Logo 2
 

altPodczas lutowego tournee członka Zarządu Województwa Małopolsce związanego z podpisaniem umów na dofinansowanie budowy przyszkolnych sal sportowych, kiedy to oprócz umowy podpisanej z burmistrzem Soską w Zakliczynie na salę sportową w Paleśnicy, Stanisław Sorys podpisał dwie umowy w Czchowie (sale w Domosławicach i w Złotej) oraz w Szczurowej, wicemarszałek oprócz tego że gratulował grantobiorcom i przestrzegał że każde euro musi być sumiennie rozliczone, to też zachęcał do udziału w kolejnych programach grantowych.  W Zakliczynie powiedział m.in.:
Chciałbym podzielić się z Państwem  informacją i złożyć ofertę. Pierwsza informacja dotyczy wsparcia, jakie samorząd Województwa Małopolskiego udzieli organizacji Mistrzostw Polski w Podnoszeniu Ciężarów w Zakliczynie w ramach programu „Nasz Region. Nasza Szansa” kwotą bardzo poważną jak na ten konkurs. W tym przypadku razem z marszałkiem Ciepielą na posiedzeniu Zarządu Województwa Małopolskiego zabiegaliśmy o te środki. Oferta z mojej strony w kierunku Zakliczyna to udział w konkursie „Małopolskie targowiska.”

Stworzyliśmy dobre kryteria dla tego konkursu, np. jednym z kryteriów jest wartość opłat na targowisku, a więc będziemy wspierać istniejące już targowiska i takie z których gmina czerpie już korzyści. Jeśli na przykład Gmina nie pobiera żadnych opłat, to z gospodarczego punktu widzenia jest to działanie niewłaściwe. Zatem jeden punkt będzie przyznawany za wpływy do budżetu w postaci opłat z targowisk od złotówki wzwyż. Drugi punkt można uzyskać za oficjalnie zarejestrowane targowisko, takie które działa zgodnie  z ustawą o weterynarii,  punkt można otrzymać też za to jeśli na targowisku występuje produkt tradycyjny bądź regionalny. Wyobrażamy sobie to tak, że na targowiskach są oferowane  produktu tradycyjne, lokalne a nie króluje chińszczyzna. Będziemy promować te gminy które łożą trud by rejestrować produkty lokalne i tradycyjne. Trzecim elementem branym pod uwagę przy ocenie będzie powiązanie z działającymi grupami producentów. W tej chwili w Małopolsce działa 14 grup producentów. Widzimy, że przez działalność grup producenckich możemy w sposób usystematyzowany odbudować małopolskie rolnictwo. Tak więc jeżeli z Gminy Zakliczyn  pojawi się wniosek do konkursu „Małopolskie targowiska”, będziemy taki wniosek wspierać. Maksymalnie taki wniosek możemy dofinansować w kwocie do 1 miliona złotych i co najmniej 16 targowisk w Małopolsce otrzyma od nas wsparcie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Takie targowisko ma spełniać wszelkie parametry; to ma być teren ogrodzony, oświetlony, maja być wydzielone tereny dla zwierząt kopytnych i pozostałych, ma być dostęp do bieżącej i ciepłej wody. Powinna też być wykonana infrastruktura towarzysząca w postaci parkingów. To ma być profesjonalnie urządzone targowisko, a nie w pokrzywach,  bo jeszcze zdarzają się takie sytuacje. Sam miałem do czynienia z czymś takim gdzieś na Podhalu, gdzie targowisko założone było za czasów króla Kazimierza Wielkiego i próbowano mi uzasadnić że są to prawa nabyte, że to targowisko tak funkcjonuje od czasu Kazimierza Wielkiego i nie ma potrzeby nic zmieniać.

Wynajme
Gospodarstwo

 
© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl.
Design by :.