Brawo
 

alt12 sierpnia Zespół Folklorystyczny „Gwoździec” obchodzi 15 – lecie działalności. Z tej okazji na obiektach plenerowych koło Domu Strażaka w Gwoźdźcu odbędzie się uroczystość jubileuszowa w której udział zapowiedzieli m.in. Starosta Tarnowski Mieczysław Kras oraz radni powiatowi Dawid Chrobak i Kazimierz Korman, Dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu Antoni Malczak oraz specjaliści „Sokoła” zajmujący się kulturą ludową, Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Jerzy Soska wraz z przedstawicielami gminnej władzy samorządowej. Po części oficjalnej która rozpocznie się o godzinie 15 – tej na scenie zobaczymy występy artystyczne Jubilata oraz jego gości; Jastrzębioków, Siemiechowian oraz Kapelę Góralską. Imprezę zakończy zabawa plenerowa podczas której zagra duet „Raj” który można było podziwiać m.in. podczas występów ostatniego dnia „Brawo Zakliczyn”.  W czasie uroczystości odbędzie się zbiórka cegiełek na regenerację zużytych zakup nowych strojów ludowych.

altNie mamy problemów z naborem do ZF „Gwoździec” i dlatego stroje są bardzo potrzebne – przekonuje Agata Nadonik kierownik ZF „Gwoździec” i zarazem prezes Grupy Regionalnej Gwoździec – oddziału Stowarzyszenia „Klucz”. Dochód z cegiełek przyda nam się na wkład własny do wniosku o środki z „Małych projektów” LGD który przygotowywany jest przez Stowarzyszenie „Klucz” i ZCK. Wartość zakupu strojów to 20 tys. złotych.  ZF „Gwoździec” to od lat wizytówka Gminy Zakliczyn i Powiatu Tarnowskiego dlatego samorządy na miarę swoich możliwości wspierają działalność zespołu z Gwoźdźca. Koszty wyjazdów na przeglądy i festiwale pokrywa ZCK podobnie jak wynagrodzenie instruktora – choreografa, akompaniament muzyczny i wynagrodzenie dla kapeli ludowej.  Im więcej sukcesów odnosi „Gwoździec”, tym więcej trzeba znaleźć środków na sfinansowanie tych sukcesów – tylko koszty kapeli ludowej i akompaniamentu muzycznego w altpierwszym półroczu 2012 roku kosztowały nas ponad 10 tys. zł , ponad 2 tys. zł  w tym czasie to z kolei koszty przejazdów na przeglądy i festiwale. Udział „Małego Gwoźdźca” w Festiwalu „Święto Dzieci Gór” był wielkim wydarzeniem i sporym wydatkiem zamykającym się w kwocie ok. 10 tys. zł. (koszt wynajmu autokaru to 3, 5 tys. zł, koszt wynagrodzenia kapeli ludowej 3,5 tys. zł, koszt materiałów promocyjnych ponad 2  tys. zł.  Jeśli do tego doliczymy koszt wynagrodzenia instruktora – choreografa oraz wydatki na organizację jubileuszu to otrzymamy kwotę wydatków w wysokości ok. 30 tys. zł. To sporo jak na budżet ZCK – bo stanowi to 10% wszystkich altwydatków instytucji kultury w tym czasie, dlatego tak ważne jest dodatkowe wsparcie ze strony władz samorządowych; już w styczniu Burmistrz Jerzy Soska przekazał czek na 2 tys. zł dla ZF alt„Gwoździec” w związku z uzyskaną kwalifikacją na Święto Dzieci Gór,  drugie 2 tysiące złotych dorzuciło Starostwo Powiatowe w Tarnowie, z nagrody za wygrany przez "Gwoździec"przegląd w Łużnej i za występ podczas sesji Rady Powiatu uzbierało się 2500 zł, Starostwo dorzuciło się też do organizacji jubileuszu w kwocie 1 tys. zł. Oczywiście za te środki trudno utrzymać taki zespół i znawcy tematu powiedzą, że to bardzo tani interes dla społeczności gminnej. Prawda, bo do tego należałoby doliczyć wkład pracy i wkład finansowy, wielkie zaangażowanie dzieci, rodziców i Grupy Regionalnej „Gwoździec” – a to jest bezcenne. Dotąd, dokąd tego zapału nie zabraknie, dotąd będziemy cieszyć się z faktu, że jeden z najlepszych zespołów folklorystycznych w regionie pochodzi z Gminy Zakliczyn – z Gwoźdźca.

To wszystko składa się na uznaną markę pod nazwą "Gwoździec" i dlatego tym wszystkim którzy tą markę zbudowali i podtrzymują jej presiż w dniu jubileszu składam wielkie gratulację i życzę jednocześnie wiele energii i wytrwałości na dalsze co najmniej 15 lat.

Wynajme
Gospodarstwo

 
© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl.
Design by :.