tzn. jak najmniej sztucznych dodatków, tym lepiej rozkład punktowy od 0,5 do 3 pkt.
- chleb – od 0,5 do 2 pkt
- prezentacja na scenie – od 0,5 do 2 pkt.

2)   Slalom z przeszkodami (dwie kobiety + dwóch mężczyzn) – ocena wynika z czasu i miejsca jaki zespół uzyska pokonując slalom z przeszkodami.  Konkurencja polega na tym, że na trasę slalomu wyrusza drużyna złożona z dwóch par mieszanych; najpierw mężczyzna wiezie taczką kobietę przez połowę dystansu, następnie kobieta w worku zmierza do mety -  tam zamienia się z drugą kobietą workiem i druga kobieta biegnie w worku do połowy dystansu, gdzie drugi mężczyzna zawozi ją do mety na taczkach. Nie otrzymają punktów zespoły które spowodują;
- wywrotkę taczki
- przekroczenie linii zmiany sztafety
Lepiej wolniej, ale do mety.
Zasady oceniania
Wygrywa ta drużyna która uzyska najlepszy czas. W Turnieju bierze udział 6 sołectw, zatem zwycięzca otrzymuje 6 pkt, druga drużyna 5, itd., szósta - ostatnia otrzymuje 1 pkt.  

3)  Konkurs przeciągania liny (trzech mężczyzn + trzy kobiety, w drużynie obowiązkowo należy uwzględnić sołtysa lub w szczególnych okolicznościach członka Rady Sołeckiej). Turniej odbywa się na zasadzie pucharowej, tzn. najpierw losowane są pary, zwycięzcy przechodzą do półfinału, gdzie zawody rozgrywa się każdy z każdym.
Zasady oceniania
Ponieważ jest 6 drużyn, to zostaną one rozlosowane w trzy pary.  Drużyny które przegrają rywalizację w parach pucharowych otrzymują po 2 pkt.  Trzy drużyny które wygrają fazę pucharową rywalizują „każdy z każdym”. Drużyna zwycięska otrzymuje 6 pkt, 5 pkt drużyna druga, 4 pkt drużyna trzecia.

4)    Konkurs zręcznościowy ( kobieta + mężczyzna) – konkurs polega na trafieniu kółkiem w palik z odległości 3 metrów. Pięć rzutów wykonuje kobieta i pięć mężczyzna.
Zasady oceniania
Każdy trafiony rzut to punkt, nietrafiony ) punktów traktowanych jako punkty pomocnicze do klasyfikacji dyscypliny. Np. drużyna która wykona 10 trafionych rzutów i uzyska  10 pkt zajmie 1 miejsce i zdobędzie 6 pkt w klasyfikacji dyscypliny. W przypadku równej liczby punktów następuje dogrywka pomiędzy zainteresowanymi drużynami – po 2 rzuty kobiety i mężczyzny z odległości  4 metrów. Jeśli dogrywka nie przyniesie skutku rzucamy z odległości o 1 metr dalszej, itp.  Klasyfikacja dyscypliny; 6,5,4,3,2,1 pkt.

5)    Konkurs drwala ( dwaj mężczyźni ) – konkurs polega na cięciu drążka umieszczonego w „kobyłce”  na czas własną (przywiezioną przez startującą ekipę) ręczną piłą.  
Zasady oceniania
Czas cięcia drążka mierzony stoperem. Klasyfikacja dyscypliny; 6,5,4,3,2,1 pkt.

6)    Konkurs robienia masła (kobieta) – każda pani dostaje od organizatorów równo odmierzoną porcję śmietany. Na sygnał prowadzącego rozpoczyna się konkurencja od wlania śmietany do własnej (przywiezionej przez ekipę) maselniczki . Wygrywa ta pani, która pierwsza zrobi masło i posmaruje nim kromkę chleba. Klasyfikacja dyscypliny; 6,5,4,3,2,1 pkt.

7)   Konkurs wejścia na pal dożynkowy – każde sołectwo wystawia jednego – dwóch zawodników  (może być kobieta lub mężczyzna – zależy to od decyzji ekipy)  którzy mają po dwie próby wspięcia się na pal dożynkowy. Wygrywa ten, który wespnie się najwyżej w jak najkrótszym czasie. Punktowana jest jedna najlepsza próba.  Klasyfikacja dyscypliny; 6,5,4,3,2,1 pkt.

Suma punktów uzyskanych we wszystkich siedmiu konkurencjach wyłoni zwycięzców Turnieju.

Wynajme
Gospodarstwo

 
© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl.
Design by :.