baner 5
 

alt

Trwają intensywne pracę nad budżetem gminy na rok 2012.

Kalendarz prac w naszym Urzędzie Miejskim i Samorządzie przedstawia się następująco:

-15 listopada – przekazanie prowizorium budżetowego Przewodniczącemu RM oraz Regionalnej Izbie Obrachunkowej,

- 29 listopada - dyskusja w komisjach Rady Miejskiej z udziałem kierowników i księgowych jednostek budżetowych, sołtysów, prezesów stowarzyszeń,

- 8 grudnia -  uchwalenie budżetu na rok 2012 (aktualizacja).

 

CO WARTO WIEDZIEĆ  O BUDŻECIE SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO ?

Nadwyżka operacyjna -  to słowo klucz do konstruowania  budżetów samorządowych od kilku lat. altCzym jest i kiedy powstaje nadwyżka operacyjna ?

Nadwyżka operacyjna występuje wtedy, gdy dochody bieżące są większe od wydatków bieżących.

Do  dochodów bieżących - zaliczane są min. Wpływy z PIT, CIT, podatków i opłat lokalnych, subwencji ogólnej , oświatowej , wyrównawczej , dotacji do zadań zleconych np. od Wojewody czyli tak naprawdę od Ministra Finansów.

Wydatki bieżące to min. wydatki na administrację, funkcjonowanie szkół i przedszkoli, kulturę, sport, pomoc społeczną, bezpieczeństwo publiczne, opłaty za oświetlenie uliczne, remonty, sprzątanie ulic, odśnieżanie, itp.

O nadwyżce operacyjnej powinno się myśleć od kilku lat. Z tym było różnie, nie tylko w naszym samorządzie, o czym bardzo boleśnie przekona się już niebawem wielu wójtów, burmistrzów, starostów, radnych. Pogoń za nadwyżką operacyjną – tak naprawdę, możliwościami rozwoju gminy- jest niesłychanie trudna, ale konieczna. Możliwości zwiększenia dochodów są bowiem ograniczone, pozostają więc  bolesne ale konieczne cięcia wydatków, które powinny być rozłożone w czasie. Cięcia muszą być tym boleśniejsze, jeżeli zaniechano racjonalizacji wydatków w poprzednich latach.

Uzdrawianie finansów gminy rozpoczęliśmy w roku 2011 ograniczając  wydatki bieżące, zwiększając wydatki inwestycyjne do ponad 11milionów złotych. Ten proces musimy kontynuować w latach 2012-2013. Kontynuować po to, by uchwalić budżet w roku 2014 i nie doprowadzić do zapaści finansów gminy.

Strona dochodowa budżetu gminy na rok 2012 jest dużo lepsza niż w 2011, można określić ją jako  dobrą.  Dochody majątkowe  wyniosą  ponad 1, 5 mln.,  a dochody bieżące zbliżą się do kwoty 29,7  mln. złotych. Problemem pozostają wysokie wydatki bieżące gminy wynoszące około 27, 7 mln. zł.

 Mimo, to budżet w roku 2012 będzie miał 2 078 014 zł. tzw.  nadwyżki operacyjnej . Oznacza to, że część dochodów bieżących  przeznaczymy na wydatki inwestycyjne. Otwartą sprawą pozostaje ile dodatkowo przeznaczymy na inwestycje?

Od 2014 roku przestaną obowiązywać dwa obecne wskaźniki: pierwszy, który mówi iż zadłużenie jednostki nie może przekroczyć  60 % dochodów i drugi, który zakazuje przeznaczać na spłatę zadłużenia  więcej niż 15 % dochodów.    

To właśnie na podstawie nadwyżki operacyjnej zostanie ustalony nowy wskaźnik zadłużenia , który od 2014 roku będzie określany indywidualnie dla każdej gminy, powiatu, miasta. Do jego opracowania będą brane pod uwagę dane finansowe z lat 2011-2013.  Im większe  będą  nadwyżki , tym lepiej będzie wyglądał nasz indywidualny wskaźnik, mówiący o  faktycznej zdolności  naszego budżetu do obsługi zadłużenia. Natomiast „kiepski „ poziom wskaźnika może sparaliżować samorządowe inwestycje, które są finansowane z kredytów.  Niski wskaźnik mógłby w przyszłości uniemożliwić np. wykorzystanie środków unijnych.

Można powiedzieć tak, że ile uzbieramy, zaoszczędzimy w kolejnych trzech latach tyle będziemy mogli inwestować. Te i inne obostrzenia są nakładane na samorządy w związku z trudną sytuacją budżetu państwa. Łączne  zadłużenie samorządów, które wpływa na zadłużenie naszego kraju nie może przekroczyć w 2012 roku kwoty  1 mld złotych. Dla informacji podam, że zadłużenie samorządów w roku 2010 wyniosło 14 mld.

Dochody 2012 Gminy Zakliczyn

Algorytm do obliczania indywidualnego wskaźnika obsługi zadłużenia, który będzie obowiązywał od 2014 roku  :

(

R + O

_______

)

1

___

X

(

Db + Sm - Wb

___________

+

Db + Sm - Wb

_____________

+

Db + Sm - Wb

__________

)

D

3

D

D

D

 

 

 

 

 

 

 

(rok 2011)

 

(rok 2012)

 

(rok 2013)

 

R– Łączna kwota rat i kredytów,  O – Odsetki od rat i kredytów, 

D– Dochody  budżetu ogółem,  Db. – Dochody bieżące,    

Sm– Dochody ze sprzedaży majątku,  Wb – Wydatki bieżące.

 

Podsumowując, warunki  dobrego wskaźnika, dobrego budżetu, a więc rozwoju gminy to :

1. Wzrost dochodów bieżących, wzrost dochodów i wydatków majątkowych, oraz  środków ze sprzedaży mienia.

2. Zmniejszenie wydatków bieżących.

W następnym spotkaniu postaram się omówić stronę wydatkową gminy.

                                                                                                         

Z poważaniem Jerzy Soska - Burmistrz

 

Wynajme
Gospodarstwo

 
© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl.
Design by :.