Logo 2
 

Zakliczyninfo
altInformacja przed Świętem fasoli oraz po imprezie docierać będzie do Państwa za pośrednictwem mediów tradycyjnych i elektronicznych. Głównym źródłem informacji jest portal Zakliczyńskiego Centrum Kultury www.zakliczyninfo.pl – to tutaj znajdziecie wszystkie najbardziej aktualne informacje dotyczące, jak to niektórzy ładnie nazywają: „zakliczyńskiej fasolady.” Portal Zakliczyninfo od co najmniej dwóch lat jest wiodącym zakliczyńskim serwisem internetowym. Jest  swoistym ewenementem w skali kraju, że witryna internetowa gminnej instytucji kultury jest najpopularniejsza i w konsekwencji najbardziej opiniotwórcza  na terenie miasta i gminy Zakliczyn. Zakliczyninfo ma też na przykład średnio dwukrotnie więcej odsłon niż na przykład witryna internetowa dużego Powiatu Tarnowskiego. Wobec tego nie dziwi fakt że tylko w 2012 roku to organizatorzy ogólnopolskiego konkursu „Polski internet” zaprosili nas do udziału w plebiscycie oraz  że w maju  pełniliśmy rolę patrona medialnego Mistrzostw Polski Seniorów w Podnoszeniu Ciężarów.

Głosiciel
altWydawana od 1993 roku gazeta Miasta i Gminy Zakliczyn – dziś szczycąca się najwyższym na Pogórzu nakładem wśród gazet lokalnych na poziomie 1000 egzemplarzy. „Głosiciel” w ciągu minionych prawie 20 lat  zyskał sobie na lokalnym rynku prestiż i markę. W najnowszym wydaniu gazety dostępnym w punktach sprzedaży od 4 września znajdziecie program imprezy a w kolejnym relację z jej przebiegu. Magazyn Miasta i Gminy Zakliczyn to wielka kronika wydarzeń lokalnych ostatnich dwóch dekad; źródło informacji bieżącej oraz zasób wiedzy dla przyszłych pokoleń o dzisiejszym społeczeństwie Gminy Zakliczyn.  Wystarczy przytoczyć fakt, że „Głosiciel” ; najpopularniejszy i najbardziej rozpoznawalny tytuł prasowy w naszej gminie „dorobił się” już kilku opracowań w postaci prac licencjackich, magisterskich i podyplomowych.

Polska Gazeta Krakowska
altPo raz pierwszy najpopularniejszy dziennik prasowy Małopolski w taki wyraźny sposób angażuje się w promocję zakliczyńskiego Święta fasoli rekomendując imprezę, wysyłając dziennikarzy do przygotowania materiałów podczas samego święta, by po imprezie zrelacjonować jej przebieg na łamach gazety. Główne materiały ukażą się na łamach regionalnej – tarnowskiej mutacji dziennika.

RDN Małopolska
altNajpopularniejsza rozgłośna radiowa w regionie tarnowskim jest obecna jako patron medialny od samego początku organizacji Święta fasoli w roku 2000. Nie zabraknie RDN-u także w 2012 roku. Na  antenie RDN  będą rekomendacje imprezy w dniach poprzedzających Święto fasoli, a także rozmowy, wywiady i reminiscencje z fasolowego wydarzenia.

Telewizja Tarnowska.tv
altZ kolei telewizja regionalna nagra zapowiedzi Święta fasoli i wyemituje w  internetowej telewizji  oraz  w telewizji  kablowej Zeto S.A. oraz w partnerskiej dla Tarnowskiej.tv telewizji z Gorlic. Ponadto Tarnowska.tv przygotuje około 10 minutowy program w formie relacji telewizyjnej z przebiegu imprezy.

O zamieszczenie informacji na temat 13. Święta fasoli poprosimy też partnerskie dla Zakliczyninfo media informacyjne i mamy nadzieje, że tak jak dotychczas nie odmówią nam takiej przysługi.
 

Poniżej tekst do pobrania i nieodpłatnego wykorzystania przez dziennikarzy mediów informacyjnych

Polska stolica fasoli – Zakliczyn nad Dunajcem

altPomysł organizacji święta fasoli w dolinie Dunajca słynącej z uprawy odmiany „Piękny Jaś” rodził się drugiej połowie lat 90 – tych ubiegłego wieku. Wśród pomysłodawców byli m.in.: Jerzy Książek i Marek Chudoba – działacze samorządu rolniczego oraz Kazimierz Dudzik – dyrektor gminnej instytucji kultury. W 1999 roku pomysłem zainteresowały się samorządy gmin fasolowych oraz Starostwo Powiatowe w Tarnowie.  Założono, że cykliczna impreza fasolowa odbywać się będzie rokrocznie w kolejnej fasolowej gminie.  W 2000 roku na zakliczyńskim Rynku pod koniec lata zostało zorganizowane pierwsze święto fasoli. Impreza zgromadziła tłumy ludzi poszukujących fasolowych smakołyków, o które było trudno, szczególnie w godzinach popołudniowych. Kolejne święto fasolowe również zostało zorganizowane w Zakliczynie, bowiem gmina która miała je organizować na dwa miesiące przed terminem imprezy wycofała się z organizacji. altWtedy to koordynujący przedsięwzięcie ówczesny  prezes Izby Rolniczej Stanisław Gruszkowski usłyszał od władz Zakliczyna ultimatum; albo Zakliczyn organizuje drugie święto fasoli i kolejne następne, albo wcale. Tak to się zaczęło.  Program imprezy ewoluował wraz z kolejnymi edycjami; były takie lata gdy podczas zakliczyńskiego święta ustanawiane były rekordy Polski w ilości ugotowanej i spożytej fasolki po zakliczyńsku, gościliśmy podczas imprezy dziennikarzy polonijnych z całego świata, patronowali Świętu fasoli Ewa Wachowicz i Dariusz Gnatowski. altWielkim hitem ostatnich edycji jest Jarmark Produktu Lokalnego gromadzący  wystawców z całej południowej Polski. Fasola przysłużyła się Zakliczynowi i odwrotnie. Dzięki fasoli miasteczko nad Dunajcem zyskało kolejną markę promocyjną, zaś fasola dzięki Zakliczynowi wkroczyła najpierw na małopolskie, a potem europejskie salony. Dzięki organizowanemu Świętu fasoli w roku 2006 fasola „Piękny Jaś z dolny Dunajca” została wpisana na listę produktów tradycyjnych Małopolski, a w roku 2011 na listę Chronionych Nazw Pochodzenia w Unii Europejskiej. Szkoda tylko, że mimo tak doskonałej promocji na rynku areał uprawy fasoli „Piękny Jaś” z roku na rok się kurczy, ale to już kwestia szersza – dotykająca strategii funkcjonowania i rozwoju rolnictwa małopolskiego. 13. Święto fasoli po raz pierwszy odbędzie się na Kompleksie Rekreacyjno – Sportowym „Kamieniec” w dniach 8 i 9 września – organizatorami imprezy są: Starosta Tarnowski, Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn oraz Zakliczyńskie Centrum Kultury. W drugi weekend września zapraszamy do Zakliczyna.

teks: Kazimierz Dudzik, fot. St. Kusiak. M. Papuga

 

Wynajme
Gospodarstwo

 
© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl.
Design by :.