Logo 2
 

Czytaj więcej: Kolejny świetny sezon artystyczny Zespół Folklorystyczny „Gwoździec” zakończył właśnie wiosenny sezon artystyczny potwierdzając swój niekwestionowany prymat w regionie Tarnowskim.  Po laurach w Lipnicy, Szczurowej i Lewniowej ostatnim akordem był występ grupy „Małego Gwoźdźca” na Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych, który odbył się w dniach 15 i 16 czerwca 2013 roku w Rabce –Zdroju. W Festiwalu uczestniczyło 12 najlepszych zespołów delegowanych do Rabki z przeglądów regionalnych. Obok MAŁEGO GWOŹDŹCA ten zaszczyt spotkał: SĄDECZOKI z Nowego Sącza, DOLINA SŁOMKI ze Stronia, MYSTKOWIANIE z Mystkowa, MAŁE PODEGRODZIE z Podegrodzia, PNIOKI z Sadku-Kostrzy, BESKID z Bielska-Białej, JUZYNA z Zawoi, ZBYRCOCEK  z Juszczyna,  BUDZOWSKIE KLISZCZAKI z Budzowa, MAŁE HARNASIE z Suchego, MALI HAMERNICY z Krakowa. „Mały Gwoździec” z programem „Dzień przed prymicjami” reprezentował tam jako jedyny zespół region Krakowiaków Wschodnich.

Czytaj więcej: W dniach 26 i 27 kwietnia 2013 roku odbędzie się jubileuszowa V edycja Małopolskiego Konkursu Obrzędów, Obyczajów i Zwyczajów Ludowych POGÓRZAŃSKIE GODY. Impreza odbędzie się w Łużnej. Konkurs adresowany jest do dorosłych zespołów regionalnych oraz grup obrzędowych województwa małopolskiego, prezentujących tradycyjny folklor własnego regionu etnograficznego i etnicznego. To prestiżowa impreza folklorystyczna w której bierze udział tylko wyselekcjonowana liczba zespołów regionalnych oraz grup obrzędowych z Małopolski. Nasz Gwoździec ubiegał się w kwalifikacjach o jedno z 7 miejsc wraz z innymi grupami działającymi w Regionie Tarnowskim. Wczoraj otrzymałem wiadomość od szefowej Działu Animacji i Dziedzictwa Kulturowego MCK „Sokół” Zofii Skwarło tej treści: Jesteście zakwalifikowani: ZBYRCOK, KOWALNIA, SKALNIK, BABIGÓRZANIE-POLANA MAKOWSKA, GWOŹDZIEC, ŚWARNI, MOGILANIE - gratuluję… Oprócz tych zespołów wystąpią na „Pogórzańskich Godach” jeszcze tylko;  JURKOWIANIE, CZARDASZ, WESOŁE KUMOSZKI i BRZESZCZANKI.

Czytaj więcej: Dwa razy drudzy w ogólnopolskich konkursach Grupy Kolędnicze Zespołu Folklorystycznego „Gwoździec”  zajmując pierwsze miejsca podczas tegorocznego Małopolskiego Przeglądu Grup Kolędniczych o „Lipnicką Gwiazdę” zostały zaproszone do udziału w przeglądach rangi ogólnopolskiej. Młodzież pojechała do Podegrodzia na 16. „Pastuszkowe kolędowanie” które odbywało się 26 i 27 stycznia 2013 roku w podsądeckim Podegrodziu przywożąc stamtąd II miejsce.  Pastuszkowe kolędowanie to Ogólnopolskie Spotkania Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych. Spotkania są konkursem, w którym uczestniczyć mogą grupy wytypowane na kilkunastu powiatowych i regionalnych przeglądach odbywających się na terenie całego kraju - maksymalnie 30 grup kolędniczych reprezentujących różne grupy etnograficzne. W ostatnich latach dzieci i młodzież z Gwoźdźca są stałymi gośćmi i laureatami tej ogólnopolskiej imprezy.  W tym roku młodzieżowe „Droby” z Gwoźdźca zajęły II miejsce m.in. wespół z Drobami z Olszyn a w tej kategorii Grand Prix przypadło Grupie Kolędniczej „Z gwiazdą” z Ujanowic (pow. limanowski).  Wszyscy uczestnicy otrzymali „Serce Podegrodzkie” -  w Gwoźdźcu, jako się rzekło że względu na stałe uczestnictwo w „Spotkaniach” -  kolekcja „Serc” jest już pokaźna.

