Baner 4
 

25 sierpnia w Filipowicach odbędzie się impreza pod nazwą "Dożynki Filipowickie – Gminne Święto Chleba." Po raz pierwszy planowany jest turniej sołectw i cenne nagrody dla najlepszych drużyn. Przypominamy sołectwom regulamin imprezy oraz datę zgłoszeń do Turnieju Sołectw - 2 sierpnia.

 alt
1. Organizatorzy:
Świetlica ZCK, OSP , KGW  w Filipowicach, Zakliczyńskie Centrum Kultury, Urząd Miejski w Zakliczynie.

2. Patronat:
Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Jerzy Soska,
Przewodniczący Rady Miejskiej w Zakliczynie Józef Wojtas

3. Program ramowy imprezy:
16.00 – 17.00 - Msza święta dziękczynna w kościele parafialnym w Filipowicach
17.00 – 17.15 – Korowód dożynkowy (wyjście z Kościoła – plac plenerowy koło Domu Strażaka w Filipowicach)
17.15 – 17.30 – Powitanie dożynkowe gospodarzy Gminy przez starostę dożynek
17.30 – 18.30 – Obrzęd dożynkowy z udziałem grup wieńcowych (punktowany we współzawodnictwie w ramach Turnieju sołectw
18.30 – 19.40 – Turniej sołectw
19.40 – 20.00 – Ogłoszenie wyników Turnieju Sołectw
20.00 – Początek zabawy festynowej

4. Uczestnicy:
Do uczestnictwa zapraszamy reprezentacje sołectw Gminy Zakliczyn, mieszkańców Gminy, turystów.

5. Cel imprezy:
Kultywowanie tradycji  oraz  integracja społeczności  poprzez współzawodnictwo oraz zabawę.  

6. Zasady regulaminowe Turnieju Sołectw:

a. W Turnieju Sołectw  mogą uczestniczyć drużyny zgłoszone przez sołectwa Gminy Zakliczyn lub działające w sołectwach świetlice lub organizacje pozarządowe.
b. Zgłoszenie musi obejmować imienną listę drużyny sołeckiej składającej się z osób pełnoletnich legitymujących się zamieszkaniem na terenie sołectwa zgłaszającego drużynę. Zgłoszenie podpisane musi być przez sołtysa.
c. Do poszczególnych konkurencji Turnieju Sołectw stosuje się następujące zasady punktacji;
1) Grupa wieńcowa (składa się z minimum 3 osób) -  ocenie podlegają: strój, wieniec (ew. bukiet dożynkowy), bochenek chleba,  prezentacja na scenie (tzw. przekazanie wieńca) – maks. liczba punktów oceny – 10, minimalna - 2
2) Slalom z przeszkodami  (dwie kobiety + dwóch mężczyzn) – ocena wynika z czasu i miejsca jaki zespół uzyska pokonując slalom z przeszkodami. Punktacja wynika z zajętego ostatecznie miejsca, wg zasady ostatnie miejsce 1 pkt, przedostatnie 2 pkt, itd. Jeśli w zawodach weźmie udział 10 drużyn zwycięzca otrzymuje 10 pkt.
3) Konkurs przeciągania liny (trzech mężczyzn + trzy kobiety, w drużynie obowiązkowo należy uwzględnić sołtysa). Turniej odbywa się na zasadzie pucharowej, tzn. najpierw losowane są pary, zwycięzcy przechodzą dalej aż do półfinału, gdzie zawody rozgrywa się każdy z każdym. Punktacja: 1 miejsce = 10 pkt, 2 miejsce = 9 pkt., 3 miejsce = 8 pkt. 4 miejsce = 7 pkt. Po 4 punkty otrzymują drużyny które odpadły w ćwierćfinale , po 2 punkty te które zakończyły zawody w eliminacjach.
4) Konkurs zręcznościowy ( kobieta + mężczyzna) – konkurs polega na trafieniu kółkiem w palik z odległości 3 metrów. Pięć rzutów wykonuje kobieta i pięć mężczyzna. W przypadku równej liczby punktów następuje dogrywka pomiędzy zainteresowanymi drużynami. Punktacja jak w slalomie z przeszkodami.
5) Konkurs drwala ( dwaj mężczyźni ) – konkurs polega na cięciu drążka umieszczonego w „kobyłce”  na czas własną ręczną piłą. Drużyny losowane są
parami. Punktacja jak w przeciąganiu liny.
6) Konkurs robienia masła (kobieta) – każda pani dostaje porcję śmietany i maselniczkę. Wygrywa ta, która pierwsza zrobi masło i posmaruje nim kromkę
chleba. Punktacja jak w slalomie z przeszkodami.
7) Konkurs wejścia na pal dożynkowy – każde sołectwo wystawia minimum jednego zawodnika (maksimum dwóch) którzy wspinają się na pal dożynkowy. Wygrywa ten, który wespnie się najwyżej. Punktacja  jak w slalomie z przeszkodami.

Jury powołane przez Burmistrza Miasta i Gminy po przeprowadzeniu Turnieju dokonuje zsumowania punktów.  Drużyny od 1 do 3 miejsca otrzymają od Burmistrza oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej czeki na realizację w swoim sołectwie projektów:
1 miejsce = czek wartości 5 tys. zł
2 miejsce = czek wartości 3 tys. zł
3 miejsce = czek wartości 2 tys. zł
Wszystkie reprezentacje sołectw otrzymają pamiątkowe dyplomy .

7. Zgłoszeń pisemnych reprezentacji sołectw na Dożynki Filipowickie – Gminne Święto Chleba należy dokonywać w Zakliczyńskim Centrum Kultury, Rynek 1 u Dyrektora lub w Biurze Instruktorskim  w terminie do 2 sierpnia 2012 roku godziny 16.00.

Wynajme
Gospodarstwo

 
© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl.
Design by :.