Baner 4
 

b_250_100_16777215_00_images_stories_2013_6_szachy_arch.jpgTo chyba główne stwierdzenie jakie padło na Walnym Zebraniu Sprawozdawczym Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Szachowego "Jordan", które odbyło się w sobotę 9 lutego w Świetlicy Wiejskiej w Lusławicach.

Tego właśnie dnia zakliczyńscy szachiści zebrali się aby podsumować rok 2012 i przedstawić plany na najbliższy rok. Walne Zebranie poprzedziły Mistrzostwa Miasta i Gminy Zakliczyn w szachach błyskawicznych P-5. Zwycięzcą okazał się i jemu przypadł tytuł mistrza rewelacyjnie spisujący się tego dnia Paweł Bober, który uzyskał 9.5 punktu z 11 możliwych . Drugą lokatę zajął Robert Ogórek (9 pkt). Trzecie miejsce przypadło Jerzemu Sowińskiemu (także 9 pkt ale gorsza punktacja pomocnicza). Juniorskim Mistrzem okazał się Piotr Okoński. Za nim miejscami na podium podzielili się: Robert Myrlak i Kamil Rozkocha. W kategorii kobiet najlepsza była Agnieszka Kot. Druga Sara Słowińska , a trzecia Karolina Świerczek. Dla przypomnienia sponsorami tych mistrzostw byli : Firma Prayer i F.H.U. Ekspres, którym serdecznie dziękujemy za wsparcie tej inicjatywy.Po sportowej rywalizacji nastąpiło wręczenie nagród zwycięzcą Zakliczyńskiej Ligi Szachowej 2012 r.

Przypomnijmy zwycięzców:

Kategoria ogólna : 1. Tomasz Wandas 2. Robert Ogórek 3. Kazimierz Świerczek i Jerzy Sowiński

Kategoria juniorzy: 1. Kamil Rozkocha 2. Robert Myrlak 3. Michał Czuba

Kategoria kobiety : 1. Katarzyna Świerczek 2. Agnieszka Kot i Karolina Świerczek

Najmłodsi uczestnicy: Wiktoria Słowińska i Filip Turczak

Zakliczyńska Liga Szachowa składała się z 9 turniejów organizowanych w różnych miejscach: dwukrotnie w Świetlicy ZCK w Rudzie Kameralnej, w Świetlicy Wiejskiej w Lusławicach, w Szkole Podstawowej w Janowicach, w Szkole Podstawowej w Faściszowej, w Klasztorze ojców Franciszkanów, w zakliczyńskim Ratuszu, w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Zakliczynie i w Gospodarstwie Agroturystycznym "Pod Lupą" w Rudzie Kameralnej. Łącznie w turniejach Ligi zagrało aż 45 szachistów i jest to niesamowity rekord . Dotychczas biorąc pod uwagę 7 edycji Ligi najwięcej miała ta pierwsza w 2007 roku bo 22 uczestników. Wśród nich aż 28 juniorów i 8 zawodniczek.