Czytaj więcej: Grupy kolędnicze z Gwoźdźca będą reprezentować nas na ogólnopolskich przeglądachPodczas 31. Małopolskiego Przeglądu Grup Kolędniczych o „Lipnicką Gwiazdę”, zgodnie z przewidywaniem, bardzo dobrze zaprezentowały się grupy kolędnicze z Gwoźdźca. W kategorii dziecięcych grup kolędniczych absolutni debiutanci „Herody” z Gwoźdźca zajęły II miejsce wraz z grupa kolędnicza „Z gwiazdą” z Nowego Wiśnicza - w tej kategorii najlepsze okazały się „Szczodroki” z Rzepiennika Strzyżewskiego. Wraz z „Herodami” zadebiutowała na scenie dziecięca kapela ludowa z Gwoźdźca. W kategorii grup młodzieżowych Lipnicką gwiazdę wywieźli Droby z Olszyn a Droby z Gwoźdźca zajęły I miejsce.

Czytaj więcej: Gwoździec; siła tradycji Czytaj więcej: Gwoździec; siła tradycji W Gwoźdźcu Dzień Babci i Dziadka obchodzi się zawsze z wielkim rozmachem i nie inaczej było w 2013 roku – impreza odbyła się 12 stycznia. Grupa Regionalna Gwoździec z panią prezes Agatą Nadolnik, Zespół Folklorystyczny „Gwoździec”, choreograf Janusz Cierlik i wszyscy obecni w sali Domu Strażaka mają przyjemność na początku roku zobaczyć program artystyczny przygotowywany przez dziecięce i dorosłe grupy kolędnicze „Gwoźdźca” na zbliżający się festiwal „Lipnicka gwiazda.”

Czytaj więcej: Jubileusz 12 sierpnia Zespół Folklorystyczny „Gwoździec” obchodzi 15 – lecie działalności. Z tej okazji na obiektach plenerowych koło Domu Strażaka w Gwoźdźcu odbędzie się uroczystość jubileuszowa w której udział zapowiedzieli m.in. Starosta Tarnowski Mieczysław Kras oraz radni powiatowi Dawid Chrobak i Kazimierz Korman, Dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu Antoni Malczak oraz specjaliści „Sokoła” zajmujący się kulturą ludową, Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Jerzy Soska wraz z przedstawicielami gminnej władzy samorządowej. Po części oficjalnej która rozpocznie się o godzinie 15 – tej na scenie zobaczymy występy artystyczne Jubilata oraz jego gości; Jastrzębioków, Siemiechowian oraz Kapelę Góralską. Imprezę zakończy zabawa plenerowa podczas której zagra duet „Raj” który można było podziwiać m.in. podczas występów ostatniego dnia „Brawo Zakliczyn”.  W czasie uroczystości odbędzie się zbiórka cegiełek na regenerację zużytych zakup nowych strojów ludowych.

Czytaj więcej: Godnie reprezentowali Gminę Zakliczyn i Powiat TarnowskiCzytaj więcej: Godnie reprezentowali Gminę Zakliczyn i Powiat TarnowskiTo już ponad tydzień minęło od zakończenia jubileuszowego Międzynarodowego Festiwalu „Święto Dzieci Gór.” Dla nas był to też wyjątkowy festiwal, bo po raz pierwszy bardziej krakowski niż góralski zespół dziecięcy „Mały Gwoździec” dumnie reprezentował Gminę Zakliczyn i Powiat Tarnowski odwdzięczając się za wsparcie organizacyjne i finansowe uczestnictwa w Festiwalu. Warto wspomnieć, że zarówno Burmistrz Gminy  Gminy Zakliczyn jak i Starostwo Powiatowe w Tarnowie wsprały wyjazd "Małego Gwoźdźca" na Święto Dzieci Gór kwotą po 2 tysiące złotych.  Wraz z litewskimi przyjaciółmi z Poniewieża nasi koncertowali w  Nowym Sączu, Krynicy i Zakliczynie promując kulturę ludowa naszego regionu.  W ostatnią niedzielę lipca nadszedł czas pożegnania i powrotu do domów.  Antoni Malczak – dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym  Sączu rozpoczął spotkanie podsumowujące Festiwal w sali im. Romana Sichrawy słowami: Coś się kończy, coś się zaczyna, tydzień temu zaczynaliśmy, dzisiaj znamy się lepiej, ale za kilka godzin mamy powiedzieć sobie do widzenia. Trudno sobie Święto Dzieci Gór wyobrazić bez Józefa Brody- dyrektora festiwalu, który dla uczestników był autorytetem i przewodnikiem, a autorytet  pan Józef buduje dzięki wielkiej wiedzy na temat folkloru oraz szczerości i życzliwości wobec małych artystów.

