Baner 4
 

altKończy się rok 2011 – czas podsumowań jest jak najbardziej odpowiedni. Postarałem się wybrać dla Państwa sprawy, które moim zdaniem były najważniejsze ze społecznego, gospodarczego i politycznego punku widzenia dla naszej Gminy. Ranking ułożyłem według chronologii czasowej, to znaczy wybrałem 12 ważnych zdarzeń po jednym dla każdego miesiąca.  Pod wieloma względami dla miasta i gminy Zakliczyn był to rok inny niż lata poprzednie, przede wszystkim dlatego, że zmieniała nam się dość radykalnie – w wyniku wyborów w listopadzie 2010 roku - władza samorządowa. Początek roku 2011 to „dokończenie wyborów samorządowych” czyli wybory sołtysów i rad sołeckich, ale też informacja o tym, że w Zakliczynie po wielu latach zabiegów stacjonować będzie karetka pogotowia, ale w styczniu najważniejszą decyzją było uchwalenie przez Radę Miejską budżetu gminy na rok 2011.

Styczeń
Podczas 4. Sesji Rady Miejskiej w dniu 26 stycznia został uchwalony budżet Gminy Zakliczyn. Co prawda projekt budżetu przygotował były burmistrz Kazimierz Korman, ale znaczne modyfikacje wprowadził do tego projektu budżetu nowy burmistrz Jerzy Soska który dokonał istotnych cięć w wydatkach bieżących na rzecz wydatków majątkowych. Za budżetem głosowało 14 z 15 radnych. Pod koniec roku możemy napisać, że po raz pierwszy budżet Gminy Zakliczyn po stronie wydatkowej przekroczył w ciągu jednego roku 41 mln złotych.
Luty
Szkoła podstawowa w Dierżaninach w stanie likwidacji. To decyzja Rady Miejskiej w Zakliczynie za którą ręce podniosło 10 spośród 15 radnych. Jak powie w wywiadzie dla grudniowego „Głosiciela” burmistrz Soska: „decyzja o likwidacji szkoły w Dzieżaninach była spóźniona o kilka lat.”
Marzec
Zakończyła się kampania wyborcza w miejscowościach Gminy Zakliczyn. Były takie miejscowości, gdzie atmosfera i frekwencja były wysokie, ale też były takie gdzie było sennie. Spośród 24 szefów samorządów miejscowości jedna trzecia to nowe postacie, w ośmiu na 24 miejscowości Gminy Zakliczyn sołtyskami są kobiety.
Kwiecień
Dobiega końca transformacja samorządowej instytucji kultury w Zakliczynie. W lutym Dziennik Urzędowy Województwa Małopolskiego publikuje statut Zakliczyńskiego Centrum Kultury, w tym miesiącu pojawia się „Głosiciel” w nowej formie edytorskiej i nakładzie 1 tys. egzemplarzy, czasopismo dostaje swoją zakładkę na portalu Zakliczyninfo. ZCK przejmuje administrację nad obiektami sportowymi w Zakliczynie. W kwietniu kończy działalność prowadzona przez RCTiDK kafeteria „Spytko” w ratuszu.
Maj
Burmistrz Jerzy Soska otrzymuje absolutorium od Rady Miejskiej. Burmistrz ujawnia nowy schemat organizacyjny Urzędu Miasta i jednostek organizacyjnych Gminy. Z 14 jednostek organizacyjnych Gminy pozostaje 5. Powstaje Gminny Zespół Obsługi Szkół i Przedszkoli nadzorujący działalność przedszkoli, szkól podstawowych i gimnazjów. Dyrektorem GZOSiP zostaje Małgorzata Jaworska.
Czerwiec
Po wielu latach starań o karetkę pogotowia ratunkowego w Zakliczynie w czerwcu 2011 roku odbyła się uroczystość  oddania do użytku 12-godzinnej filii Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w budynku firmy Fors-Trans przy ul. 17 Stycznia w Zakliczynie.
Lipiec
Została oddana do użytku rozbudowana oczyszczalnia ścieków w Zakliczynie. Koszt inwestycji rozpoczętej jeszcze za rządów Kazimierza Kormana to blisko 4 mln złotych. Dotychczasowy Zakład Oczyszczania i Kanalizacji rozpoczyna przekształcanie się w Zakład Usług Komunalnych.
Sierpień
Na zakliczyńskim Rynku odbył się Wojewódzki Przegląd Orkiestr Dętych OSP połączony z imprezą promującą OSP pod nazwą „Czas na straż”. W Zakliczynie wystąpiło 11 najlepszych orkiestr strażackich z Małopolski.
Wrzesień
Z udziałem ministra sportu dra Adama Giersza został otworzony w Zakliczynie kompleks sportowy „Orlik”.  Otwarcie nastąpiło w dzień po zakończeniu 12 Święta fasoli. Wydając nieco ponad 200 tysięcy Gmina wzbogaciła się o ponad 1 ha gruntu i obiekt warty ponad 1 mln złotych. Wbrew tu i ówdzie pojawiającym się opiniom był to bardzo dobry interes.
Październik
Samorząd skutecznie sięga po środki na budowę dróg gminnych i chodników. W tym miesiącu burmistrz Soska odebrał czwartą z kolei promesę – tym razem o wartości 400 tysięcy złotych - na odbudowę dróg  zniszczonych w wyniku powodzi. W całym roku 2011 wydatki na drogownictwo w Gminie Zakliczyn przekroczyły kwotę 4 mln.
Listopad
Wybraliśmy posłów i senatorów. W Gminie Zakliczyn najwięcej głosów uzyskał poseł Edward Czesak (PiS) oraz senator Kazimierz Wiatr (PiS).  W czołówce byli też posłowie PiS Józef Rojek i Jan Ziobro Po wyborach obaj panowie odeszli z PiS, by wraz ze Zbigniewem Ziobro tworzyć nową formację polityczną pod nazwą Solidarna Polska. Do Solidarnej Polski przeszła też Lucyna Malec słynna w regionie tarnowskim radna Sejmiku Województwa Małopolskiego.
Grudzień
Członek Zarządu Wojewódzkiego Stanisław Sorys oraz burmistrz Jerzy Soska i skarbnik Gminy Zakliczyn Urszula Nowak podpisali umowę na projekt "Utworzenie Zakliczyńskiej Strefy Aktywności Gospodarczej" którego wartość całkowita wynosi 3 876 012 zł 59 groszy z czego wartość dofinansowania to kwota 2 989 669 zł 33 grosze.  To nie tylko kilkuhektarowy  teren do lokowania firm, ale możliwość budowy za środki z dofinansowania na SAG chodników przy ul. Grabina w Zakliczynie, remontu dróg, budowy kanalizacji.

Wynajme
Gospodarstwo

 
© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl.
Design by :.