b_250_100_16777215_00_images_stories_2013_6_szachy_arch_1.jpg

A teraz wróćmy do Walnego Zebrania, którego najważniejszym punktem miało być głosowanie nad absolutorium dla Zarządu (przyjęte niemal jednogłośnie bez głosu przeciw). Przed głosowaniem swoje sprawozdanie przedstawił Prezes - Robert Ogórek , który mówił o dokonaniach Klubu w 2012 roku, o sukcesach zawodników w Grand Prix Łowczowa , w Radłowie oraz na Igrzyskach Młodzieży Szkolnej , Gimnazjadzie i Licealiadzie na szczeblu powiatowym jak i wojewódzkim, o powstałej plenerowej szachownicy (o wymiarach 7na 7 metrów) obok Świetlicy ZCK w Rudzie Kameralnej oraz o współpracy z Zakliczyńskim Centrum Kultury i Urzędem Miejskim w Zakliczynie. Później głos zabrał skarbnik Kazimierz Świerczek, który przedstawił przychody i wydatki klubu. Jak się okazuje zorganizowanie Ogólnopolskiego Turnieju Szachowego o Buławę Jordana i dziewięciu turniejów ligowych przy przychodach ok 1400zł i wsparciu partnerów i sponsorów na poziomie ok. 6 tys. zł (biorąc pod uwagę dotację z budżetu Gminy i Starostwa Powiatowego w Tarnowie oraz wpływy od sponsorów) jest nie lada wyzwaniem jak i ogromnym sukcesem. Sekretarz Paweł Bober przedstawił sprawozdanie dotyczące organizacji Zakliczyńskiej Ligi Szachowej, zasad sędziowania i organizacji turniejów, współpracy z partnerami, frekwencją na turniejach , liczbie członków i warunkach członkostwa, o rezygnacjach i o wygaśnięciu członkostwa. Jak się w trakcie okazało nie to było najważniejsze gdyż jeden z członków Klubu - Sławomir Gilar sensacyjnie złożył rezygnacje z członkostwa i ogłosił przejście do klubu Clubschess SK Freiburg-Zahringen grającego na co dzień w niemieckiej III Bundeslidze. Nie od dziś wiadomo ,że niemiecka Bundesliga jest obok ligi rosyjskiej najmocniejsza na świecie. Tak więc z tego klubu będzie mu znacznie bliżej do światowego poziomu, czego mu niezmiernie szczerze życzymy. Ważnym punktem zebrania było przedstawienie planu pracy Klubu i regulaminu Ligi na 2013 roku. Klub borykający się z brakiem funduszy i zrozumienia ma na ten rok ambitne plany : organizację aż 16 turniejów szachowych z czego 7 zaliczanych będzie do Zakliczyńskiej Ligi Szachowej . Turnieje ligowe zaplanowano w następujących miejscowościach : Ruda Kameralna (dwukrotnie- Świetlica ZCK i Agroturystyka "Pod Lupą"), Zakliczyn (dwukrotnie- Klasztor i ZSP), Filipowicach, Janowicach i Fasciszowej. Ponadto odbędą się turnieje w Paleśnicy, w ZSPiG w Zakliczynie, mistrzostwa P-30 , turnieje w ramach Święta Fasoli i Dni Powiatu oraz drużynówka. Dwa turnieje już w tym roku się odbyły: wyżej wymienione mistrzostwa i turniej w Paleśnicy. Jeżeli do tego dołożymy turnieje wyjazdowe to wyjdzie nam ,że zakliczyńscy szachiści grać będą praktycznie raz w tygodniu. Podczas Walnego Zebrania zostały wręczone już tradycyjnie nagrody za 5 letnią pracę na rzecz zakliczyńskich szachów. W tym roku nagrody otrzymali: Marek Słowiński i Piotr Okoński.

b_250_100_16777215_00_images_stories_2013_6_turniej_szachowy_arch.jpgNa koniec podsumowując moją wypowiedź należy sobie zdać sprawę jak ważnym sportem są szachy - to one wpływają na rozwój intelektualny oraz łączą pasjonatów w różnym wieku. To jedyny sport w którym na równi rywalizować może pięciolatek z osiemdziesięciolatkiem. To sport , który dynamicznie (mimo różnych problemów) się rozwija . Z roku na rok przybywa chętnych do gry. Tak jest w Gminie Zakliczyn i tak jest w całej Polsce. Nie wszyscy będą grać w piłkę nożną i nie wszyscy będą grać w szachy, ale i jednym i drugim trzeba dać szanse, możliwości i szacunek. Nie ma lepszej i gorszej dyscypliny sportu, wszystkie są równe. Sposób finansowania piłki nożnej i szachów różni się diametralnie. Klubom piłkarskim łatwiej jest też pozyskać sponsora niż klubom szachowym. Owszem potrzeby tych pierwszych są większe niż tych drugich. Ale te potrzeby mniejsze czy większe są . Należy wspomnieć ,że MUKS Jordan i jego poprzednik (KSz Jordan przy ZCK) był przez 8 lat organizatorem 3 turniejów ogólnopolskich, ponad 50 turniejów gminnych, organizatorem wyjazdów na ok. 250 turniejów. Przez ten czas w turniejach udział wzięło 320 zawodników z gminy Zakliczyn i ok. 50 z gmin Pleśna, Czchów, Gromnik i Ciężkowice. A biorąc pod uwagę liczbę zawodników na turniejach (średnio 23), liczbę członków klubu i turnieje organizowane w różnych miejscach, oraz zaangażowanie w popularyzację szachów nowych osób, wniosek jest jeden : szachy nie są sportem niszowym w Gminie Zakliczyn.

 

Wynajme
Gospodarstwo

 
© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl.
Design by :.