Czytaj więcej: Raport choreografa CierlikaPrzełom maja i czerwca był okresem konfrontacji i ocen dorobku artystycznego zespołów ludowych.Jak orkiestry dęte mają swoje Echo Trąbity w Nowym Sączu tak zespoły ludowe "O Krakowki Wianek" w Szczurowej i "Krakowiaczka" w Łoniowej. W tym roku, przez trzy dni, 17 zespołów folklorystycznych, 29 grup śpiewaczych i Czytaj więcej: Raport choreografa Cierlika12 kapel ludowych  z regionu krakowskiego przewinęło się na deskach sceny w Szczurowskim parku.Jury po raz pierwszy w trzydziestoletnej historii Przeglądu,oprócz miejsc i wyróżnień,przyznało GŁÓWNĄ NAGRODĘ - GRAND PRIX - otrzymał ją Zespół Folklorystyczny "GWOŹDZIEC." I miejsce grupy śpiewaczej i II miejsce kapeli ludowej potwierdzają poziom artystyczny grup dorosłych.

Czytaj więcej: Po przeglądach, a przed Świętem Dzieci GórPo zimowym ale gorącym okresie  jakim dla ZF „Gwoździec”  było uczestnictwo w przeglądach kolędniczych zarówno o zasięgu  Małopolskim jak i ogólnopolskim,  nie nastąpił czas spokojniejszej pracy. Do końca lutego dziecięca grupa ZF „Gwoździec” musiała nagrać program na Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Święto Dzieci Gór" - nagrany został program pt. ”Wielkanocny Traczyk" - jego komisyjny odbiór odbędzie się w kwietniu. Do końca marca została wykonana sesja fotograficzna Zespołu na potrzeby publikacyjne tego Festiwalu - będzie wydany biuletyn oraz książka. Przypominam, że do udziału w tym prestiżowym Festiwalu został zaproszony tylko jeden zespół z Polski tzw. nizinnej czyli nasz Zespół. Formuła tego Festiwalu polega na tym, że 5 najlepszych polskich zespołów dziecięcych-góralskich i lachowskich  oraz jeden z pozostałego terytorium Polski przez 8 dni przebywa wspólnie z sześcioma zespołami  zaproszonymi z całego świata. Każdy zespół z Polski ma pod swoją "opieką" jeden zespół z zagranicy-razem koncertują na terenie południowej Polski, noclegują i tworzą wspólne programy. 11 kwietnia młodzieżowa grupa ZF „Gwoździec” została zaproszona na 19. Sesje Rady Powiatu Tarnowskiego podczas której zaprezentował fragmenty suit; krakowskiej i rzeszowsko – przeworskiej. Występ bardzo się podobał.

Czytaj więcej: ZF W 2011r Zespół Folklorystyczny „Gwoździec”  działał w następujących grupach;
- Kapela Ludowa "Gwoździec" - 6 osób
- Dziecięcy Zespół "Mały Gwoździec" - ok. 30 dzieci
- Młodzieżowy Zespół "Gwoździec" - ok. 20 osób
- Zespół Obrzędowy "Gwoździec" - ok. 30 osób
- Grupa Śpiewacza "Gwoździec" - 12 osób
- 4 Grupy Kolędnicze - ok. 30 osób
Rozpoczął Zespół rok 2011 od udziału w Małopolskim Przeglądzie Grup Kolędniczych "O Lipnicką Gwiazdę". Dorosłe DRABY zajęły I miejsce i pojechały na Ogólnopolski Przegląd Grup Kolędniczych "KARNAWAŁ GÓRALSKI" do Bukowiny Tatrzańskiej. Tam, na 53 najlepsze grupy z Polski Draby z Gwoźdźca zajęły II miejsce. Młodzieżowe HERODY zajęły II miejsce  i pojechały na Ogólnopolski Przegląd "PASTUSZKOWE KOLĘDOWANIE" w Podegrodziu gdzie zajęły III miejsce.  Dziecięce grupy SZCZODROKI oraz  Z GWIAZDĄ zajęły II miejsce - pierwszego w Małopolskim Przeglądzie Grup Kolędniczych "O Lipnicką Gwiazdę" nie przyznano – oraz  dwie indywidualne nagrody za postać ŻYDA otrzymali Kamil Suchan i Janusz Cierlik instruktor-choreograf Zespołu Folklorystycznego "GWOŹDŹCA”.

Wynajme
Gospodarstwo

 
© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl.
Design by :.