Logo 1
 

b_250_100_16777215_00_images_stories_2013_21_Rabka_Festiwal.jpgZespół Folklorystyczny „Gwoździec” zakończył właśnie wiosenny sezon artystyczny potwierdzając swój niekwestionowany prymat w regionie Tarnowskim.  Po laurach w Lipnicy, Szczurowej i Lewniowej ostatnim akordem był występ grupy „Małego Gwoźdźca” na Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych, który odbył się w dniach 15 i 16 czerwca 2013 roku w Rabce –Zdroju. W Festiwalu uczestniczyło 12 najlepszych zespołów delegowanych do Rabki z przeglądów regionalnych. Obok MAŁEGO GWOŹDŹCA ten zaszczyt spotkał: SĄDECZOKI z Nowego Sącza, DOLINA SŁOMKI ze Stronia, MYSTKOWIANIE z Mystkowa, MAŁE PODEGRODZIE z Podegrodzia, PNIOKI z Sadku-Kostrzy, BESKID z Bielska-Białej, JUZYNA z Zawoi, ZBYRCOCEK  z Juszczyna,  BUDZOWSKIE KLISZCZAKI z Budzowa, MAŁE HARNASIE z Suchego, MALI HAMERNICY z Krakowa. „Mały Gwoździec” z programem „Dzień przed prymicjami” reprezentował tam jako jedyny zespół region Krakowiaków Wschodnich.

Komisja Festiwalu podkreśliła w uzasadnieniu, że nagrodę festiwalową w wysokości 2 tys. zł przyznaje „Małemu Gwoźdźcowi” za to, że w programie ukazał  temat tkwiący w obyczajowości wsi oraz za swobodę sceniczną grupy. Fundatorem nagrody oraz słodyczy było Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie. Komisja Artystyczna Festiwalu w składzie Aleksandra Szurmiak–Bogucka – etnomuzykolog, dr Urszula Janicka–Krzywda – etnograf, Wiesława Hazuka – choreograf i Benedykt Kafel – etnograf złożyła podziękowania dzieciom oraz ich instruktorom i opiekunom za ogrom pracy włożonej w przygotowanie pięknych widowisk, które na rabczańskiej scenie przywołują dawne, często już zapomniane i bezpowrotnie minione wartości dziecięcego folkloru. My osobno składamy gratulacje i  podziękowania dzieciom z „Małego Gwoźdźca”, choreografowi ZCK Januszowi Cierlikowi, kierownik Zespołu i prezes Grupy Regionalnej Gwoździec Stowarzyszenia „Klucz”  Agacie Nadolnik.
Koniec sezonu festiwalowego nie oznacza odpoczynku. ZF „Gwoździec” można będzie zobaczyć  na przeglądzie artystycznym w Krynicy (29 czerwca), 30 czerwca na pikniku w Gwoźdźcu, 3 sierpnia na Festiwalu Uśmiechu w Domosławicach, 1 września na Święcie fasoli w Zakliczynie, a we wrześniu szykuje się Gwoźdźcowi wyjazd na międzynarodowy festiwal do Bułgarii.

Wynajme
Gospodarstwo

 
© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl.
Design by :.